Listopadowe andrzejki nad morzem? Świnoujście będzie idealne!

Krótki, weekendowy wypad nad morze stanowi sprawdzony po wielokroć sposób na to, aby złapać chwilę oddechu i odciąć się choć na moment od szarej, wyczerpującej codzienności. A jeśli dodatkowo, tak jak na andrzejkach, trafia się doskonała sposobność do nieskrępowanej zabawy, taki wyjazd tylko zyskuje. Nawet jeśli pogoda w listopadzie (lub w pierwszych dniach grudnia) nijak nie przypomina upalnego lata, to świeże powietrze, malownicze krajobrazy oraz pozostałe walory turystyczne wybrzeża, przyjazd do takiego kurortu jak Świnoujście w zachodniopomorskiem zapewnia udany relaks.

Jednym bardziej zależy na tym, żeby na okoliczność wigilii św. Andrzeja 29 listopada po prostu trochę odpocząć - gdzie jak gdzie, ale akurat nad morzem klimat wydatnie pomaga w regenerowaniu sił. Inni z kolei chcieliby wprowadzić trochę urozmaicenia do andrzejkowej zabawy, która najczęściej od zwyczajnej imprezy różni się jedynie kilkunastoma minutami przeznaczonymi na lanie wosku i próby odczytania przyszłych losów z uzyskanych kształtów. W przypadku andrzejek w Świnoujściu niejednokrotnie można liczyć na bardziej niecodzienne wróżby - w końcu tradycje ludowe na Pomorzu są jedyne w swoim rodzaju. Inna sprawa, jak są wykorzystywane. Spora część organizatorów okolicznościowych zabaw woli stawiać na powszechnie znane pomysły, zamiast sięgnąć do lokalnego folkloru. Jednak z morza zwyczajnych ofert zwykle da się wyłowić parę oryginalnych perełek.

Andrzejkowe imprezy zwykle organizowane są w trakcie weekendu - tak, żeby jak najwięcej osób mogło sobie pozwolić na swobodne hulanki. To jednak jeden wieczór, a przy wyjeździe pozostały czas wolny trzeba jakoś sensownie zagospodarować. Wczasowicze przyjeżdżający do Świnoujścia nie powinni mieć z tym najmniejszego problemu, rozmaitych atrakcji turystycznych czeka tutaj cała masa. Nawet jeśli listopad i andrzejki to nad morzem sezon niski. Z uwagi na niskie temperatury (i mocno zmienną pogodę) naturalnie nie ma co myśleć o długim wylegiwaniu się na plaży czy zażywaniu kąpieli słonecznych oraz morskich. Można za to wybrać się na długi spacer wzdłuż brzegu, wdychając korzystny dla zdrowia jod i wypatrując wyrzuconych na piasek przez jesienne sztormy kawałków bursztynu.

Równie dobrą opcją będzie zwiedzanie miasta - coś, na co wielu urlopowiczom w wakacje nad morzem szkoda czasu. I niezbyt słusznie, gdyż Świnoujście posiada parę intrygujących, zdecydowanie wartych zobaczenia miejsc. A tak na marginesie: w listopadowe andrzejki nie ma mowy o wystawaniu w kolejkach z powodu kolonii i zielonych szkół. I tak Muzeum Rybołówstwa nęci bogatymi zbiorami (i historycznymi ciekawostkami na dokładkę),najwyższa latarnia morska w Polsce gwarantuje fantastyczne widoki, natomiast Podziemne Miasto proponuje unikalną podróż do alternatywnej wersji dziejów, w której Zimna Wojna zmieniła się w III Wojnę Światową. Nie wspominając już o XIX-wiecznych fortyfikacjach, tworzących niegdyś portową twierdzę nie do zdobycia.

Pora na małe podsumowanie: w Świnoujściu nie sposób się nudzić, a szeroka paleta przyjemnych sposobów na wypoczynek sprawdza się w każdych warunkach. Nawet na andrzejki - a co się tyczy listopadowych zabaw, te mogą być absolutnie wyjątkowe. Warto sprawdzić propozycje dostępne na portalach turystycznych. Niektóre obiekty nad morzem w okolicznościowych pakietach oferują nie tylko w miarę tanie, komfortowe noclegi na weekend, ale też specjalną imprezę dla gości.

Dodano: 2017-11-23 10:13:00

Komentarze (1)
MaThek
23.11.2017 13:32

Że Kaszubi mają silne przywiązanie do własnej kultury i dawnych zwyczajów to wiem. Ale że na Pomorzu Zachodnim ludowe tradycje trzymają się mocno? Pierwsze słyszę. Te wszystkie zmiany granic po II Wojnie Światowej, wysiedlenia, przymusowe osiedlenia... Także co do andrzejek w wydaniu ludowym w Świnoujściu miałbym pewne, całkiem uzasadnione obiekcje. Co i tak nie zmienia faktu, iż weekend nad morzem nawet w listopadzie będzie lepszym wyjściem od siedzenia w domu przed telewizorem, komputerem czy telefonem.

Dodaj komentarz