Najpiękniejsze miejsca w Europie na wakacje

Wakacje w Europie często kojarzą się ze zwiedzaniem, starymi miastami czy bogatymi w zbiory muzeami. Nasz kontynent może się jednak poszczycić sporą liczbą rezerwatów, parków narodowych, ale też miejsc, które zachwycają malowniczym położeniem. Często okazuje się, że nie trzeba wcale jechać daleko żeby zachwycić się wspaniałą panoramą czy zapierającym dech w piersiach widokiem. W poniższym zestawieniu znajdziecie dziewięć niezwykłych destynacji, które na na długo pozostaną w pamięci!

Jezioro Garda

To największe jezioro Włoch od lat przyciąga tysiące turystów. Nie ma się czemu dziwić, Garda jest jednym z tych miejsc gdzie strome, górskie szczyty sąsiadują z błękitną taflą wody. Jeśli dodać do tego piękno malutkich miasteczek rozsianych nad jeziorem, to można powiedzieć, że mamy do czynienia z miejscem idealnym. Warto zwiedzić zamki rodu della Scala, weneckie umocnienia w Peschiera del Garda, antyczną willę poety Catullusa czy muzeum Gabrielle d'Annunzio. Niezależnie jednak czy wolicie oglądać zabytki, czy włóczyć się po pieszych szlakach, z pewnością nad Gardą znajdziecie coś dla siebie!

Rugia 

Mało kto wie, że u wybrzeży Niemiec leży jedna z najpiękniejszych wysp Europy. Mowa, rzecz jasna, o Rugii dawnej ojczyźnie Słowian Połabskich. To właśnie tutaj znajdowała się słynna Arkona - zburzona przez niemieckich i skandynawskich feudałów. Dziś Rugię porastają prastare, bukowe lasy, które, ze względu na swoje znaczenie wpisane zostały na listę UNESCO. Warto zdecydować się na rejs statkiem po wybrzeżu, z takiej perspektywy najlepiej widać słynne białe klify, które zainspirowały Caspara Davida Friedricha.

Islandia 

Większość turystów zgadza się, że Islandia należy do najładniejszych miejsc w Europie na wakacje! Zapierające dech w piersiach wodospady, kratery wulkanów, skalne kaniony, przepiękne jeziora, urzekające czarne plaże czy niezwykłe lodowce - wszystko to sprawia, że co roku przylatują tu turyści szukający spotkania z naturą. Po trudach podróży będziemy mogli odpocząć podczas kąpieli w jednym z gorących źródeł. Trzeba jednak pamiętać, że Islandia jest jednym z najdroższych krajów na naszym kontynencie. Warto więc przed przyjazdem uważnie zaplanować podróż!

Norweskie fiordy 

Wakacje w Norwegii? Jeśli szukasz zapierających dech w piersiach widoków to świetny pomysł. Podróż wzdłuż linii brzegowej z całą pewnością przyniesie okazję do podziwiania wielu pięknych miejsc. Warto odwiedzić malownicze miasteczko Bergen, odbyć wyprawę na Język Trola czy wejść na skałę Preikestolen. Nie można ominąć magicznych Lofotów, a najwytrwalsi powinni udać się na Przylądek Północny czyli Nordkap. Podczas takiej podróży z pewnością dotrzemy do niejednego z fiordów (np. największy w Europie Sognefjord). Podobnie jak Islandia, również Norwegia nie należy do tanich destynacji, na całe szczęście dzięki tanim liniom lotniczym lot do krainy fiordów nie będzie nas dużo kosztował.    

Wyspy Morza Egejskiego

Z pewnością najcenniejsze zabytki Grecji znajdują się w części kontynentalnej, ale to na wyspach Morza Egejskiego najlepiej szukać greckiej duszy. Marzysz o leniwym plażowaniu? Świetnie! Rodos jest zatem w sam raz dla Ciebie! A może wolisz pozwiedzać? W takim razie wybierz wakacje na Krecie. Ciekawym rozwiązaniem jest podróżowanie pomiędzy wyspami (należy jednak sprawdzić wcześniej układ połączeń promowych) i spędzanie kilku dni na każdej z nich. Niezależnie jednak czy wybierzesz Rodos, Samos, Kos czy malutką Samotrakę, to z pewnością przekonasz się że Morze Egejskie to jedno z najładniejszych miejsc w Europie na wakacje.   

Więcej o najpiękniejszych miejscach w Grecji w tym artykule: https://lifestyler.pl/najpiekniejsze-miejsca-w-grecji/

Wybrzeże Czarnogóry

Coraz więcej Polaków planując wakacje w Europie decyduje się na Czarnogórę. Nic dziwnego, jest tu taniej niż w pobliskiej Chorwacji, a wybrzeże obfituje w malownicze zakątki, stare miasta i tajemnicze zamki. Warto zobaczyć Budvę, pospacerować pomiędzy ruinami Starego Baru, obejrzeć porzucone solniska Ulcinj czy wspiąć się na niedostępną twierdzę św. Jana w Kotorze. Czarnogórska riwiera to jedno z najładniejszych miejsc, które zapadnie w pamięć miłośnikom zabytków i tym, którzy preferują spotkania z dziką przyrodą. 

Jezioro Ochrydzkie

Ranking z najładniejszymi miejscami w Europie na wakacje, nie mógłby się obyć bez Jeziora Ochrydzkiego. Wielu twierdzi, że malutka cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo, położona na stromym cyplu, to najpiękniejszy widok, jaki dane im było oglądać. Warto odwiedzić również klasztor św. Nauma oraz wybrać się na wycieczkę pieszą do Parku Narodowego Galiczica. To jedno z ostatnich dzikich miejsc w Europie gdzie jeszcze nie wyznaczona szlaków.  

Alpy Retyckie

Każdy słyszał o Dolomitach, ale mało kto wie, że tuż obok rozciągają się równie piękne Alpy Retyckie. Na obszarze trzech górskich dolin (o łącznej długości kilkuset kilometrów) znajduje się wiele kurortów, do których zimą przyjeżdżają miłośnicy białego szaleństwa. Na całe szczęście, jest tu wiele pięknych miejsc, o których turyści jakby zapomnieli. Dość wspomnieć o dolinie Val Camonica, gdzie u stóp Alp przetrwały zabytkowe kościółki z malowidłami renesansowych mistrzów. Jakby tego było mało archeolodzy odkryli tu tysiące petroglifów - większość naskalnych rysunków można zobaczyć w specjalnych rezerwatach archeologicznych. A jeśli zapragniemy powrotu do cywilizacji, to w zasięgu ręki mamy Livingo - malowniczy kurort położony tuż przy granicy ze Szwajcarią!  

Puszcza Białowieska

W naszej wyliczance nie mogło zabraknąć Polski. Jak się okazuje nie trzeba wcale opuszczać naszego kraju żeby dotrzeć do lasu, który z pewnością zalicza się do najładniejszych miejsc w Europie! Mowa oczywiście o Puszczy Białowieskiej, ostoi żubra i jednym z pierwszych polskich miejsc na liście UNESCO. Obszar Parku Narodowego można zwiedzać pieszo lub na rowerze. Warto również zajrzeć do jednej z tutejszych restauracji, gdzie będziemy mogli spróbować takich potraw jak: kartacze, chłodnik litewski czy babka ziemniaczana.   

Jak widać, Europa również może poszczycić się wieloma ładnymi miejscami, w których warto spędzić wakacje. Z całą pewnością wizyta, z jednym z wyżej wymienionych krajów dostarczy niezapomnianych przeżyć i na trwale zapisze się w pamięci. A Wy, jakie znacie miejsca, do których chcielibyście wrócić?   

 

Dodano: 2021-07-14 14:51:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz