Latarnia morska w Niechorzu: Historia, zwiedzanie i niezapomniane widoki z góry

  • Noclegi
  • Blog
  • Latarnia morska w Niechorzu: Historia, zwiedzanie i niezapomniane widoki z góry

W dzisiejszym artykule zabierzemy Was na niezapomnianą wycieczkę do jednego z najpiękniejszych zakątków polskiego wybrzeża - latarni morskiej w Niechorzu. Odkryjemy razem jej fascynującą historię, zwiedzimy wnętrze i zostaniemy oczarowani widokami, które z jej szczytu zapierają dech w piersiach. I na koniec, rzecz jasna, porozmawiamy o tym, gdzie można znaleźć najlepsze noclegi nad morzem w tej okolicy.

Historia latarni morskiej - niezwykłe początki

Latarnia morska w Niechorzu to nie tylko wspaniały punkt orientacyjny, ale także świadectwo polskiej myśli technicznej oraz pasji dla przeciwdziałania niebezpiecznym siłom natury. Bo cóż, wiecie jak to jest z Morzem Bałtyckim - raz gość niezwykle gościnny, innym razem bywa dość kapryśny. Historia latarni sięga 1866 roku, kiedy to została wzniesiona na wysokości 45 metrów n.p.m. Jej głównym zadaniem było, jak się domyślacie, uprzykrzanie życia niebezpiecznym skałom, które czyhały na nieświadomych marynarzy. A tak naprawdę ochrona statków przed tymi skałami.

Latarnia widziana z plaży w Niechorzu

Historia latarni morskiej w Niechorzu sięga aż 5 grudnia 1860 roku, kiedy to niemieckie Ministerstwo Żeglugi powołało specjalną komisję, aby ustalić lokalizację nowej latarni. Ostatecznie wybrano Niechorze, gdzie 15 maja 1863 roku przystąpiono do prac projektowych. Właśnie tam 1 grudnia 1866 roku zapłonęło na niej pierwsze światło. Wieża latarni została zbudowana z jasnożółtej cegły, a na jej szczycie zamontowano laternię z aparatem Fresnela I klasy. Przez lata latarnia przeszła wiele remontów i renowacji, a najbardziej pamiętnym momentem było uszkodzenie latarni przez pocisk artyleryjski podczas II wojny światowej. Ostatecznie latarnia została odbudowana, a jej ponowne uruchomienie nastąpiło 18 grudnia 1948 roku. Od tamtej pory latarnia przeszła jeszcze kilka kolejnych remontów i przebudów, dzięki którym odzyskała swój dawny blask i stanowi atrakcję dla turystów oraz ważny element krajobrazu Niechorza.

Zwiedzanie latarni - zabierzcie ze sobą lornetkę

Wiedząc, że kiedyś latarnia morska w Niechorzu służyła do ochrony przed potencjalnymi katastrofami, dzisiaj możemy powiedzieć, że stała się atrakcją turystyczną pierwszej klasy. Aż ciężko uwierzyć, że tak się toczy koło historii. W każdym razie, zwiedzanie latarni to niezwykłe doświadczenie. Wystarczy wspomnieć, że z jej szczytu, który znajduje się na wysokości 45 metrów, możemy podziwiać widoki na całą okolicę, a przy dobrej pogodzie nawet dojrzeć Mierzeję Helską! Nie zapomnijcie zabrać ze sobą lornetki, żebyście mogli naprawdę się nacieszyć tymi widokami.

Latarnia Morska w Niechorzu w całej okazałości

Co warto zobaczyć podczas wizyty:

  • Wieża latarni z oryginalnymi schodami
  • Historyczne zdjęcia latarni i okolic
  • Urządzenia optyczne i soczewki Fresnela
  • Ekspozycja dotycząca historii ratownictwa morskiego
  • Niezapomniane panoramy z tarasu widokowego

Latarnia niczym gwiazda filmowa

Ciekawostką związaną z latarnią morską w Niechorzu jest fakt, że kilka scen filmu "Beata" z 1964 roku w reżyserii Anny Sokołowskiej zostało nakręconych właśnie w tym miejscu. Film opowiada historię szesnastoletniej dziewczyny, Beaty (Pola Raksa),która ucieka z domu. Poszukiwanie dziewczyny prowadzi jej kolega Olek Smoleński "Ramzes" (Marian Opania),który w trakcie poszukiwań trafia między innymi nad morze i na latarnię morską w Niechorzu. Tam spotyka latarnika (Wirgiliusz Gryń),u którego prawdopodobnie zatrzymała się Beata. Sceny filmu rozgrywają się na plaży w Niechorzu oraz przed budynkiem, na wieży i w latarni morskiej, dzięki czemu budowla zyskała dodatkowy rozgłos jako miejsce związane z kinematografią.

Noclegi nad morzem – gdzie się zatrzymać w Niechorzu?

Skoro już wybraliście się na wycieczkę do Niechorza, warto również zadbać o odpowiednie miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu latarni. Przyznam, że noclegi w Niechorze potrafią być różne – od tych bardziej kameralnych, po luksusowe ośrodki wypoczynkowe. Niezależnie od tego, czy marzycie o romantycznym weekendzie we dwoje, czy szalonej wyprawie z całą rodziną – Niechorze jest miejscem, które zaspokoi Wasze potrzeby!

Podsumowując...

Latarnia morska w Niechorzu to prawdziwy skarb polskiego wybrzeża, który warto odwiedzić podczas swojego urlopu nad morzem. Historia, niezapomniane widoki oraz niesamowita atmosfera tego miejsca sprawiają, że z pewnością będziemy wspominać wizytę jeszcze długo po powrocie do domu. A jeśli do tego dodamy odpowiednie noclegi w okolicy, możemy być pewni, że nasz pobyt na pewno zostanie na długo w pamięci.

Dodano: 2023-04-27 11:43:00

Komentarze (3)
Anonim
27.04.2023 18:53

Wow, latarnia morska w Niechorzu brzmi jak fascynujące miejsce do odwiedzenia! Artykuł podzielił się interesującą historią latarni i przyciągnął moją uwagę swoją unikalnością. Na pewno dodam to miejsce do listy moich podróży i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć te niesamowite widoki na własne oczy!

Anonim
28.04.2023 07:49

Artykuł bardzo mnie zainteresował! Zawsze fascynowała mnie technologia używana w latarniach morskich, zwłaszcza soczewki Fresnela.

Anonim
28.04.2023 13:11

Ciekawie, że latarnia morska w Niechorzu miała swoje pięć minut sławy w kinie. Nie wiedziałem o tym wcześniej! Artykuł dostarczył takiej ciekawostki i teraz mam ochotę obejrzeć film 'Beata', żeby zobaczyć latarnię w akcji.

Dodaj komentarz