Jak najlepiej spożytkować turystyczne walory Kazimierza Dolnego?

Jedno z najwspanialszych miast nad Wisłą, znane w pierwszej kolejności dzięki cennym zabytkom z różnych epok oraz silnym związkom z ambitną kulturą i sztuką. Oto Kazimierz Dolny jaki możemy poznać za sprawą dużych, ogólnopolskich mediów. Jednak wystarczy przyjechać tutaj w celach turystycznych osobiście, aby odkryć że to jedynie pewna część prawdy o miejscowości. Rozmaitych walorów i atrakcji, przydatnych przy najróżniejszych okazjach, jest w okolicach Kazimierza Dolnego od groma i jeszcze trochę.

Weekend we dwoje w Kazimierzu Dolnym - coś w sam raz dla romantycznych dusz oraz par lubujących się w cielesnych przyjemnościach. Kazimierz Dolny, ze swoim multi-kulturowym dziedzictwem i niezwykłym urokiem wielu miejskich zakątków, będzie świetnym miejscem na weekend we dwoje. Magiczny nastrój wytwarza się tutaj niezwykle łatwo. A jeśli chodzi o odprężenie się, zakochanym z pewnością przypadną do gustu zabiegi SPA & Wellness, jakie zawiera pokaźna część pakietów na weekend we dwoje w Kazimierzu Dolnym.

Odnowa biologiczna w Kazimierzu Dolnym - to, w czym przede wszystkim specjalizują się centra/ośrodki/strefy wspomnianego wyżej SPA. Odnowa biologiczna przyda się każdemu, kto czuje że jego organizmowi przydałby się nie taki znowu mały przegląd techniczny. Baza noclegowa Kazimierza Dolnego dysponuje wystarczająco rozwiniętym zapleczem, aby móc zaoferować całkiem szeroki zakres usług w tej dziedzinie. Wszelkiego typu masaże, okłady, kąpiele, sauny, inhalacje… Po porządnej odnowie biologicznej w Kazimierzu Dolnym wraca się do domu z bardzo dobrym samopoczuciem, czy jak to się zwykło określać: jak ktoś nowo narodzony.

Sylwester w Kazimierzu Dolnym - parodniowy turnus, nastawiony głównie - acz nie tylko - na szampańską zabawę. Impreza sylwestrowa na rynku w Kazimierzu Dolnym do największych w kraju raczej nie należy, ale swój klimat ma. Poza tym sylwestra można też spędzić w jednym z wielu lokali, takich jak te urządzone w spichlerzu Król Kazimierz albo Kamienicy Białej. Warto przy tym dodać, że sylwester w Kazimierzu Dolnym to nie tylko balety, ale i okazja do odpoczynku. Na przykład połączonego ze zwiedzaniem zespołu zamkowego lub wypadami na narty.

Boże Narodzenie w Kazimierzu Dolnym - prawdziwie magiczne święta. Pierwszy czar, jaki rzuca Boże Narodzenie w Kazimierzu Dolnym, to iście czarodziejskie zdjęcie z barków większości świątecznych prac domowych. Tu przyjeżdża się na gotowe. Drugie “zaklęcie” to wprost baśniowe krajobrazy, jakie można podziwiać m.in. z Góry Trzech Krzyży, w wąwozach lessowych albo na Albrechtówce. Trzecia dziedzina magii Kazimierza Dolnego i Bożego Narodzenia to liczne sposobności na przyjemny relaks. Od spacerów po pięknym mieście z rodziną po jazdę na nartach - w pobliżu prężnie działają przynajmniej 4 ośrodki sportów zimowych z wyciągami.

Andrzejki w Kazimierzu Dolnym - oferta skierowana do tych, którzy lubią się bawić i wypoczywać. Pod względem imprezowo-wróżbiarskim andrzejki w Kazimierzu Dolnym najczęściej trzymają się okolicznościowej klasyki (muzyka taneczna, lanie wosku itd.),choć pewnie i są oryginalniejsze imprezy andrzejkowe. Kwestia osobistych preferencji i rzetelnego przejrzenia aktualnych ofert. A jeśli chodzi o rekreację na andrzejki, to Kazimierz Dolny szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom zwiedzania. Czeka tutaj wiele dawnych spichlerzy, bogato zdobione kamienice, Muzeum Nadwiślańskie i wiele, wiele innych obiektów.

Boże Ciało w Kazimierzu Dolnym - święto czwartkowe, ustawowo wolne od pracy, więc niewiele brakuje do długiego, a wręcz podwójnego weekendu. Kazimierz Dolny będzie dobrym kierunkiem wypadu na Boże Ciało przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze: leży nad rzeką, co pozwala m.in. na turystyczne rejsy, kajakowe wycieczki po Kazimierskim Parku Krajobrazowym i inne formy relaksu. Po drugie: w mieście jest sporo miejsc wartych zobaczenia. Akurat przy okazji Bożego Ciała można by się skupić na architekturze sakralnej Kazimierza Dolnego: kościele farnym, klasztorze Reformatów, kościele szpitalnym św. Anny itp.

Weekend majowy w Kazimierzu Dolnym - majówka w wersji mocno różniącej się od tego, co tzw. statystyczny Polak planuje robić na swojej działce. Już choćby dlatego, że na długi majowy weekend w Kazimierzu Dolnym zwykle organizowanych jest sporo imprez i wydarzeń. Czy to rodzinnych festynów, czy to bardziej ambitnych koncertów, przedstawień etc. W trakcie pobytu na początku maja będzie też okazja żeby trochę pozwiedzać, zarówno miasto (synagoga Beitenu),jak i jego najbliższe okolice (słowiańskie grodzisko w Żmijowiskach, puławski pałac z Muzeum Czartoryskich). A tak swoją drogą: samo grillowanie na majówce w Kazimierzu Dolnym też może być przyjemniejsze - w końcu bulwary nad Wisłą to coś zupełnie innego niż ogródki działkowe.

Wielkanoc w Kazimierzu Dolnym - sprawdzony sposób na to, żeby w czasie świąt wielkanocnych trochę odpocząć zamiast zajmować się obowiązkami domowymi. Przyjeżdżając na Wielkanoc do Kazimierza Dolnego zyskuje się nie tylko bezcenną ilość wolnego czasu, ale i sporo możliwości na przyjemny relaks. Te kilka dni pobytu można wykorzystać choćby na rowerowe wycieczki po urodziwej lubelszczyźnie, zwiedzanie słynnych zabytków miasta (Kamienice Przybyłów, Jatki Koszerne itd.) czy wizyty w tak niezwykłych miejscach jak Ekomuzeum Siedlisko Małgorzaty. Święta Wielkanocne w Kazimierzu Dolnym to taka pokusa, której nie grzech ulec.

Walentynki w Kazimierzu Dolnym - coś dla zakochanych, którzy chcieliby poświętować w szczególnie pięknym miejscu. Właściwie wystarczyłoby przespacerować się po rynku w Kazimierzu Dolnym, aby nabrać przekonania że to doskonałe miejsce na walentynki. Wspaniała atmosfera miasta z historią, mnóstwo klimatycznych lokali, niezłe zaplecze pod relaks we dwoje (SPA, ale też wyciągi narciarskie)... Jako że Kazimierzowi Dolnemu nie brakuje urokliwych zakątków, na walentynki będzie to bardzo dobry wybór.

Ferie zimowe w Kazimierzu Dolnym - intrygująca propozycja dla tych, którzy chcieliby połączyć rekreacyjną jazdę na nartach z zupełnie innymi aktywnościami. W promieniu kilkunastu kilometrów od centrum Kazimierza Dolnego w czasie ferii zimowych działają cztery całkiem niezłe ośrodki narciarskie: Nart-Sport, Parchatka, Celejów i Stacja Narciarska Kazimierz. Poza tym można wybrać się na nie takie znowu małe zwiedzanie. Kazimierz Dolny obfituje w zabytki i rozmaite placówki godne zobaczenia. Niektóre z nich na ferie zimowe zwykły przygotowywać kilka niespodzianek, tak jak w Manufakturze Muzealnej prowadzonej przez Muzeum Nadwiślańskie.

Dzień Kobiet w Kazimierzu Dolnym - oferta zdecydowanie warta przemyślenia przez wszystkie panie z okazji ich święta. Jednym z atutów Kazimierza Dolnego na Dzień Kobiet niewątpliwie będą ujęte w okolicznościowych pakietach zabiegi/vouchery SPA, gwarantujące paniom relaks na najwyższym możliwym poziomie. A to nie wszystko, niektóre oferty zawierają tak smakowite dodatki jak imprezy “Ladies Night”, prelekcje i praktyczne warsztaty, występy artystyczne… Plusem Dnia Kobiet w Kazimierzu Dolnym mogą być też kawiarenki i innego typu lokale, dzięki którym czas spędzony w rynku upływa nad wyraz przyjemnie.

Wakacje w Kazimierzu Dolnym - sezon letni, wbrew temu co może uważać liczna grupa Polaków, to nie tylko urlop nad Bałtykiem albo wyjazdy w góry. Kazimierz Dolny też ma w wakacje dużo do zaoferowania - ze słynnym Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi na czele, zwykle organizowanym na przełomie lipca i sierpnia. To wydarzenie stanowi prawdopodobnie najlepszą okazję do tego, aby móc spotkać się z ulubionymi artystami i nieformalnie porozmawiać. To prawdopodobnie największa, ale nie jedyna świetna atrakcja wakacji w Kazimierzu Dolnym. Zachwycające zabytki (kamienice, spichlerze, zamki w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, Pałac Czartoryskich w Puławach i wiele, wiele innych),liczne filie muzealne o różnej tematyce (np. przyrodnicze albo prasłowiańskie grodzisko),mnóstwo możliwości rekreacyjnych (kajaki, rowery, baseny na świeżym powietrzu) - wakacje w Kazimierzu Dolnym to prawdziwy róg obfitości.

Jesień w Kazimierzu Dolnym - nie dość że urokliwe miasto, to jeszcze nieopisanie malownicza pora roku. Jeśli gdziekolwiek złota polska jesień wygląda jak żywcem wyjęta z bajki, to z pewnością jest to Kazimierz Dolny i tutejsze wąwozy lessowe. Lothlórien z “Władcy Pierścieni” może się schować. Poza tym w sezonie jesiennym turystów w Kazimierzu Dolnym jest zwykle mniej niż jeszcze pod koniec okresu wakacyjnego, co znajduje przełożenie na kilka istotnych rzeczy. Od cen noclegów i wejściówek począwszy, na zauważalnie i odczuwalnie krótszych kolejkach skończywszy.

Weekend listopadowy w Kazimierzu Dolnym - długi weekend z okazji listopadowych świąt, będący zgrabnym połączeniem zwiedzania interesujących i ważnych miejsc z kilkoma jakże cennymi dniami wypoczynku. Przyjeżdżając do Kazimierza Dolnego na listopadowy weekend po prostu nie wypada pominąć krzyża powstańców styczniowych i kazimierskiej Ściany Płaczu, powstałej na miejscu zniszczonego przez Niemców cmentarza żydowskiego. A to tylko dwa z zakątków, jakie zasługują na szczególną uwagę przyjezdnych. Niewątpliwie długi weekend listopadowy w Kazimierzu Dolnym będzie pełen wartościowych doznań.

Galeria
Dodano: 2017-07-13 12:52:00

Komentarze (1)
MaThek
11.08.2017 14:11

Jak sobie chodziłem po uliczkach Kazimierza Dolnego to byłem w ciężkim szoku, jak obrzydliwie bogaci musieli być ci Przybyłowie i inni fundatorzy tych wszystkich kamienic, że stać ich było na takie cuda na kiju. A potem obejrzałem fotografie z kilku różnych kościołów w Polsce i od razu mi przeszło... I tak najbardziej poruszająca była kazimierska Ściana Płaczu - tyle jest narzekania i zarzutów (słusznych!) o zaniedbane cmentarze polskie na Kresach czy dalej za granicą, a sami nie przejmujemy się mogiłami innych narodów. Żeby nie było - wiem że za zniszczeniem żydowskich macew w Kazimierzu Dolnym stali Niemcy, ale to jeszcze nie powód, żeby zrobić jeden pomnik i zostawić sobie wszystko samemu, żeby niszczało i zarastało.

Dodaj komentarz