Jesienna chandra - jak skutecznie się jej pozbyć?

Jesień zbliża się wielkimi krokami i już można zacząć odczuwać zmianę pogody i tym samym nastroju. Słynąca z lekkiej melancholijności jesienna aura może sprawiać, iż niektórzy poczują się przygnębieni. Nastrój może upaść niczym spadający z drzewa na chodnik, jesienny liść. Jeśli Ty masz kłopoty z czerpaniem radości z życia o nadchodzącej porze roku, przeczytaj poniższy tekst. W tym artykule dowiesz się, jak pokonać jesienną chandrę.

Witaminy

Jeśli organizm nie ma wystarczającej ilości wszystkich witamin, z pewnością twój nastrój nie będzie dobry. Szczególnie w okresie jesienno - zimowym należy zadbać o swe zdrowie i uzupełnić niedobory witamin. Warto zaopatrzyć się w ich kompleks, a oprócz tego spożywać dużo soków owocowych. Jedz także codziennie owoce, które są prawdziwymi bombami witaminowymi oraz ułóż swój posiłek tak, aby na talerzu znalazły się warzywka. Uzupełniaj dietę szczególnie w witaminę D i C.

Aktywność fizyczna

Oprócz spacerów, zadbaj o to, aby zapewnić sobie dzienną dawkę ruchu. Może spróbuj skorzystać z coraz popularniejszych ostatnimi czasy siłowni zewnętrznych. Ich położenie na świeżym powietrzu poprawi twoje samopoczucie, a nim udasz się na ćwiczenia, pomyśl o nordic walking: spacerze z kijkami, który doskonale działa na kręgosłup i pracę serca. 

Choć brzmi to zapewne dość wymagająco, nie martw się, gdyż powyższe treningi może uprawiać niemal każdy człowiek. Wystarczy się przemóc ten pierwszy raz, a każda kolejna aktywność zamiast przerażać, będzie sprawiać przyjemność. Ponadto pomoże poprawić sylwetkę i kondycję, co stanowi dodatkową zaletę dla jeszcze nieprzekonanych. 

Pamiętaj, że na początek warto zacząć od ,,małych kroczków'', a więc jeśli masz ochotę na coś nowego, miłego, spędź pół godziny na siłowni lub przejdź
kilometr czy dwa z kijami. Jeżeli Ci się nie spodoba, zawsze możesz zrezygnować. Przynajmniej będziesz mieć satysfakcję, iż próbowałeś. Zawsze są inne aktywności. Nic tak nie oczyszcza duszy i ciała, jak ruch na powietrzu.

A może coś słodkiego?

Słodycze znacząco poprawiają humor ich wielbicielom, którzy ze względu na dietę czy inne czynniki często z nich rezygnują. Czekolada jednak obniża ciśnienie i za jej sprawą możemy poczuć się szczęśliwsi, gdyż u swych miłośników powoduje wydzielenie się endorfin szczęścia. Choć sama nie posiada ich w sobie, po jej zjedzeniu bez wyrzutów czujemy się bardziej zadowoleni. Od teraz więc będziesz mieć wymówkę, żeby zjeść pasek czekolady bez konsekwencji: jesienną chandrę. A może dwa paski? Czemu nie!

Spacer

Nawet jeżeli nie przepadasz za jesienną pogodą, zatrzymaj się w pełnym pędu dniu i wyjdź na spacer, najlepiej do parku. Gdy już tam dotrzesz, nie śpiesz się: usiądź na ławce i obserwuj igraszki słońca prześwitującego przez kolorowe listki drzew, z resztą krajobrazu. Poczuj lekkie promyki słoneczka na swej twarzy i obserwuj naturę. Zachwyć się liśćmi zdobiącymi parkowe chodniczki, a w drodze powrotnej do domu, pozbieraj najpiękniejsze z nich, aby przyozdobić swe mieszkanie nimi. Postaraj się poszukać liści w różnorakich barwach.
Ta wyjątkowa naturalna, przyjemna dekoracja, doda uroku twemu otoczeniu i sprawi, że nabierze innego, jesiennego charakteru, co być może pomoże Ci pokonać melancholię i przyniesie odrobinę radości. Na spacer po parku lub innym podobnym miejscu warto zabrać dzieci.
Możecie wspólnie pobawić się wśród listków, co zapewni Wam wiele śmiechu. Najpiękniejsze są małe rzeczy, które przeradzają się w wyjątkowe chwile i wspaniałe wspomnienia. Wspólne zabawy z dziećmi i ukochanymi ludźmi z pewnością do nich należą.

Czytanie książek

Książki są niebywałą rzeczą. Przez cały rok przynoszą przyjemność miłośnikom lektur, pozwalają znaleźć chwilę czasu dla siebie i odprężyć się po ciężkim dniu. Ponadto mają wręcz magiczną zdolność przenoszenia czytelnika na parę chwil do innej, na ogół lepszej rzeczywistości, choć zależy to od gatunku książki, innego świata. Jeżeli przytłacza cię aura, sięgnij po lekturę, nawet taką skłaniającą do refleksji , np. powieść klasyczną. Pomoże Ci to zastanowić się przy okazji nad swym życiem i może poprawi nastrój. Jeśli jednak masz skłonność do zbyt dokładnego
analizowania i melancholijną naturę, zrezygnuj z tego typu dzieł i wybierz lekką pozycję literacką. Obowiązkowo zaopatrz się w niezędne dodatki. Największą przyjemność bowiem daje dobra książka czytana w domowym zaciszu, pod kocykiem i z kubkiem gorącej, pysznej herbaty w ręku. Z takim zaopatrzeniem nawet jesienna chandra nie straszna.

Zrelaksuj się przy ulubionej muzyce

Możesz jej słuchać niemal we wszystkich miejscach. Na słuchawkach puść sobie muzykę podczas spaceru, aktywności fizycznej czy choćby w zatłoczonym autobusie. W domu włącz radio
i wsłuchaj się w dźwięki muzyki. Wybierz taką, jaką kochasz, niezależnie czy będzie to muzyka klasyczna, pop czy też death metal. Pamiętaj tylko regulując głośność o jesiennej chandrze swoich ewentualnych sąsiadów...

Wysypiaj się

Sen jest właściwie podstawą funkcjonowania człowieka, o czym najlepiej wie osoba, która ma problemy ze snem i cierpi na bezsenność. Zrób wszystko, aby zadbać o wysypianie się. Musisz zacząć od komfortu snu, a więc dobrych warunkach w sypialni. Niebywale ważne jest, by była ona zawsze wywietrzona, nawet w chłodniejsze dni. Wilgoć, duchota przeszkadzają w prawidłowym odpoczynku.
Temperatura też jest bardzo istotna. W pokoju, w którym śpisz nie powinno być więcej niż 18 stopni. Optymalna temperatura wynosi 16 stopni. Nawet jeśli lubisz ciepło, dla własnego zdrowia przynajmniej spróbuj nie przegrzewać sypialni. Oprócz wcześniej wymienionych, zadbaj także o pościel i łóżko. Jakość łóżka, jego wygoda i dostosowanie do kręgosłupa, zdrowotnych wymagań to kluczowa sprawa. Na niewygodnej kanapie nie zaśniesz. Pościel zaś musi być wykonana z dobrego materiału, a ponadto jej grubość musi być dobrana pod kątem pogody: jeśli
jest gorąco, kołdra powinna być chudsza, byś się nie pocił, a zimą: gruba, zapewniająca optymalne ogrzanie. Jeżeli spełniasz te zalecenia, a mimo tego masz kłopoty ze snem, w godzinach wieczornych unikaj ciężkich potraw, nie kładź się zbyt późno spać. Warto wieczorem udać się na spacer lub poćwiczyć: wymęczenie, oczywiście nie zbyt przesadzone, pomoże Ci usnąć. Wypij też herbatę na sen, najlepiej z melisy.

Znajdź czas tylko dla siebie

Łatwo powiedzieć, trudniej faktycznie zrobić. W ciągłym biegu, mając na głowie tysiąc spraw, bardzo trudno jest znaleźć moment dla siebie. Dom, rodzina, dzieci.... Oprócz tego jeszcze obowiązki
i praca. Niektórzy niemal nigdy nie mogą znaleźć czasu dla siebie, niezależnie od wieku, pozycji czy pracy. Nawet osoby, które wychowują dzieci i nie pracują, mają cały dzień zajęć domowych.
Jednak człowiek czasami musi pobyć sam ze sobą, zrobić coś tylko dla siebie. Choć nie jest to pewnie proste, spróbuj zrobić coś, co lubisz i na co do tej pory nie miałeś szansy. Pomyśl o sobie.
Może pragniesz kupić ładne ubranie lub pójść do kosmetyczki? W takim razie zrób to.

Zmień otoczenie: wyjedź na weekend

Twoja jesienna chandra może sprawić, iż twe miasto zamieszkania wyda Ci się brzydsze, a egzystowanie w nim bezbarwne. Nic zatem w takiej sytuacji nie pomoże Ci bardziej niż zmiana otoczenia i wyjazd w góry lub nad morze. Spacer po plaży, wdychanie zbawiennego dla zdrowia jodu, z pewnością poprawią Ci nastrój. Jeśli preferujesz zatem nadmorskie klimaty, wybierz Hotel Grano, hotel w centrum Gdańska. Możesz też udać się np. w bajeczne rejony Sudet, słynące z pięknych szlaków. Wysiłek fizyczny z pewnością wypędzi przykre myśli.

Spędzaj czas z rodziną

 Zapewne nie spędzasz codziennie z rodziną tyle czasu, ile byś chciał. Spróbuj więc znaleźć czas dla ukochanych osób, spędź go z nimi świadomie. Bądź obecny, gdyż na ogół, przytłoczony tysiącami problemów, nie możesz cieszyć się w pełni bliskością rodziny. Zmień to. Po prostu bądź, porozmawiaj, idźcie wspólnie na spacer albo obejrzyjcie film familijny razem. To z pewnością przyniesie Ci wiele przyjemnych chwil. Zatroszcz się o rodzeństwo, małżonka, dzieci, dziadków czy też rodziców i spędź z nimi parę godzin. Nawet jeżeli jesteś pokłócony z członkiem rodziny, może powinieneś się pogodzić? Zażegnanie sporu z bliskim to dobry krok ku poprawie swego nastroju.

Nie martw się tym, że gorzej znosisz aurę jesieni, dopadła Cię chandra. Niektórzy gorzej znoszą letnią pogodę, więc mają wiosenną chandrę. Najważniejsze jest, aby zawsze starać się dostrzegać dobro wokół siebie oraz poprawić swój stan psychiczny. 

Dodano: 2022-09-13 09:31:00

Komentarze (1)
Anonim
20.09.2022 10:32

Muzyka to świetny sposób na poprawę chmurnego nastroju ;)

Dodaj komentarz