Mazury – popularne miejscowości i jeziora

W północno-wschodniej części Polski leży obszar, który wyróżnia się licznymi jeziorami, stawami, lasami i urozmaiconą rzeźbą terenu. Mowa oczywiście o Pojezierzu Mazurskim, w skład którego wchodzi m.in. Kraina Tysiąca Jezior. Jest to największy w Polsce system połączonych kanałami jezior o łącznej powierzchni ponad 300 kilometrów kwadratowych. Na tak ogromnym obszarze znajduje się przynajmniej kilka miejsc, które warto odwiedzić.

Olecko i Jezioro Oleckie Wielkie

Pomiędzy Oleckiem a rzeką Gołdapią rozciągają się tzw. „Mazury Garbate”. Jest to regionalna nazwa krainy pofałdowanej przez morenowe wzniesienia, pośród których leżą urokliwe jeziora. Na tym obszarze znajduje się m.in. rezerwat leśny z okazami drzew liczącymi ponad 120 lat. Z kolei miasto, chociaż niewielkie, kusi wieloma atrakcjami – największym w Polsce rynkiem miejskim, kompleksem zamkowym oraz zabytkowym młynem i skocznią. Nie należy też zapominać o jeziorze połączonym z miastem wspólną nazwą. To właśnie na nim zaczyna się trasa spływu kajakowego rzeką Lega.

Giżycko i Jezioro Niegocin

Giżycko jest największym miastem Krainy Tysiąca Jezior i jednocześnie ważnym portem tego regionu. Historia miasta sięga XIV wieku, kiedy to Krzyżacy wybudowali tutaj swój zamek, wokół którego wyrosła wieś Lotzen. Od tego czasu miejscowość nosiła różne nazwy, aby wreszcie w 1946 roku stać się oficjalnie Giżyckiem. Miasto leży pomiędzy dwoma jeziorami – Kisajno i Niegocin. To drugie jest trzecim największym akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jego spore rozmiary pozwalają na uprawianie turystyki morskiej – rejsów, regat i żeglugi.

Mikołajki i Jezioro Tałty

Symbolem miasta jest Król Sielaw – według legend gigantyczna ryba zamieszkująca odmęty jezior, która została złapana przez mieszkańców Mikołajek. Na pamiątkę tego wydarzenia postawiono fontannę w centrum miasta. Jednak nie samą historią żyją Mikołajki. Wprost przeciwnie, pełno tutaj pensjonatów, tawern i restauracji, w których zatrzymują się miłośnicy sportów wodnych. A te można do woli uprawiać na pobliskim Jeziorze Tałty, które jest jednym z najgłębszych jezior w północno-wschodniej Polsce, a swoją urodą przyciąga turystów nawet poza sezonem.

Kętrzyn i Jezioro Dobskie

Kętrzyn to miasto o bogatej przeszłości, której ślady odnajdujemy na każdym kroku. Jest tu m.in. zamek krzyżacki, średniowieczny kościół świętego Jerzego, fragment murów obronnych z XIV wieku, eklektyczny ratusz, stara synagoga oraz klasycystyczna loża masońska. Spacer po mieście jest więc żywą lekcją historii i sztuki, gdyż różne wpływy architektoniczne wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Oddalone o kilkadziesiąt kilometrów Jezioro Dobskie jest niemniej ciekawe. Znajdująca się na nim wyspa Gilma to najbardziej tajemniczy zakątek regionu. W jej granicach leżą ruiny XIII-wiecznego grodziska, które miało być siedzibą Galindów – jednego z dawnych plemion bałtyckich.

Jezioro Śniardwy

Opisując Mazury i Krainę Tysiąca Jezior nie sposób nie wspomnieć o największym polskim jeziorze – Śniardwy. Ma ono nieregularny kształt przypominający trójkąt, na brzegach którego rozsianych jest wiele uroczych miejscowości. W południowo-wschodniej części jeziora znajduje się półwysep Szeroki Ostrów, z którego można podziwiać wspaniały krajobraz całego akwenu. Świetnie widać stamtąd dwie duże wyspy – Wyspę Pajęczą oraz Czarci Ostrów. Według legendy druga wyspa zamieszkiwana jest przez złe moce, które pilnie strzegą skarbu ukrytego w ruinach XVIII-wiecznego fortu.

Mazury to bez wątpienia piękny region naszego kraju idealny na udany wypoczynek! Zaplanuj już dziś wyjątkowy urlop wybierając sprawdzone noclegi na Mazurach w portalu e-wczasy.pl/noclegi/mazury-i-podlasie

Dodano: 2019-06-03 16:15:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz