Karpacz na piechotę – TOP 10 atrakcji

Karpacz to jedno z miejsc, którego przedstawiać nie trzeba. Rozciągający się malowniczo na między zboczami Karkonoszy, jest zdecydowanie perełką Dolnego Śląska. Zajmuje zaledwie 37 km², ale choć tak niewielki powierzchnią, ma ogromne, turystyczne serce. Dziś przedstawimy Karpacz tym, którzy lubią przemierzać nieznane z tak zwanego buta.

1. Miasto

Zwiedzanie i eksplorację proponujemy rozpocząć rozgrzewką – spacerem po mieście. Koniecznie z uwzględnieniem lokalnych przysmaków w wielu przytulnych knajpkach do wyboru, kolorytem przyjaznego miasteczka i atmosferą czekającej przygody.

2. Świątynia Wang

Kościół Wang, to skandynawskie, drewniane budownictwo sakralne. Świątynia jest zbudowana z mocnej sosny norweskiej i to właśnie jej trwałości zawdzięcza doskonałą formę. Co ciekawe, w kościele Wang nie uświadczycie metalowych gwoździ, elementy są spojone drewnianymi złączami ciesielskimi. Surowa, acz przytulna architektura nordycka, to również wnętrze kościoła – drewniane zdobienia, rzeźby smoków, lwów i podobizn wikingów. W pobliżu pełen tajemnic cmentarz górski, na którym spoczywa wiele ofiar okolicznych gór.

3. Śnieżka dla zdobywców

Nazywana kiedyś Górą Olbrzymią, cieszy się ogromną popularnością. Unikalna roślinność, spektakularne widoki, ale wszystko to za cenę sporego wysiłku. Zdobycie góry możliwe jest na dwa sposoby – dość wymagającym, czerwonym szlakiem z Równi lub dłuższą, ale łatwiejszą Drogą Jubileuszową.

4. Miejska Kolej Linowa na Kopę

Jeśli marzysz o zdobyciu Śnieżki, ale podejście przekracza twoje możliwości – możesz skorzystać z pomocy. Kolej rozpoczyna bieg w Białym Jarze, a dojeżdża na Kopę na wysokości 1375 m.n.p.m. – stąd na Śnieżkę już tylko kawałek. Podróż wyciągiem krzesełkowym zajmuje około 20 minut i dostarcza wielu niezapomnianych widoków.

5. Karkonoski Park Narodowy

Rozkochał już w sobie niejednego piechura. Ponad 5500 hektarów parku, blisko 4000 samych lasów. Spacer w tym miejscu to niezapomniane przeżycia, malownicze krajobrazy, panorama, cudowne, dzikie tereny, które sprawiają wrażenie, jakby nikogo wcześniej jeszcze tu nie było.

6. Wielki Staw

Jeśli już zawędrujesz w zakątki Karkonoskiego Parku Narodowego, koniecznie poznaj lepiej Wielki Staw. Choć ze względu na to, iż jest to ścisły rezerwat, nie można pod niego podejść, można podziwiać go znad Kotła Wielkiego Stawu. To niezwykle malownicze jezioro, leżące w kotle polodowcowym. Brzeg jeziora porasta dzika roślinność subalpejska, a w jego wodach rośnie unikalny relikt epoki polodowcowej – poryblin jeziorny. Wielki Staw jest bajecznie piękny, z niezwykle przejrzystą taflą wody.

7. Dziki Wodospad

Wodospad ulokowany jest na Łomnicy. To jedno z najczęściej podziwianych miejsc w Karpaczu. A popularność zawdzięcza niezwykłym widokom, rodem z prawdziwej baśni. W wodospadzie piętrzą się wody niespokojnej i zmiennej Łomnicy, a źródło wypływa z wysokości 1407 m.n.p.m. z Wielkiego i Małego Stawu.

8. A może do Czech?

Do Czech jest dosłownie kilka kroków. Jednym z celów wycieczek powinna więc stanowczo być druga strona granicy i malownicze okolice – dość podobne do polskiej strony – naszych bliskich sąsiadów.

9. Trójkąt Bermudzki

Trójkąt Bermudzki Karpacza, czyli anomalia grawitacyjna, to niezwykłe miejsce, którego tajemnicy nie udało się rozwikłać jeszcze nikomu. Owiany już sławą odcinek ul. Strażackiej zaciekawia każdego turystę. Jadąc samochodem, należy się zatrzymać w pewnym miejscu. Po wyłączeniu silnika, auto cofa się samo pod górę. Badacze obstawiają złudzenie optyczne. Ale poszukiwacze atrakcji skłaniają się bardziej ku lokalnym zaburzeniom grawitacji ;).

10. Przejażdżka drezyną

Strome tory i malownicze widoki – tak wygląda przejażdżka starą drezyną. A dodać należy, że trasa nie jest łatwa, drezyniarze muszą się solidnie namęczyć. Mimo to jednak, chętnych na przejażdżki nie brakuje.


Dodano: 2018-04-25 15:35:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz