Kiedy wybrać się do Kłodzka? Mamy 14 dobrych odpowiedzi!

Spośród wszystkich miast i miasteczek na Dolnym Śląsku - a nawet i w całej Polsce - niewiele z nich może się poszczycić tyloma rozmaitymi walorami turystycznymi, co niespełna trzydziestotysięczne Kłodzko. Długa i bujna historia, zachwycające zabytki, niezła infrastruktura sportowa, wreszcie dogodne położenie. Do najciekawszych atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej zawsze jest wystarczająco blisko, żeby warto było wsiąść w samochód i wyskoczyć do Polanicy, Lądka, Nowej Rudy, Kudowy i innych interesujących miejscowości. Nic, tylko korzystać przy najbliższej sposobności.

Weekend we dwoje w Kłodzku - przepiękny rynek, romantyczne przechadzki po moście św. Jana, imponujący kościół Wniebowzięcia NMP, szereg rozmaitych rozrywek do wyboru: czegóż chcieć więcej? Niewątpliwie Kłodzko w kategorii weekendów tylko we dwoje ma olbrzymi potencjał. Wystarczy tylko trochę zawczasu poczytać o mieście i tak zaplanować pobyt, żeby obojgu zakochanych przypadł do gustu. I jeszcze tak na marginesie: jakiś czas temu turnusy na romantyczny weekend we dwoje w Kłodzku sporo zyskały na atrakcyjności, a to za sprawą rejsów gondolami - wprawdzie łodzie “nieco” odbiegają od swoich weneckich odpowiedników, ale nie sposób odmówić magicznego klimatu takim wieczornym wycieczkom.

Odnowa biologiczna w Kłodzku - poważniejsze dolegliwości kuruje się w wyspecjalizowanych w konkretnym kierunku uzdrowiskach, tutaj większe znaczenie ma efektywny i przyjemny wypoczynek. W temacie odnowy biologicznej Kłodzko może zaproponować głównie rekreację w miejskich parkach wodnych oraz strefy i obiekty z działu SPA & Wellness. Jakiś masaż, dobrze wymierzony pobyt w saunie z zapachowymi (i nie tylko) dodatkami, do tego jakiś okład czy specjalna kąpiel i już człowiek czuje się dużo, dużo lepiej. Z całą pewnością fachowa odnowa biologiczna w Kłodzku poprawi samopoczucie wprost niesamowicie.

Sylwester w Kłodzku - żadna z dużych, ogólnopolskich telewizji nie urządza tu swojej imprezy sylwestrowej, ale dla wielu to nawet lepiej. Przy wyjeździe na sylwestra do Kłodzka co najmniej równie ważne, jak szampańska zabawa noworoczna, są rozliczne możliwości do porządnego, czasami wprost niezbędnego odpoczynku. W końcu turnus sylwestrowy będzie trwał przez parę dni, a po prostu nie warto “marnować” całego czasu na rajd od klubu do klubu. Zwłaszcza, że w Kłodzku przy okazji sylwestra można odwiedzić Twierdzę Kłodzką czy Podziemną Trasę Turystyczną.

Boże Narodzenie w Kłodzku - przyjemne i pożyteczne zarazem, parę dni na odpoczynek i zwiedzanie w zastępstwie dla tradycyjnego nadmiaru świątecznych obowiązków. Kłodzko na Boże Narodzenie oferuje całkiem szeroki zestaw potencjalnych atrakcji turystycznych, gwarantujących o wiele więcej radości niż sprzątanie do spółki z kuchennymi zmaganiami. Muzeum Ziemi Kłodzkiej, okolice potężnych fortyfikacji, wreszcie zachwycające zabytki sakralne. W trakcie Bożego Narodzenia w Kłodzku koniecznie trzeba zobaczyć bazylikę Wniebowzięcia NMP, świetnie prezentuje się również świątynia pw. Matki Bożej Różańcowej we franciszkańskim klasztorze.

Andrzejki w Kłodzku - jeden wyjazd, a rozmaitych atrakcji i walorów turystycznych cała masa, gdzie imprezy andrzejkowe niekoniecznie wysuwają się na pierwszy plan. W Kłodzku przy okazji andrzejek organizuje się sporo wszelkiego typu zabaw, od klasycznych dyskotek klubowych przez różnorodne koncerty, aż po inicjatywy miejskiego Centrum Kultury. Pomyślne wróżby i odkrywanie tajemnic osobistej przyszłości to jedno, drugie bliższe poznawanie miasta i odpoczynek. Jadąc na andrzejki do Kłodzka, warto zaplanować krótkie wyprawy np. do Parku Narodowego Gór Stołowych czy XIX-wiecznych twierdz: tak na miejscu, jak i w Srebrnej Górze.

Boże Ciało w Kłodzku - święto wprawdzie ruchome, ale zawsze obchodzone w czwartek, a na dodatek ustawowo wolne: nic, tylko urządzać sobie długi weekend. Termin Bożego Ciała to przełom lata i wiosny, a już w tym czasie w Kłodzku całkiem sporo się dzieje. Mniej lub bardziej rozreklamowane wydarzenia kulturalne kuszą coraz mocniej, a już w szczególności historyczne rekonstrukcje na terenie Twierdzy Kłodzkiej. Natomiast odwiedzając Kłodzko w Boże Ciało razem z małymi dziećmi, obowiązkowym punktem programu pobytu będzie wycieczka do Minieurolandu - parku edukacyjno-rozrywkowego, z pieczołowicie wykonanymi modelami najsłynniejszych budowli Starego Kontynentu.

Weekend majowy w Kłodzku - dwa, a właściwie to już trzy święta dużej rangi to tak swoją drogą, bo polska majówka już jakiś czas temu zmieniła charakter na bardziej wypoczynkowo-rozrywkowy. W praktyce oficjalne uroczystości są jedynie uzupełnieniem dla rozmaitych wydarzeń kulturalnych i imprez, jakie Kłodzko organizuje w trakcie długiego weekendu majowego. Każdy znajdzie coś dla siebie, a nawet jeśli jakimś cudem nie - turyści mogą udać się do wielu ciekawych miejsc. Weekend majowy w Kłodzku to wyśmienita okazja, żeby zwiedzić słynny fort, Muzeum Ziemi Kłodzkiej czy… Muzeum Filumenistyczne (pudełka od zapałek) w Bystrzycy Kłodzkiej.

Wielkanoc w Kłodzku - nie każde święta można urządzać u siebie w domu, czasami zwyczajnie nie ma się ochoty i energii, by o całą wielkanocną otoczką zadbać osobiście w należytym stopniu. Spędzenie Wielkanocy w Kłodzku z całą pewnością jest godną uwagi alternatywą wobec istnej Męki Pańskiej świątecznych obowiązków domowych. Turyści przyjeżdżają do miasta na gotowe (i uczciwie za to płacą),dostając stosunkowo dużo czasu na zwiedzanie miasta i wypoczynek w gronie najbliższej rodziny. Na Wielkanoc warto zainteresować się zwłaszcza pięknymi kościołami z Kłodzka: świątynią Matki Bożej Różańcowej oraz bazyliką Wniebowzięcia NMP.

Walentynki w Kłodzku - w lutym kłodzkie gondole niestety dla zakochanych nie kursują, ale miasto wciąż ma całkiem sporo do zaoferowania. Klimat i atrakcje Kłodzka sprawiają, że walentynki mogą być bardzo, ale to bardzo udane. Romantyczne spacery wokół pełnego wspaniałych zabytków rynku i/lub po moście św. Jana na Młynówce, kuszący program instytucji kulturalnych, krótkie wycieczki do Parku Narodowego Gór Stołowych albo do Złotego Stoku z parkiem rozrywkowo-edukacyjnym Średniowieczna Osada Górnicza i Kopalnią Złota. Warto poszukać pakietów specjalnych na walentynki w Kłodzku, zapewniających parom najróżniejsze atrakcje dodatkowe, np. SPA dla dwojga.

Ferie zimowe w Kłodzku - sporo wyciągów i stacji narciarskich w niewielkiej odległości, a do tego sporo atrakcji w samym mieście. Kłodzko będzie znakomitym kierunkiem wypoczynkowych wyjazdów zarówno dla gorących zwolenników białego szaleństwa, jak też tych którzy nie chcą mieć nic wspólnego z nartami i deskami snowboardowymi. I tak na narty można pojechać m.in. do dusznickiego Zieleńca, na stoki Czarnej Góry w Masywie Śnieżnika czy SN Lądek Zdrój w Górach Złotych. Inne atrakcje ferii zimowych w Kłodzku to choćby zwiedzanie wspaniałych zabytków (kościół Wniebowzięcia NMP, Twierdza Kłodzka),zimowe wycieczki w przepiękne Góry Stołowe z efektownymi formami skalnymi albo udział w wydarzeniach kulturalnych, takich jak cykliczne Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej.

Dzień Kobiet w Kłodzku - święto 8 marca to świetna sposobność, by pojechać gdzieś w celach rekreacyjno-relaksacyjnych, rzecz jasna najlepsza dla pań. Między innymi za sprawą okolicznościowych pakietów pobytowych od branży turystycznej z Kłodzka, wzbogacających Dzień Kobiet o bardzo ciekawe i przyjemne rzeczy. A to jakiś voucher do SPA & Wellness, a to bilety na wyjątkowy koncert bądź inne artystyczne popisy, a to zorganizowana (i często mocno niestandardowa) wycieczka po najbardziej fascynujących zakątkach w okolicach miasta, a to spotkanie z wyjątkowym gościem… Zwłaszcza oferta kulturalna w Kłodzku z okazji Dnia Kobiet może być bardzo silnym wabikiem do wybrania się do Kotliny Kłodzkiej na parę dni.

Wakacje w Kłodzku - sezon letni, wspaniała pogoda, liczne możliwości aktywnego spędzania czasu i wspaniałe atrakcje turystyczne na każdym kroku. Wprawdzie właśnie w wakacje do najciekawszych muzeów i zabytków Kłodzka (oraz Minieurolandu) ustawiają się najdłuższe kolejki, ale zdecydowanie warto odstać swoje. Imprezy wakacyjne, takie jak historyczne rekonstrukcje załogi Twierdzy Kłodzkiej i dodatkowe atrakcje (choćby w rodzaju strzelnicy),z nawiązką niwelują wszelkie niedogodności. Na wakacjach w Kłodzku dobrze będzie wyskoczyć też kilka razy za miasto, a w szczególności na szlaki turystyczne i trasy rowerowe w Górach Stołowych.

Jesień w Kłodzku - ruch turystyczny zazwyczaj jesienią jakby mniejszy, a zatem należałoby spodziewać się większej swobody przy zwiedzaniu miasta oraz trochę mniejszych cen noclegów oraz biletów wstępu. Na jesieni Kłodzko wciąż jest bardzo atrakcyjnym miejscem do wypoczynku, jest co oglądać i gdzie się zrelaksować. W sezonie jesiennym na szczególną uwagę zasługują miejskie aquaparki oraz całkiem rozbudowana oferta lokalnych instytucji kultury. Poza tym jesień w Kłodzku gwarantuje niesamowite wrażenia estetyczne, wystarczy tylko wybrać się na szlaki Gór Stołowych, Gór Bialskich, Masywu Śnieżnika czy Gór Złotych.

Weekend listopadowy w Kłodzku - dziś każde wolne ustawowo święto można potraktować jako idealną sposobność do wypoczynkowego wyjazdu, nawet tak poważne jak dzień Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości. Kłodzko w długi weekend listopadowy sprawdzi się jako turystyczna destynacja, choćby ze względu na walory historyczne. Poszerzanie horyzontów i zasobów wiedzy gwarantują zwłaszcza Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz zwiedzanie potężnej Twierdzy Kłodzkiej. Przy wyjeździe na listopadowy weekend do Kłodzka koniecznie trzeba też zobaczyć kościół Wniebowzięcia NMP oraz most św. Jana na Młynówce.

Galeria
Dodano: 2017-08-10 09:58:00

Komentarze (2)
MaThek
10.08.2017 11:55

Kłodzko to niewątpliwie miasto z charakterem, nawet jeśli tylko w niewielkiej części wykorzystuje swój turystyczny potencjał. Piję tutaj do opuszczonego, zdewastowanego i zarośniętego Fortu Owcza Góra, który wręcz powinien być przystosowany co najmniej w takim samym stopniu, jak druga część Twierdzy Kłodzkiej. Niby coś tam planują, ale realizacja to już marzenie ściętej głowy. A kłodzki rynek jest świetny, moim skromnym zdaniem dużo ładniejszy od tych we Wrocławiu, Krakowie i wielu innych polskich miasta. Tylko Stare Miasto w Gdańsku może się z nim równać.

Anonim
9.10.2017 14:55

Piękne, zabytkowe kamienice i ratusz, Twierdza Kłodzko - to właściwie tylko wstęp do zabytków Kłodzka. Zdecydowanie można polecić to miasto do zwiedzania, choćby nawet na weekend. Z Kłodzka blisko jest do kilku miejscowości uzdrowiskowych, do których także warto pojechać.

Dodaj komentarz