Mazury alternatywnie, czyli Bogaczewo w roli destynacji turystycznej.

Mała wieś nad mazurskim jeziorem z trzema ulicami na krzyż i niespełna trzystoma mieszkańcami, rozciągnięta na długości “pi razy oko” dwóch i pół kilometra wzdłuż brzegu. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jedynym turystycznym walorem Bogaczewa jest położenie miejscowości w krainie prawdziwych cudów natury. Warto jednak się tam wybrać przy jakiejś okazji (propozycje poniżej),aby się przekonać że miejscowe atrakcje sprawdzają się przy wielu różnych okazjach.

Weekend we dwoje w Bogaczewie - zaciszne miejsce, piękna i ustronna okolica: w sam raz na romantyczny wypad z drugą połówką. Niewątpliwie taka charakterystyka Bogaczewa sprawdzi się idealnie na intymny weekend tylko we dwoje - we wszystkich znaczeniach tego pojęcia. Mazurskie krajobrazy z pewnością pomogą zbudować stosowny do okoliczności klimacik. A jeśli chodzi o aktywności dla dwojga zakochanych, na weekend we dwoje w Bogaczewie można polecić m.in. wyprawę na żagle (ewentualnie rejs z giżyckiego Portu Żeglugi Mazurskiej),rowerowe przejażdżki po okolicy i wspólne relaks w SPA lub Parku Wodnym Wilkasy.

Odnowa biologiczna w Bogaczewie - w polskiej turystyce rzecz coraz powszechniejsza, nawet w przypadku tak małych kurortów. Po Bogaczewie wprawdzie trudno się spodziewać odnowy biologicznej zgodnej z najnowszymi standardami fizjoterapii, ale małe SPA nie będzie już niczym niezwykłym. Pobyt na Mazurach wspomagany kilkoma prostymi nawet zabiegami zregeneruje zmęczone ciało o wiele lepiej, niż “goły” wypoczynek nad jeziorem. Bogaczewo i odnowa biologiczna to takie zestawienie, które najlepiej wypróbować na własnej skórze - i dopiero po zakończeniu turnusu zabrać się za ocenianie.

Sylwester w Bogaczewie - zaiste intrygujący pomysł na to, jak zabawić się na Nowy Rok i przy okazji co nieco odpocząć na Mazurach. Turnusy na okoliczność sylwestra w Bogaczewie zwykły bowiem trwać parę dni. Tak z 1-2 przed 31 grudnia i 2-3 po pierwszym stycznia, choć całkiem sensownym rozwiązaniem byłoby też przedłużenie pobytu do Święta Trzech Króli. Bogaczewo nie jest może imprezową stolicą Warmii i Mazur, ale sylwester nie ogranicza się wyłącznie do dyskotekowych szaleństw, warto zaplanować np. konną przejażdżkę po malowniczych terenach.

Boże Narodzenie w Bogaczewie - piękno mazurskiej przyrody, zimowe krajobrazy, święty spokój i żadnych obowiązków na głowie. Właściwie tyle powinno już wystarczyć, aby zachęcić do odwiedzin Bogaczewa w okresie Bożego Narodzenia. Rodzinne tradycje rodzinnymi tradycjami, ale czasem warto przedłożyć własne dobre samopoczucie i wygodę ponad nie. Spędzając Boże Narodzenie w Bogaczewie wyłącznie z tymi naj-najbliższymi, można sobie zaplanować m.in. rodzinne spacery wzdłuż malowniczych brzegów mazurskich jezior, widokowy lot w balonie albo krótką wycieczkę na Mazurskie Safari połączone z jazdą na nartach.

Andrzejki w Bogaczewie - wigilia św. Andrzeja i magiczna noc wróżb to może niezbyt wyszukany, ale zawsze niezły pretekst do krótkiego wypadu na Mazury. Bogaczewo będzie ciekawym kierunkiem na andrzejki przede wszystkim dzięki licznym możliwościom aktywnego wypoczynku. Konne przejażdżki, kajaki i żaglówki, całkiem gęsta i poplątana sieć szlaków rowerowych - mnóstwo sposobów na to, aby szybko dojść do siebie po udanej imprezie andrzejkowej. Nie ma wątpliwości co do tego, że andrzejki w Bogaczewie będą jedyne w swoim rodzaju.

Boże Ciało w Bogaczewie - doskonała okazja do tego, aby wybrać się na naprawdę długi weekend i zrelaksować się na Mazurach. Boże Ciało zawsze obchodzone jest w czwartek, co można przełożyć na 4 dni wypoczynku w Bogaczewie. Dodajmy od razu, że każdy dzień można wypełnić całym mnóstwem atrakcji - to w końcu przedsionek lata. Warto pomyśleć nie tylko o całej gamie różnych sportów, ale też zaplanować parę małych wycieczek z Bogaczewa. W trakcie Bożego Ciała można wybrać się stąd m.in. do Mazurskiego Parku Atrakcji - Mazurolandii, Wilczego Szańca, westernowego Mrongoville czy spytkowskiej Wioski Indiańskiej.

Weekend majowy w Bogaczewie - majówka na Mazurach zawsze spoko, a zwłaszcza w tak sprzyjających okolicznościach przyrody. Bogaczewo z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy długi weekend majowy chcieliby spędzić na sportowo. Wypożyczalnie sprzętu wodnego, kilka ośrodków jazdy konnej, szereg obfitujących w ryby spotów wędkarskich, znakomita sieć szlaków rowerowych, niezłe kompleksy obiektów sportowych w pobliskich Wilkasach oraz Giżycku… A jeśli ktoś nie wyobraża sobie weekendu majowego w Bogaczewie bez okolicznościowych festynów, niech przepłynie na drugi brzeg Jeziora Bocznego (~400 m) i weźmie udział w oryginalnych wydarzeniach Rydzewskiej Majówki: np. ludowych potańcówkach, artystycznych występach, konkursach kulinarnych bądź Mistrzostwach Świata w Rżeniu Mazurskiego Konia.

Wielkanoc w Bogaczewie - wczesna wiosna, najważniejsze (przynajmniej pod względem religijnym) święta w ciągu roku… nic, tylko zabierać rodzinę na Mazury na krótki urlop, zamiast obarczać siebie i najbliższych nadmiarem domowych obowiązków. Wyjeżdżając na Wielkanoc do Bogaczewa dostaje się gwarancję porządnego wypoczynku. To o wiele ciekawsza i przyjemniejsza perspektywa, niż porządki niebezpiecznie bliskie remontowi generalnemu, pracowite ozdabianie pisanek czy wysiadywanie w kuchni przy szykowaniu obfitego, wielkanocnego śniadania. Poza wolnym czasem, Wielkanoc w Bogaczewie daje również sporo alternatyw do jego wykorzystania.

Walentynki w Bogaczewie - 14 lutego, Mazury, środek zimy, święto zakochanych któremu patronuje opiekun cierpiących na choroby psychiczne. Walentynki w Bogaczewie może nie zapowiadają się z początku szczególnie ciekawie, ale zaradne pary mogą wycisnąć z tego całą masę pozytywnych przeżyć i wspomnień. Wystarczy z głową czerpać z tego, co dają natura, obecność ukochanej osoby oraz walentynkowe pakiety specjalne, często z niespodziankami i dodatkowymi atrakcjami dla par. Choć zakochanie uważane jest za nie do końca zdrowy stan umysłu, wybranie się na walentynki do Bogaczewa jest całkiem rozsądnym wyborem.

Ferie zimowe w Bogaczewie - raczej mało kto myśli o Mazurach jako o celu zimowych wyjazdów wypoczynkowych, ale lepiej nie dać się zwieść pozorom czy pierwszemu wrażeniu. Choć Bogaczewo to niewielka wieś, na noclegi w trakcie ferii zimowych nada się pierwszorzędnie. Powinno być znacznie taniej niż większych i bardziej renomowanych kurortach, a do tego miejscowość stanowi niezłą bazę wypadową. Spędzając ferie zimowe w Bogaczewie da się m.in. spróbować ekstremalnych sportów lodowych, wybrać się na zwiedzanie giżyckiej Twierdzy Boyen albo Muzeum Mazurskiego w Owczarni (pod Kętrzynem),a nawet pojeździć na nartach - stoki z wyciągami znajdują się m.in. w Mrągowie, Okrągłych i Mikołajkach.

Dzień Kobiet w Bogaczewie - czysto relaksacyjna propozycja dla pań, które chciałyby spędzić swoje święto na Mazurach. Okolicznościowe pakiety specjalne z okazji Dnia Kobiet w Bogaczewie generalnie koncentrują się na zapewnieniu możliwie najlepszej i najprzyjemniejszej rekreacji oraz odprężenia. W tym temacie prawdopodobnie najlepiej sprawdzają się zabiegi SPA & Wellness. Warto dodać, że to jedna z możliwych propozycji dodatkowych na Dzień Kobiet w Węgorzewie, gdzieniegdzie da się trafić na zorganizowane wycieczki po okolicy, wspólne treningi w plenerze czy dyskotekowe “Ladies Night”.

Wakacje w Bogaczewie - pełnia lata, piękne Mazury i całe mnóstwo atrakcji w zasięgu ręki. Wprawdzie ten ostatni punkt niekoniecznie się zgadza z wakacjami w samym Bogaczewie, ale to akurat najmniejszy z problemów. Warunki do całej gamy form aktywnego wypoczynku - żeglarstwa, jeździectwa, jazdy na rowerze, kajakarstwa, pływania i wielu sportów zespołowych - są praktycznie na miejscu. A innego rodzaju atrakcje znajdują się w niewielkiej odległości od Bogaczewa. Na wakacje warto polecić placówki przyrodnicze Polskiej Akademii Nauk (Popielno, Kosewo Górne) z żywymi zwierzętami, pole golfowe w Talkach, Mazurolandię w Gierłożu (rodzinny park rozrywki) czy mrągowski Fun Park Mazury Extreme.

Jesień w Bogaczewie - magiczna pora roku (te kolorowe mazurskie krajobrazy!),wciąż całkiem ładna pogoda, czas po zakończeniu wakacyjnego sezonu wysokiego… Jesień to z pewnością okres sprzyjający temu, żeby wyskoczyć na trochę do Bogaczewa i odpocząć na Mazurach. W rzeczywiście cudownych okolicznościach przyrody, bez wielkich tłumów innych turystów. Sezon jesienny ma też jeszcze inny atut, z dziedziny ekonomii. Otóż wizytując Bogaczewo na jesieni - nawet na początku września - można spodziewać się nieco niższych cen za noclegi. A także wejściówki do ciekawych i biletowanych miejscówek, taniej nie oznacza taniochy i tandety.

Weekend listopadowy w Bogaczewie - jeden bądź dwa długie weekendy w listopadzie to wynik dnia Wszystkich Świętych oraz Święta Niepodległości. Wprawdzie nie wszyscy traktują je jako sposobność do wypoczynku, ale jeśli już tak: Bogaczewo na Mazurach będzie całkiem niezłą destynacją. Kameralna wieś nad jeziorem, na uboczu cywilizacji i z dala od politycznych burz - idealne warunki do tego, by się zrelaksować. Tym bardziej, że przebywając w Bogaczewie na długi listopadowy weekend nie sposób nie skorzystać z licznych okazji do aktywnego, a więc najzdrowszego relaksu.

Galeria
Dodano: 2017-07-21 14:08:00

Komentarze (2)
Anonim
21.07.2017 15:53

Bogaczewo w porównaniu z największymi mazurskimi kurortami jawi się jako ostatnie wygwizdowie, ale taka sytuacja ma też swoje zalety. Polecam tę miejscowość wszystkim, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę żaglami w jakimś spokojniejszym miejscu na Mazurach - nie na wakacje, bardziej na majówkę albo wspomniany długi weekend w związku z Bożym Ciałem.

Anonim
6.10.2017 10:01

Fajne miejsce na krótki wypad z bliskimi. Mazury co roku przyciągają rzesze turystów, a osady takie, jak Bogaczewo, pozwalają odpocząć nad jeziorem od tłumów gromadzących się zwykle w największych i najpopularniejszych mazurskich ośrodkach.

Dodaj komentarz