Na wczasy do Ciechocinka - uzdrowisko nie tylko dla kuracjuszy

Kujawsko-pomorski Ciechocinek zdążył już zyskać taką sławę i uznanie, że ten położony nad Wisłą kurort stał się praktycznie synonimem balneologii - czy szerzej przyrodolecznictwa - co nawet znalazło odzwierciedlenie w obiegowych przysłowiach. Wprawdzie “urlop w Ciechocinku” sporej grupie osób kojarzy się z propozycją wyłącznie dla seniorów. A to spory błąd, gdyż uzdrowiskowa miejscowość stwarza całe mnóstwo atrakcji dla znacznie, znacznie szerszego grona potencjalnych gości.

Weekend we dwoje w Ciechocinku - propozycja dla par, którym wypady do kina i restauracji już nie wystarczają. Romantyczny weekend tylko we dwoje w scenerii Ciechocinka zapowiada się szczególnie przede wszystkim za sprawą pięknych okoliczności przyrody. Nie ma to jak rejs po rzece o zachodzie słońca, albo wspólne przechadzki ukwieconymi alejkami Parterów Hellwiga. W przypadku weekendu we dwoje akurat w Ciechocinku ważna będzie też miejscowa baza rekreacyjna. Cóż może być przyjemniejszego niż rozkoszny relaks z ukochaną osobą u boku?

Odnowa biologiczna w Ciechocinku - czyli to, co spokojnie można uznać za znak firmowy nadwiślańskiego kurortu. Skoro do Ciechocinka przyjeżdża się kurować / rehabilitować całkiem poważne dolegliwości i schorzenia, to odnowa biologiczna mająca za zadanie pomóc odzyskać pełnię sił i “odświeżyć” ciało też będzie obecna. Tym bardziej, że obok tradycyjnych szpitali uzdrowiskowych, tzw. łazienek i domu zdrojowego są także nowoczesne centra SPA & Wellness. Z solankami, wodami mineralnymi i tak rozwiniętym zapleczem, o skuteczną odnowę biologiczną w Ciechocinku można być całkowicie spokojnym.

Sylwester w Ciechocinku - turnus łączący w sobie szampańską zabawę z wyciszeniem i zrelaksowaniem się w uzdrowisku. W temacie sylwestra sensu stricte, to przyjeżdżając do Ciechocinka raczej nie ma co się nastawiać na jakieś wielkie fajerwerki - chyba, że organizatorzy sylwestrowej imprezy postarają się o jakieś niespodzianki albo prawdziwą, cenioną gwiazdę muzyki. Natomiast pod względem wypoczynku opcji jest multum. Sylwester w Ciechocinku może być niezłą okazją do pójścia na basen solankowy - po takiej kąpieli pewnie wszelkie procenty wyparują z głowy w tempie ekspresowym.

Boże Narodzenie w Ciechocinku - w sam raz kiedy na święta chce się w końcu odpocząć, zamiast zasuwać jak półwolna służba we własnym domu. Przyjazd do Ciechocinka na Boże Narodzenie z pewnością zaoszczędzi mnóstwo sił i nerwów, co jest warte konkretnej sumy pieniędzy za świąteczny turnus w uzdrowisku. Te kilka dni pobytu pozwoli się zrelaksować jak nigdy wcześniej. A jako że niedaleko Ciechocinka funkcjonuje kilka stadnin koni, można pomyśleć o okolicznościowym kuligu - jako świetnej atrakcji z okazji Bożego Narodzenia.

Andrzejki w Ciechocinku - praktycznie to samo co wypad noworoczny, tylko że miesiąc wcześniej. Co zwykle oznacza bardziej jesienną niż zimową pogodę na andrzejki, zdaniem niektórych zdecydowanie bardziej sprzyjającą spacerom po Parku Tężniowym w Ciechocinku (o rekreacji na rowerze nie wspominając). Okolicznościowe imprezy andrzejkowe najpewniej będą dobrze znaną klasyką, z laniem wosku przez klucz na czele. Za to w czasie andrzejek Ciechocinek zapewnia o wiele więcej możliwości relaksu, niż najlepsze nawet lokale w dużych miastach.

Boże Ciało w Ciechocinku - w czwartek z rana wypełnić obowiązki religijne, a gdzieś od południa w pełni cieszyć się z długiego weekendu. Jako że Boże Ciało wypada na przełomie lata i wiosny, Ciechocinek będzie już tonął w kwiatach. I nie chodzi o płatki rzucane przez procesje, tylko wielkie i barwne kwietniki w uzdrowiskach parkach. Oraz takie instalacje jak słynny kwietny zegar. A zatem zjeżdżając do Ciechocinka z okazji Bożego Ciała, można spokojnie nastawiać się na porządny odpoczynek, fantastyczne pejzaże i cieszące zmysły bogactwo natury.

Weekend majowy w Ciechocinku - niezła alternatywa dla wdychania dymu i innych, mniej lub bardziej przyjemnych zapachów z grilla. Ciechocinek to całkiem ciekawa destynacja na majówkę, zarówno ze względu na atrakcje uzdrowiska, jak i organizowane z okazji długiego weekendu majowego festyny i wydarzenia. Miłośnicy kultury powinni zajrzeć do Teatru Letniego i Parku Zdrojowego ze sceną plenerową (tuż obok Pijalni Wód Mineralnych). Równie dobrze można nastawić się na małe zwiedzanie, w majowy weekend w Ciechocinku do dyspozycji turystów zwykle są już Dworek Prezydenta i cerkiew św. Michała Archanioła.

Wielkanoc w Ciechocinku - w roli głównej kilka bezcennych chwil wypoczynku, zastępujących wielkanocne sprzątanie i inne, świąteczne obowiązki. Na Wielkanoc Ciechocinek daje mnóstwo sposobności do tego, by zażywać czystej przyjemności odpoczynku w uzdrowisku. Spacerując po pięknej okolicy, grając w tenisa na parkowych kortach, przesiadując w tak urokliwych zakątkach jak słynne tężnie czy charakterystyczna fontanna grzybek. Przy okazji Wielkanocy w Ciechocinku warto też obejrzeć wspaniały zabytek architektury sakralnej: XIX-wieczny kościół śś. Piotra i Pawła.

Walentynki w Ciechocinku - święto zakochanych mocno inne od tego, co przyjęło się uważać za walentynkowe klasyki i pewniki. W kategorii romantycznych zakątków Ciechocinek może zaoferować przede wszystkim parki - pod warunkiem, że spadnie wystarczająco dużo śniegu. Natomiast w dziedzinie relaksu we dwoje na walentynki, uzdrowisko posiada bardzo mocne atuty. W końcu SPA to w Ciechocinku nie pierwszyzna, a nie ma to jak zakończyć miły dzień kolacją przy świecach i wielce odprężającymi zabiegami. O butelkę dobrego alkoholu (i przystrojenie łóżka) zwykle dbają już obiekty noclegowe, które z okazji walentynek szykują specjalne pakiety dla zakochanych.

Ferie zimowe w Ciechocinku - pomysł bardzo nietypowy, zważywszy na fakt że z kujawskiego uzdrowiska do najbliższych wyciągów narciarskich jest spory kawałek drogi. Jednak ferie zimowe to nie tylko białe szaleństwo na stokach, w Ciechocinku można spróbować np. narciarstwa biegowego na zasypanych śniegiem pieszych szlakach i parkowych ścieżkach. Jednak to tylko jedna z kilku całkiem ciekawych opcji. Przyjeżdżając do Ciechocinką zimą w czasie ferii, można zwiedzić Warzelnię Soli, pojeździć konno czy wybrać się do jednego z kilku basenów solankowych - najwięcej z aquaparku mają póki co basen Pod Tężniami oraz kompleks basenowy Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego.

Dzień Kobiet w Ciechocinku - tulipany, kino, czekoladki, specjalna kolacja: takie rzeczy zwykło się dawać paniom w prezencie. Jednak oczekiwania się zmieniają, dziś niektórym trudno wyobrazić sobie świętowanie Dnia Kobiet bez wizyty w SPA i relaksu na wysokim poziomie. A skoro tak to, krótki wypad do Ciechocinka może się okazać strzałem w dziesiątkę. Masaże, pielęgnacja paznokci, specjalne zabiegi na włosy… a do tego rozmaite atrakcje dodatkowe, jakie mogą być zawarte w pakietach specjalnych. Dzięki nim Dzień Kobiet w Ciechocinku może być wzbogacony m.in. o występy artystyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi czy wycieczki do co bardziej interesujących miejsc w okolicy.

Wakacje w Ciechocinku - całkiem interesująca, sensowna propozycja na lato. Ciechocinek w wakacje może być w jakimś stopniu alternatywą dla wyjazdu nad morze. Zamiast kąpieli w Bałtyku - wizyty w aquaparkach z basenami solankowymi. Z kolei zamiennikiem dla wylegiwania się na plaży, w trakcie wakacji w Ciechocinku mogą być wyprawy nad rzekę: jest tu parę małych “przystani” z rozmaitym sprzętem pływającym i nieźle zagospodarowanym turystycznie brzegiem Wisły. Poza tym w sezonie wakacyjnym warto wybrać się do słynnych tężni w Ciechocinku, na korzystną dla zdrowia inhalację. Sporą dawkę rekreacji gwarantuje też miejscowy OSiR z halą sportową, orlikami, parkiem linowym, ścianką wspinaczkową, kortami tenisowymi etc.

Jesień w Ciechocinku - jak nie dać się jesiennej chandrze i słocie… albo pełnymi garściami czerpać z walorów złotej, polskiej jesieni. Wybór jednego z dwóch powyższych wariantów zależy od tego, jaką pogodą Ciechocinek przywita wczasowiczów. Plusy korzystania z uzdrowiskowego zaplecza, wielobarwne pejzaże w ciechocińskich parkach, miejsca warte zobaczenia (warzelnia soli, dworek prezydenta, tężnie solankowe) - z całą pewnością jesień w Ciechocinku zapewnia wystarczająco dużo wszelkiego typu atrakcji, aby taki wyjazd uznać za udany. Tym bardziej, że w sezonie jesiennym sporo cen spada w porównaniu z wakacjami.

Weekend listopadowy w Ciechocinku - niezły pomysł na krótkie odcięcie się od szarej rzeczywistości. Przyjazd do Ciechocinka na listopadowy długi weekend można wykorzystać na małe podreperowanie stanu zdrowia (tudzież powrót do pełni sił witalnych), w końcu mowa o znanym i cenionym uzdrowisku. Czy to z pomocą wszechobecnych solanek, czy to za sprawą usportowienia swojego trybu życia. Poza tym w trakcie weekendu listopadowego w Ciechocinku da się trochę pozwiedzać, np. cerkiew św. Michała Archanioła, warzelnię soli, dworek prezydenta czy charakterystyczne ciechocińskie tężnie.

Dodano: 2017-07-13
Komentarze (1)
Anonim 11.08.2017 13:41

Jak mam nadzieję nigdy nie być zmuszonym do korzystania z leczniczych usług Ciechocinka i miejscowych sanatoriów, tak do tężni i parków mam wielką ochotę wrócić. Ot, paradoksy ;) Jak dotąd w Ciechocinku byłem tylko przejazdem, w drodze na wczasy nad morzem z rodzicami, w wieku bardzo mocno wczesnoszkolnym. Aż dziwne, że taki mi się tam wtedy podobało, skoro nie było tylu placów zabaw i boisk co teraz - jak można wywnioskować z powyższych opisów.

Dodaj komentarz