Najpopularniejszy kierunek na majówkę w Polsce? Zakopane

Tak w każdym razie wskazują statystyki sporej części rodzimych biur podróży oraz… sugestie Wujka Google’a na powiązane z długim majowym weekendem hasła. Polska stolica Tatr cieszy się wśród turystów praktycznie niezagrożoną renomą - i to pomimo odwiecznych korków na Zakopiance, pełnych krzykliwych reklam i skomercjalizowanych już poza granice przyzwoitości Krupówek czy stosunkowo wysokich cen wszelkich usług oraz towarów. Magia gór, do spółki z historyczną częścią Zakopanego, jest po prostu znacznie, znacznie silniejsza. Mnogość atrakcji na majówkę sprawia, że o wszelkich niedogodnościach bardzo szybko się zapomina, a cała uwaga kieruje się na relaks i czerpanie radości z wielu odmiennych źródeł.

Pierwsze, co przychodzi na myśl jeśli chodzi o plan na majówkę w Zakopanem, to rzecz jasna wyprawy wzdłuż szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego i podziwianie zapierającej dech w piersiach przyrody. Nie trzeba nawet specjalnych przygotowań, niektóre trasy są w miarę bezpieczne nawet dla tych, którzy nie założyli odpowiedniego obuwia. Oczywiście prawdziwy turysta nie zadowala się dojściem (ewentualnie podwózką fiakrów) do Morskiego Oka albo wjazdem kolejką linową na Kasprowy Wierch, tylko idzie dalej. Niekoniecznie od razu na Orlą Perć bądź Rysy - w polskich Tatrach nie brakuje malowniczych, doskonale fotogenicznych zakątków: Dolina Pięciu Stawów, Giewont, Dolina Kościeliska… Pięć, a nawet dziewięć dni pobytu to może być za mało, żeby zobaczyć wszystko, co warte uwiecznienia na zdjęciach.

Tegoroczna majówka będzie też świetną okazją, aby nieco bliżej przyjrzeć się samemu Zakopanemu i jego niezwykłej historii. Do programu pobytu zdecydowanie warto włączyć wizytę w Muzeum Tatrzańskim - a najlepiej wszystkie sześć jego zakopiańskich oddziałów (siódmy, Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, jest zamknięty do odwołania). Kilkudniowy rajd po wystawach oraz prezentacjach wydatnie poszerzy wiedzę na temat kultury, architektury, dziejach i najważniejszych postaciach regionu. Na szczególną uwagę zasługuje jeszcze Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN-u, które przeszło niedawno sporą metamorfozę. Obok cokolwiek statycznych eksponatów i plansz z informacjami pojawiły się stanowiska multimedialne i interaktywne, w tym kilka stworzonych specjalnie z myślą o dzieciach i zabawie.

Zakopane to barwne miasto tętniące życiem przez cały rok, najbliższa majówka nie będzie tutaj wyjątkiem. Obok oficjalnych uroczystości, związanych z 226. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja - które są raczej średnią atrakcją - w kurorcie organizowanych będzie szereg imprez. Od okolicznościowych zawodów biegowych na milę, przez koncert charytatywny na rzecz zwierząt (połączony z pokazem psich sztuczek) czy obchody Dni Narciarza (prelekcje, prezentacje, spotkania),aż po najróżniejsze wydarzenia muzyczne: czy to w zakopiańskich klubach, czy też w ramach Wiosny Jazzowej 2017, trwającej od 28 IV do 2 V. Krótko mówiąc - będzie się działo!

A jeśli chodzi o nocleg na majowy weekend, niezłą alternatywą dla ośrodków wypoczynkowych w samym Zakopanem będzie baza noclegowa sąsiednich miejscowości. Przede wszystkim Kościeliska, Murzasichla, Małego Cichego, a także Poronina i Białego Dunajca.

Galeria
Dodano: 2017-04-27 09:58:00

Komentarze (1)
Anonim
29.09.2017 10:03

Zakopane to jedno z tych miejsc, których nie trzeba polecać. Mnogość atrakcji, Tatry i bliskość Krakowa to najważniejsze atuty tego górskiego miasta. Można tutaj przyjechać o dowolnej porze roku, na majówkę, w lecie czy okresie zimowym można spodziewać się tłumów turystów.

Dodaj komentarz