Majówka na bogato - Szklarska Poręba na weekend

Już za chwilę, już za momencik rozpocznie się tak długo wyczekiwana majówka. W tym roku wyjątkowo długa, gdyż trwająca aż 5 dni - albo nawet 9, jeśli ktoś zamiast jednego dnia wolnego zdecyduje się wziąć trzy. Istnym grzechem byłoby spędzenie całego tego czasu z pieczoną karkówką / kiełbaską w jednej i piwem w drugiej ręce. O wiele przyjemniej będzie wyskoczyć gdzieś na mały urlop, na przykład do Szklarskiej Poręby. Turystyczna stolica polskich Karkonoszy to jeden z najpopularniejszych i najciekawszych górskich kurortów w Polsce - i jakby tego było mało, na długi majowy weekend szykuje się tam cała moc atrakcji.

Szklarska Poręba słynie z cudownych krajobrazów, nieźle rozwiniętej sieci szlaków (zarówno dla pieszych wędrowców, jak też rowerzystów czy amatorów narciarstwa biegowego) oraz unikalnego klimatu. Jako że wyjście w góry sprawdza się przy każdej okazji, nie tylko na majówkę, zajmiemy się tutaj innymi walorami miasta. Na początek - Walończycy, tudzież Walonowie. Nie ludzie pochodzący z Walonii, lecz średniowieczni mistrzowie poszukiwania złóż, wydobycia oraz obróbki przydatnych rud, minerałów i kamieni szlachetnych, którzy założyli pełne intrygujących tajemnic bractwo. Wystarczy posłuchać opowieści w Chacie Walońskiej i wybrać się do Żelaznego Tygla Walońskiego (zrekonstruowanej osady z pracującymi pełną parą warsztatami),aby nie zaprzątać już sobie głowy Templariuszami i ich skarbem.

Gdyby zgłębianie lokalnej historii miało okazać się zbyt ciężkim tematem na wypoczynek w trakcie długiego majowego weekendu, to część rozrywkowa w Szklarskiej Porębie będzie równie udana. Przyjechaliście razem z małymi dziećmi? Świetnie - Rodzinny Park Rozrywki Esplanada powstał specjalnie dla Was. Czekają tutaj kolejka górska z liczącym powyżej pół kilometra torem, pole do gry w minigolfa, rozmaite “dmuchane” zamki, kawiarnia i wiele, wiele innych. Jesteście fanami “Parku Jurajskiego”? Odwiedźcie Dinopark i stańcie oko w oko z dinozaurami tak żywymi, jak tylko pozwala na to współczesna nauka ;). Regularnie i z przyjemnością oglądacie westerny i czytacie powieści z akcją osadzoną na Dzikim Zachodzie? Wybierzcie się najpierw, do Wioski Indiańskiej Canoe a w następny dzień majowego pobytu do miasteczka Western City, pobliskich Ściegnach pod Karpaczem. Nie wspominając już o licznych klubach, kręgielniach, barach itp.

Skoro już kręcimy się wokół imprez, pora zapoznać się z programem wydarzeń wszelkiego sortu, jakie Szklarska Poręba zorganizuje w okolicach majowego weekendu. Preludium już 27 kwietnia, od porannej wycieczki z przewodnikiem wzdłuż Szlaku Wlastimila Hofmana (rzecz jasna chętni nie ponoszą żadnych wydatków). Prawdziwa zabawa zaczyna się w piątek, od wieczornego spotkania z podróżnikiem Andrzejem Mateusiakiem i koncertu kapeli Radykalna Wieś. Niedziela będzie dla miłośników dobrego jedzenia, gdyż na skwerze odbędzie się Jarmark ze Smakiem. Pokaz kulinarnych umiejętności da Charles Daigneault, będzie też możliwość zaopatrzenia się regionalne specjały i wzięcia udziału w krótkim kursie gotowania. A potem zawody sportowe, mobilne muzeum w zabytkowym pociągu “Liczyrzepa”, prelekcje nt. przyrody i sztuki, kolejne popisy artystyczne… Każdy znajdzie coś, co wzbudzi jego żywe zainteresowanie i da mnóstwo radości.


UWAGA! Na niektóre imprezy trzeba kupić bilet wstępu. Wszystkie szczegóły na załączonym plakacie i stronach Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.

Galeria
Dodano: 2017-04-26 12:18:00

Komentarze (1)
Anonim
29.09.2017 09:31

Do Szklarskiej Poręby przyjeżdżam regularnie nie tylko na majówkę, ale przez cały rok! Jest tu gdzie spacerować, co zwiedzać i generalnie wypoczywać. Atrakcje, które pojawiają się co jakiś czas, są dodatkowym magnesem przyciągającym turystów.

Dodaj komentarz