Jurata w listopadzie, czyli długi weekend nad morzem inny niż zwykle

Kiedy myśli się o dłuższych, weekendowych wypadach nad morze w celach wypoczynkowo-turystycznych, najczęściej do głowy przychodzi majówka. Ewentualnie maryjno-narodowe święto 15 sierpnia. A tymczasem okazji do podobnych wyjazdów w ciągu roku będzie troszkę więcej, chociażby w listopadzie na okoliczność Święta Niepodległości (oraz na upartego dnia Wszystkich Świętych). Wprawdzie warunki pogodowe mocno odbiegają od powszechnych wyobrażeń o udanym wypoczynku nad morzem, taka Jurata na Półwyspie Helskim wciąż będzie niezłą destynacją dla potrzebujących odrobiny relaksu.

Wprawdzie o wielogodzinnym wylegiwaniu się na plaży w ciepłych promieniach słońca pod bezchmurnym niebem można zapomnieć - a już tym bardziej o spokojnej nauce wind- bądź kitesurfingu oraz radosnej kąpieli w Morzu Bałtyckim - lecz to jeszcze nie oznacza, że taki turnus zupełnie traci jakikolwiek sens. Długi weekend listopadowy w Juracie to idealna wręcz okazja do tego, żeby wybrać się na naprawdę długi spacer wzdłuż plaży, połączony z niezobowiązującym poszukiwaniem bursztynu. Brak parawanów i dużo mniejsza liczba turystów dają mnóstwo wolnej przestrzeni, zaś o “regularne dostawy” popularnego jantaru dbają jesienne sztormy. A to dopiero początek.

Nie sposób pominąć przecież właściwości przesyconego jodem klimatu nad morzem, dającego konkretne i odczuwalne korzyści dla zdrowia. Przyda się rower, gdyż w tym rejonie funkcjonuje całkiem sporo tras dla cyklistów. O jakimś sposobie aktywnego wypoczynku warto pomyśleć w tym kontekście, iż przynajmniej w jeden dzień weekendu listopadowego większość atrakcji Juraty i okolicznych miejscowości będzie nieczynna - w ten świąteczny. A przecież nie brakuje tutaj ciekawych miejsc, do których latem ustawiają się długie (czasami zbyt długie kolejki). Nie wspominając o niższych generalnie niż w wakacje cenach wejściówek.

Do godnych polecania w powyższym terminie miejscówek z pewnością należy zaliczyć helskie fokarium, wraz z udostępnionym stosunkowo niedawno Domem Morświna. Trudno o lepsze uświadomienie sobie konieczności ochrony zagrożonych gatunków Morza Bałtyckiego. Na weekend listopadowy warto również odwiedzić Muzeum Rybołówstwa oraz szereg oddziałów Muzeum Obrony Wybrzeża. Jeśli komuś odpowiada taki odpoczynek nad morzem zamiast przepełnionych polityką marszów niepodległościowych, pozostaje tylko znalezienie sobie jakiegoś noclegu i zarazerwowanie pokoju ze stosownym wyprzedzeniem. Jurata to miejscowość wybitnie turystyczna, sporo obiektów funkcjonuje przez okrągły rok.

Galeria
Dodano: 2017-10-06 12:19:00

Komentarze (2)
Anonim
6.10.2017 14:31

Nie wiem, nie znam się, wolę nie angażować się zbytnio w polityczną walkę na polskim podwórku... ale nie zdziwiłbym się zbytnio, gdyby przy okazji Święta Niepodległości jakaś liczniejsza grupa postanowiła zorganizować demonstrację w okolicach rezydencji prezydenta RP. Nawet jeśli głowa państwa przebywałaby w zupełnie innym miejscu. Także z tym spokojem w Juracie na długi weekend listopadowy może być naprawdę bardzo różnie.

Anonim
25.06.2019 08:55

Chyba nie nastawiałabym się na takie cuda w Juracie, spokojne miasto, nie ma tu tyle ludności co w Warszawie więc nie przesadzajmy, że ten weekend listopadowy będzie taki niebezpieczny. Z resztą można również wybrać weekend na początku listopada, Wszystkich Świętych.

Dodaj komentarz