Lądek-Zdrój: dużo więcej niż uzdrowisko i wczasy dla seniorów

Tak się jakoś złożyło, że wiele osób słysząc o uzdrowiskach i ich walorach turystycznych odnosi się do nich z lekceważeniem, nie stroniąc przy tym od mało wybrednych żartów. Według nich przyjazd do Lądka-Zdroju można polecić tylko kuracjuszom z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi, dla reszty byłby to totalny obciach. Otóż nic bardziej mylnego. Słynny kurort u stóp Gór Złotych i Bialskich na Ziemi Kłodzkiej sprawdza się właściwie w każdych warunkach, praktycznie niezależnie od pory roku i podstawowego celu przyjazdu.

Weekend we dwoje w Lądku-Zdroju - przepiękna okolica, mnóstwo urokliwych i romantycznych zakątków w mieście, sporo różnorodnych rozrywek w zasięgu ręki… Niewątpliwie Lądek-Zdrój to znakomity kierunek dla zakochanych par do wspólnego wypadu na weekend tylko we dwoje. Malownicze parki i arboretum, górskie szlaki piesze i rowerowe, klimatyczne restauracje (i inne lokale) w rynku, zabiegi SPA & Wellness dla dwojga, intrygujące parki rozrywki (np. Leśny Park Przygody Skalisko) i muzea (jak choćby Muzeum Kamieni i Minerałów) w najbliższej okolicy. Jak widać pakiety na weekend we dwoje w Lądku dysponują wielkim bogactwem różnego typu atrakcji.

Odnowa biologiczna w Lądku-Zdroju - potencjał przyrodoleczniczy wód mineralnych gorących źródeł jest taki, że aż grzech z nich nie skorzystać. Skoro dolnośląski Lądek szczyci się długimi tradycjami uzdrowiskowymi, pojawienie się usług z zakresu odnowy biologicznej było naturalną koleją rzeczy i tylko kwestią czasu. Jeżeli można się wykurować, to tym bardziej wykonalne jest szeroko rozumiane dojście do siebie: zregenerowanie organizmu, nabranie sił, błyskawiczny i efektywny odpoczynek. Odnowa biologiczna w Lądku-Zdroju to pewniak, wystarczy stosownie do potrzeb i upodobań dobrać zestaw zabiegów, aby poczuć się jak ktoś nowo narodzony.

Sylwester w Lądku-Zdroju - nie na taką skalę jak w dużych miastach, gdzie o oprawę sylwestrowej imprezy dbają duże telewizje, ale i tak gwarantuje godziwą rozrywkę. Tym bardziej, że przyjazd do Lądka-Zdroju na sylwestra zwykle koncentruje się nie tyle na noworocznych szaleństwach, co dobrodziejstwach relaksu w górach i uzdrowisku. Równie dobrym pomysłem co dyskoteki i potańcówki, będzie świętowanie Nowego Roku na stokach tutejszej stacji narciarskiej. Sylwester w Lądku to również dobra okazja, żeby podziwiać niesamowite widoki z Góry Borówkowej i zobaczyć intrygujące ruiny zamku Karpień.

Boże Narodzenie w Lądku-Zdroju - własnych obowiązków świąteczno-domowych prawie zero, za to wolnego czasu i dobrych sposobów na jego spożytkowanie całe mnóstwo. Wyjazd na święta Bożego Narodzenia do Lądka stanowi relaks w czystej postaci, o jakiej absolutnie nie ma mowy przy samodzielnym przygotowywaniu całej Wigilii. Zamiast sprzątania i kucharzenia: jazda na nartach, wycieczki po górach i zwiedzanie najciekawszych miejsc w pięknej okolicy. Lądek-Zdrój w Boże Narodzenie daje możliwość zobaczenia kościoła Narodzenia NMP, krytego mostu nad Białą Lądecką czy fascynującego Złotego Stoku z kopalnianym muzeum i Średniowieczną Osadą Górniczą.

Andrzejki w Lądku-Zdroju - wprawdzie to akurat tradycyjne święto ludowe nie wiąże się z żadnym ustawowo wolnym dniem, ale jako pretekst do andrzejkowej imprezy i krótkiego, weekendowego wypadu w góry nadaje się wyśmienicie. W Lądku z okazji andrzejek z pewnością organizowanych będzie sporo urozmaiconych zabaw i wydarzeń kulturalnych, a możliwości związanych z relaksem jest jeszcze więcej. Od świetnych warunków do uprawiania różnych sportów (kolarstwo, nordic walking, jazda konna, wspinaczka, pływanie, tenis, wędkarstwo) po odprężające zabiegi w Zakładzie Przyrodoleczniczym bądź sanatoriach Stary i Nowy Jerzy. Lądek na andrzejki zapewnia o wiele więcej atrakcji niż lanie wosku i domówka (nawet suto zakrapiana ;).

Boże Ciało w Lądku-Zdroju - wolny czwartek świąteczny, więc nie pozostaje nic innego (przynajmniej niektórym) jak dobrać urlop w piątek i cieszyć się długim, czterodniowym weekendem. Boże Ciało stanowi zatem świetną sposobność do wypoczynku, a co jak co, ale to Lądek-Zdrój gwarantuje turystom w całej rozciągłości. Ciekawe zabytki w rodzaju sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych czy mostu św. Jana Nepomucena, przyjemne zabiegi SPA (i podobne) oferowane w wielu ośrodkach noclegowych, cudowne okoliczności przyrody, cała gama interesujących atrakcji… W czasie pobytu na Boże Ciało w Lądku warto zainteresować się m.in. Strońskim Parkiem Aktywności, Gottwaldówką w Kątach Bystrzyckich czy Parkiem Linowym Kletno.

Weekend majowy w Lądku-Zdroju - przeogromna różnorodność wrażeń na majówkę dla każdego. W długi majowy weekend w Lądku sporo się dzieje (festyny, wydarzenia kulturalne, inauguracje sezonu turystycznego w okolicznych placówkach),a na dokładkę wiosenna aura zwykle bardzo sprzyja urządzaniu dłuższych i krótszych wycieczek krajoznawczych. Idealnym przykładem będzie majówkowa wyprawa do pobliskiego Kletna, gdzie znajdują się m.in. stara kopalnia uranu, intrygujące Muzeum Ziemi z wieloma (bez)cennymi eksponatami oraz rozsławiająca miejscowość na cały kraj Jaskinia Niedźwiedzia. Jak widać godnych polecenia atrakcji weekendowi majowemu i Lądkowi z pewnością nie zabraknie.

Wielkanoc w Lądku-Zdroju - w zasadzie to samo co w okresie bożonarodzeniowym, tyle że na początku wiosny zamiast zimy. Podstawowym atutem Wielkanocy w Lądku-Zdroju będzie zatem podmiana pokaźnej części świątecznych obowiązków na wypoczynek i wolny czas dla najbliższej rodziny. Przy planowaniu wielkanocnych wycieczek po uzdrowisku i okolicach, warto w nich uwzględnić kapliczkę św. Jerzego oraz kalwarię na zboczach Cierniaka. W zasięgu pieszego spaceru z centrum Lądka, miejsca idealnie zgrane tematycznie z Wielkanocą, krótko rzecz ujmując: pasują w sam raz.

Walentynki w Lądku-Zdroju - okolicznościowo-lutowy pakiet specjalny na walentynkowe święto zakochanych, dla par które łączy szczególne uczucie. Spokojnie można zaryzykować stwierdzenie, że ten nieuchwytny klimat Lądka-Zdroju jest w stanie wzbogacić walentynki o wyjątkowy, miłosny nastrój. Nie ma to jak romantyczne przechadzki po parkach i pełnych urokliwych zabytków uliczkach oraz wiele innych rozkoszy. Niewątpliwie najprzyjemniejszym dla wielu elementem walentynek w Lądku będą masaże, kąpiele i inne zabiegi SPA dla par; akurat na rozgrzewką przed upojną nocą.

Ferie zimowe w Lądku-Zdroju - niezaprzeczalne walory uzdrowiska, sporo ośrodków narciarskich w pobliżu miasta, górskie szlaki: nic, tylko korzystać. Wprawdzie w samym Lądku funkcjonuje tylko jeden w miarę duży zespół wyciągów, ale na feriach zimowych krótka podróż do Czarna Góra Resort pod Stroniem Śląskim, Stacji Narciarskiej Kamienica czy nawet Zieleńca nie będzie czymś kłopotliwym. Tym bardziej, że ostatnio rozkręca się SkiRegion Śnieżnik, łączący regionalne stacje w jedną za sprawą jednolitego systemu karnetów oraz darmowego transportu w ski-busach. Tym samym ferie zimowe i Lądek mogą zaoferować miłośnikom białego szaleństwa dużo więcej, niż sugerowałby to przelotny rzut oka na mapy i przewodniki.

Dzień Kobiet w Lądku-Zdroju - bardzo dobrze dobrana i niezwykle kusząca propozycja dla wszystkich pań, które pragną / potrzebują nie takiej znowu małej odrobiny relaksu w górach. Głównym magnesem pakietów specjalnych na Dzień Kobiet z całą pewnością są wysmakowane zabiegi SPA & Wellness, jakie oferuje spora część obiektów noclegowo-wypoczynkowych z Lądka-Zdroju. A to jedynie jedna z wielu potencjalnych niespodzianek, jakie mogą się wiązać z takim marcowym turnusem. Występy artystyczne, zorganizowane wycieczki po najciekawszych zakątkach w tej niezwykłej okolicy Ziemi Kłodzkiej, zamknięte imprezy taneczne: do Dnia Kobiet w Lądku dołączanych jest sporo rzeczy, które sprawiają kobietom więcej radości niż tradycyjny i oklepany zestaw kwiaty-czekoladki-kino.

Wakacje w Lądku-Zdroju - gorące (oby!) lato, wspaniałe góry, klimatyczne miasto, a nade wszystko: cała masa wszelkiego typu atrakcji do wyboru. Pewnie niewielu marzących o udanych wakacjach myśli jednocześnie o Lądku, lecz da się to bardzo zgrabnie i harmonijnie połączyć. Liczne wakacyjne imprezy kulturalne w rodzaju Lądeckiego Lata Baletowego, sporo zabytków do zwiedzenia, mnóstwo szeroko rozumianych rozrywek i zachęt do aktywnego wypoczynku… Lądek-Zdrój w wakacje świetnie sprawdza się także jako baza wypadowa na małe wycieczki, a godnych polecenia miejsc w najbliższej okolicy jest bez liku: zalew Stara Morawa, Huta Szkła Kryształowego Violetta, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, zjeżdżalnia Czarna Żmija, jaskinie Niedźwiedzia i Radochowska, kilka stadnin i ośrodków jazdy konnej, Zamek Międzylesie, trzebieszowicki Zamek na Skale, międzygórski Ogród Bajek i wiele, wiele innych.

Jesień w Lądku-Zdroju - jak udowadniają nasze zdjęcia, przysłowia na temat złotej polskiej jesieni są trafione w punkt. A niezwykle fotogeniczne pejzaże to tylko jeden z powodów, dla których warto wybrać się w sezonie jesiennym do Lądka-Zdroju. Wiele możliwości mają zwłaszcza amatorzy rekreacji: zarówno tej pasywnej (uzdrowisko, kąpiele perełkowe i inne zabiegi słynnego Zakładu Przyrodoleczniczego),jak też aktywnej. Jesienią w Lądku warto pomyśleć nad rowerowymi wycieczkami po górach, długich wyprawach wzdłuż mniej bądź bardziej wymagających szlakach, grze w paintball, treningach strzeleckich czy pływackim rajdzie po okolicznych aquaparkach.

Weekend listopadowy w Lądku-Zdroju - kilka wolnych chwil na odpoczynek to współcześnie wartość bezcenna, więc jeśli przy okazji paru wolnych dni na okoliczność Wszystkich Świętych lub Święta Niepodległości ktoś chce wyjechać w celach turystyczno-wypoczynkowych z domu, nie ma się co zbytnio dziwić. W temacie szybkiego relaksu na długi weekend listopadowy Lądek-Zdrój doskonale wywiązuje się z zadania. Dobrodziejstwa infrastruktury uzdrowiskowej świetnie współgrają z interesującymi zabytkami do zwiedzania oraz górskimi szlakami. Z pewnością na listopadowy weekend do Lądka-Zdroju warto zabrać tak buty za kostkę, jak też obuwie do biegania, kijki do nordic-walkingu, rowery i inne akcesoria sportowe.

Galeria
Dodano: 2017-08-10 13:25:00

Komentarze (2)
Anonim
10.08.2017 15:43

A ja tylko na marginesie wspomnę, że Zakład Przyrodoleczniczy i inne placówki uzdrowiskowe w Lądku to nie tylko kuracje i zabiegi, ale też wspaniałe zabytki, wyróżniające się kunsztownymi zdobieniami i niecodzienną architekturą. I gorąco popieram pomysł, żeby odwiedzając Lądek-Zdrój urządzić porządną wycieczkę do Złotego Stoku. Kopalnia złota to prawdziwy wzór nowoczesnego, poniekąd interaktywnego muzeum, a park linowy w kamieniołomie po prostu rządzi!

Anonim
9.10.2017 15:41

Oczywiste jest, że można i warto przyjechać do Lądka Zdroju nie tylko w celach uzdrowiskowych, ale i krajoznawczych. Oprócz licznych zabytków znajduje się tutaj Leśny Ogród Botaniczny i Park Zdrojowy - świetne miejsca do spacerowania i wypoczynku.

Dodaj komentarz