Nie przenoście nam stolicy do Krakowa, bo tylko Gród Kraka turystom popsujecie!

Właściwie w tym miejscu zamiast silić się na jakieś parafrazy, powinniśmy wkleić utwór grupy Pod Budą w wykonaniu Andrzeja Sikorowskiego i Grzegorza Turnaua. Kraków to symbol polskości, kawał historii naszego kraju, miasto o szczególnej atmosferze - chodzi tutaj o zachwycające zabytki i ogromny potencjał kulturalny, palącą kwestię smogu zostawiając na odrębne rozważania. A jeśli chodzi o najlepsze okazje do turystycznej wizyty, to w przypadku Krakowa dosłownie każdy pretekst będzie dobry.

Weekend we dwoje w Krakowie - coś dla dwojga zakochanych, i to niezależnie od gustów każdego z osobna. Kraków daje nieomal nieskończoną liczbę potencjalnie ciekawych scenariuszy na niezapomniany weekend tylko we dwoje. Romantyczne przechadzki po rynku, Kazimierzu i Zamku Królewskim, szalona zabawa w dyskotekach i nocnych klubach wielkiego miasta, wspólny wypoczynek na Błoniach, w SPA & Wellness czy na Plantach, relaks w Parku Wodnym, wyjście do teatru… Warto też zagłębić się w oferty i sprawdzić dokładnie, na jakie dodatki można liczyć wybierając w Krakowie specjalny pakiet na weekend we dwoje.

Odnowa biologiczna w Krakowie - wprawdzie krakowski smog z poprawianiem stanu zdrowia nie ma nic wspólnego, ale tu nie o powietrze i klimat się rozchodzi. Tym, co pozwala mówić o Krakowie i skutecznej odnowie biologicznej w jednym zdaniu, są zabiegowe centra z kategorii SPA & Wellness. Zwykle kojarzą się luksusowymi hotelami, ale dziś stają się coraz powszechniejsze: pojawiają się samodzielne salony, a mniejsze i skromniejsze obiekty też dorabiają się własnych stref z saunami, masażami, kąpielami i innymi procedurami. W kontekście Krakowa i odnowy biologicznej nie można zapomnieć o uzdrowisku Swoszowice, korzystającym z dobrodziejstw wysoko zmineralizowanych wód siarczkowych.

Sylwester w Krakowie - główny magnes to wielki koncert sylwestrowy jednej z dużych stacji telewizyjnych z udziałem popularnych gwiazd muzyki. Co do tego chyba panuje pełna zgoda, że wyjazd na sylwestra do Krakowa właściwie nie może obejść się bez udziału w masowej zabawie. Choć jeżeli ktoś wymyśli sobie inny scenariusz pobytu w Grodzie Kraka na przełomie roku, spokojnie będzie mógł go sobie zrealizować. Wprawdzie nawet sylwester przedłużony do Trzech Króli nie wystarczy, aby obejrzeć sobie cały Kraków, ale na (w miarę) spokojne zwiedzenie Wawelu, krakowskiego Kościoła Mariackiego historycznych zakątków Nowej Huty powinno wystarczyć.

Boże Narodzenie w Krakowie - zwiedzanie i szeroko rozumiany relaks w zastępstwie dla dorocznej nawały świątecznych obowiązków. Podstawową zaletą turnusów na Boże Narodzenie, jakie oferuje część obiektów noclegowych z Krakowa, jest to że w przygotowaniu wigilii nie trzeba nawet kiwnąć palcem. Owszem, ma to konkretną cenę w złotówkach, ale jak wycenić własny odpoczynek, dobre samopoczucie czy czas dla najbliższych z rodziny. A w czasie Bożego Narodzenia w Krakowie dostępnych jest też mnóstwo atrakcji turystycznych, od rajdu po muzeach i zabytkach po aktywny wypoczynek na lodowiskach, basenach, strzelnicach czy położonych dwadzieścia parę kilometrów od miasta ośrodkach narciarskich.

Andrzejki w Krakowie - wyjazd poniekąd łączony, gdyż nastawiony zarówno na andrzejkowe zabawy i wróżby, jak i wypoczynek dawnym mieście stołecznym. Kraków dysponuje niezwykle bogatą ofertą imprez na andrzejki, od dyskotek i nocnych klubów po rozmaite ośrodki kultury czy nawet obiekty noclegowe, oferujące takowy pakiet specjalny. I tylko od turystów zależy, czy bardziej skupią się na czarach i przepowiadaniu przyszłości, czy wręcz przeciwnie: zwiedzaniu tutejszych kościołów. Na takich andrzejkach w Krakowie można by odwiedzić m.in. Srebrną Górę, klasztor cystersów, tynieckie opactwo benedyktynów czy kilka synagog na żydowskim Kazimierzu.

Boże Ciało w Krakowie - ustawowo wolne czwartkowe święto, więc tylko brać wolne i wyjeżdżać na długi weekend. Spośród najróżniejszych kierunków na Boże Ciało, Kraków niewątpliwie wyróżnia się liczbą ciekawych - w taki czy inny sposób - miejsc do zobaczenia i zwiedzenia. Mnóstwo historycznych tudzież sakralnych zabytków, liczne muzea z fascynującymi ekspozycjami, cenione instytucje kultury z bogatym programem artystycznym. Z pewnością interesującym pomysłem na wycieczki po Krakowie przy okazji Bożego Ciała będą spacery Drogą Królewską czy po pięciu krakowskich kopcach: Krakusa, Wandy, Kościuszki, Piłsudskiego oraz Jana Pawła II.

Weekend majowy w Krakowie - świetna propozycja majówkowa dla wszystkich, którzy ponad grillowe rozrywki stawiają pasję do historii, sztuki i kultury. Kraków w długi weekend majowy organizuje całe mnóstwo imprez, gier terenowych, występów artystycznych i innych wydarzeń, zapewniających całą gamę duchowych (i nie tylko) doznań. Majówka może być również dobrym czasem by wyskoczyć trochę za miasto lub spędzić czas w bardziej aktywny sposób. Z weekendem majowym w Krakowie wiążą się też takie opcje, jak wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym bądź Lesie Wolskim, “plażowanie” nad zalewem na Zakrzówku czy korzystanie z rozbudowanej infrastruktury sportowej miasta.

Wielkanoc w Krakowie - wcale nie musi być wystawnie jak “U Wierzynka”, byle tylko tym razem spędzić święta w spokoju, odpoczywając z rodziną, zamiast na sprzątaniu i pichceniu wielkanocnych potraw u siebie w domu. Przyjazd do Krakowa na Święta Wielkanocne to jak wpaść na gotowe - tyle że bez ewentualności zwalania się komuś na głowę, za to z licznymi opcjami relaksu. Z całą pewnością bardzo przydatnego, dziś wolna chwila dla siebie i najbliższych jest na wagę złota, jeśli nie cenniejsza. Wielkanoc w Krakowie to doskonała okazja, aby zrobić sobie wycieczką po krakowskich kościołach: od świątyni mariackiej w rynku i katedry zamkowej, po mniej znane kościoły pod wezwaniem św. Floriana czy św. Trójcy.

Walentynki w Krakowie - piękne miasto pod śnieżną kołderką (przy sprzyjającej, mroźnej pogodzie),cała moc potencjalnych atrakcji dla dwojga, no i przede wszystkim ukochana druga połówka przy boku. Kraków to niewątpliwie bardzo kusząca destynacja na walentynki. Romantyczne spacery po placach i uliczkach starego miasta, wspólny relaks w SPA lub którymś z krakowskich parków wodnych, kolacja w którejś z wyjątkowo eleganckich restauracji, wieczorne wyjście do teatru, na koncert albo do dyskoteki. Z całą pewnością na walentynkach w Krakowie da się zrealizować mnóstwo różnych scenariuszy, satysfakcjonujących dla obu osób w związku - bardziej czy mniej sformalizowanym.

Ferie zimowe w Krakowie - kiedy sporty zimowe są istotne, ale dla udanych ferii nie do końca wystarczą, wyjazd w góry może nie spełnić wszystkich oczekiwań. Co innego Kraków, z wieloma obiektami sportowymi, dziesiątkami zabytków i muzeów, bogatą ofertą kulturalną… a nawet paroma stokami narciarskimi w pobliżu miasta. I wcale nie trzeba tłuc się zakorkowaną zakopianką pod Tatry. Żeby na feriach zimowych w Krakowie zaznać “odrobiny” białego szaleństwa, wystarczy podjechać pod stację narciarską Zarabie Sport, Krakow Valley Ski czy Siepraw Ski - wszystkie mniej niż 30 kilometrów od centrum.

Dzień Kobiet w Krakowie - każdy pretekst jest dobry, żeby wyjechać gdzieś (nawet na krótko) i oddać się relaksowi, pozwolić sobie na odrobinę luksusu: oczywiście w granicach zdrowego rozsądku i realnych możliwości finansowych. Taką świetną okazją dla pań na wypad do Krakowa będzie święto Dnia Kobiet, czyli 8 marca - lub zbliżony termin, zależy kiedy wypadnie najbliższy weekend. Panie wybierające się do Grodu Kraka i korzystające ze specjalnych pakietów na tę okoliczność, mogą liczyć na szereg atrakcji dodatkowych. Niemal normą na Dzień Kobiet są zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne spod znaku SPA & Wellness, a w Krakowie mogą dojść do tego m.in. zorganizowane wycieczki z określonym motywem przewodnim, wartościowe spotkania z osobistościami bądź prelekcje, pierwszorzędne programy artystyczne czy szampańska zabawa w zamkniętym, “babskim” gronie.

Wakacje w Krakowie - propozycja w sam raz dla tych, którzy nie potrafią usiedzieć zbyt długo w jednym miejscu. Kraków to wprawdzie cokolwiek nietypowy kierunek na wakacje - bo to ani góry, ani morze, ani jeziora czy Mazury - za to przez calutki turnus gwarantujący niebywałą różnorodność i bogactwo doznań wszelakich. Rejsy po Wiśle statkami i tramwajami wodnymi, galerie sztuki z dziełami wartości narodowej, takowe zabytki historyczne i sakralne z Wawelem i Katedrą Mariacką na czele, bardzo rozbudowane możliwości w aspekcie kulturalnym i sportowym… Na wakacjach w Krakowie zawsze znajdzie się jakieś ciekawe zajęcie - albo urokliwe miejsce do przyjemnego leniuchowania, jak kto woli.

Jesień w Krakowie - piękna pora roku, turystów z pewnością mniej niż w szczycie okresu wakacyjnego, a miasto i jego atrakcje wciąż takie same. Odczuwalnie krótsze kolejki do najważniejszych miejsc Krakowa to bodaj największy atut przyjazdu na jesień - chyba, że akurat napatoczy się jakaś wycieczka szkolna, ale akurat w stolicy Małopolski takie spotkania z zorganizowanymi grupami młodzieży są ryzykiem całorocznym. Ale jeśli ktoś nie ma ochoty na zwiedzanie, sezon jesienny może równie dobrze przeznaczyć na poszerzanie kulturalnych horyzontów albo aktywny wypoczynek. Jesienią Kraków może zaoferować w tej ostatniej kategorii m.in. tenis, paintball, golfa, wszelkiej maści orliki, ścieżki rowerowe, spływy Wisłą kajakami, konne przejażdżki, całoroczne lodowiska i wiele, wiele innych opcji.

Weekend listopadowy w Krakowie - święta religijne i narodowe również mogą być doskonałą sposobnością do długiego weekendu, jeśli tylko osobisty system wartości nie wywołuje gwałtownego sprzeciwu. Dzień Wszystkich Świętych czy Święto Niepodległości na listopadowy weekend w Krakowie mogą nabrać dodatkowego wymiaru. W końcu mówimy o dawnej stolicy Polski, bodaj najważniejszym mieście w całej jej historii, z wieloma bezcennymi zabytkami, muzeami czy sztuką rangi dziedzictwa narodowego. Jeśli jest jakieś miejsce, które pozwala przeżyć powyższe święta w weekend listopadowy absolutnie wyjątkowo, z pewnością jest to Kraków.

Galeria
Dodano: 2017-08-01 10:32:00

Komentarze (2)
Anonim
1.08.2017 14:26

Tyle na tych zdjęciach widać, co po bliskim spotkaniu III stopnia z grupą krakowskich przewodników turystycznych spod znaku Białej Gwiazdy bądź Pasów, którzy każdemu oferują pomoc w rozwiązaniu problemów... A tak na poważnie - Kraków jest piękny i każdy powinien go zobaczyć. I jeszcze do redaktorzyn tego portalu: czemu przy wpisie o walorach turystycznych Krakowa i okolic nie ma ani słowa o Wieliczce i Auschwitz, które wcale daleko od miasta nie są?

Anonim
9.10.2017 09:32

Kraków to świetne miejsce do spędzenia długiego weekendu, najlepiej wybrać się tam latem. Jedyny minus wtedy to mnóstwo turystów, ale przy pięknej pogodzie aż tak to nie przeszkadza. Miasto jest pełne zabytków, a jeśli komuś mało, to może jeszcze wybrać się do Oświęcimia czy Wieliczki.

Dodaj komentarz