Hotele dla dorosłych, czyli wypoczynek bez dzieci

Nowe trendy w turystyce i hotelarstwie pojawiają się cały czas. Niektóre jednak zawitały do Polski ze znacznym opóźnieniem. Choć znane i lubiane kurorty na całym świecie posiadają hotele tylko dla dorosłych już od wielu lat, w naszym kraju tego typu obiekty nie są popularne i dopiero od niedawna pojawiają się na turystycznej mapie Polski, budząc przy tym wiele emocji.

Udany wypoczynek dla każdego z nas oznaczać może zupełnie inne priorytety. Z biegiem lat zmieniają się też nasze potrzeby i atrakcyjna niegdyś forma spędzania wolnego czasu, wcale nie musi pozostać taką do dziś. Wystarczy zastanowić się czy urlopowe oczekiwania pary zakochanych dwudziestolatków rzeczywiście wpasują się w klimat, którego poszukują rodziny z małymi dziećmi. Czy płacz zmęczonego malucha dobiegający zza hotelowej ściany może sprzyjać romantycznym wakacjom tylko we dwoje? Naprawdę nie ma w tym nic niewłaściwego, że potrzebujemy czasem prawdziwie odpocząć, z dala od tego typu sytuacji.

Kurorty bez dzieci?

Inicjatywa ta zrodziła się z myślą o wszechstronnie regenerującym odpoczynku. Jako, że w naszej kulturze rodzina zajmuje szczególne miejsce w hierarchii wartości, pomysł ten w pierwszej chwili może wydawać się dość kontrowersyjny. Tak naprawdę niesie on jednak ze sobą całe spektrum korzyści dla wszystkich z nas. Nikt nie podważa tego, że dzieci są wyjątkowe, a czas spędzony z nimi pozostaje bezcenny. Chodzi tu raczej o możliwość złapania "oddechu" od codziennej dziecięcej ruchliwości i gwaru. Jak się okazuje z hoteli dla dorosłych korzystają więc nie tylko osoby bezdzietne czy starsze, które czas wychowania pociech mają już dawno za sobą. Miejsca te niejednokrotnie odwiedzają również sami rodzice. Przełamując pewne stereotypy, wypoczywają i regenerują swoje siły właśnie po to, aby z uśmiechem i ze zdwojoną energią powrócić do swoich pociech - dla dziecka to najlepsza przesłanka wychowawcza. Jednocześnie czas spędzony przez rodziców tylko we dwoje, zdecydowanie przekłada się na lepsze relacje w samym związku.

Atrakcje dla dorosłych

Potrzeba i możliwość spędzenia wolnego czasu z dala od hałasu i zgiełku towarzyszącego nam na co dzień, stają się znakiem dzisiejszej rzeczywistości. Maluchom warto zostawić tę przestrzeń, w której mogą biegać, krzyczeć i bawić się w sposób dla nich odpowiedni - mnogość ofert dla rodzin z dziećmi pozostaje naprawdę niemała. A teraz wyobraźmy sobie hotel tylko dla dorosłych... Popołudniowa siesta z ulubioną książką, wieczorne SPA z przyjaciółką albo kolacja przy świecach tylko we dwoje? To tylko niektóre spośród wielu propozycji spędzania wolnego czasu w hotelu bez dzieci. Większość miejsc typu „child free zone” to również bogata oferta zajęć medytacji, jogi czy tai-chi. Do tego atmosfera intymności, czy ekskluzywne wnętrza (nienarażone na zniszczenia skutkujące nadmierną dziecięcą ruchliwością).

Zależnie od naszych oczekiwań, warto zwrócić uwagę na kryteria wiekowe, które zastrzega sobie dany hotel dla dorosłych, jako, że rozbieżność może się tu okazać niemała. Poszczególne kurorty kierują bowiem swoją ofertę do osób już od 12 roku życia, poprzez osoby powyżej 18 lat, a nawet do 25. Niektóre obiekty wyznaczają też miejsca i godziny, w których dozwolona jest np. całkowita nagość (oczywiście całkowicie niedostępne dla latorośli poniżej 18 roku życia).

Trend przyszłości

Czy hotele tylko dla dorosłych mają szansę zaistnieć w naszej rzeczywistości na dłużej, czy jest to raczej chwilowy kaprys? Na przestrzeni lat zdecydowanie daje się zauważyć, że taka forma spędzania wolnego czasu zdobywa coraz większe grono swoich zwolenników. Póki co tendencja ta cieszy się popularnością w miejscach dla nas dość odległych, jak chociażby Meksyk, Jamajka, czy Hiszpania, jednak powoli w Polsce również odnaleźć można tego typu kompleksy. Pośród wielu ciekawych ofert uwagę przyciąga niejeden hotel dla dorosłych nad morzem, czy kurort usytuowany pośród malowniczych Mazur.

Zmiana oblicza polskiego wybrzeża

Nad Bałtykiem jeszcze kilka lat temu nie znaleźlibyśmy hoteli bez dzieci. Trend ten przyszedł do nas z innych, bardziej turystycznych zakątków świata. W dalszym ciągu polska turystyka skupia się głównie na rodzinach z dziećmi i to do nich kierowana jest zdecydowana większość ofert znad Morza Bałtyckiego. Rozbudowane infrastruktury dla dzieci, liczne place zabaw i wewnętrzne sale zabaw, kąciki gier, udogodnienia dla rodziców i pociech - wszystko to spotykane jest na porządku dziennym. Niektóre hotele postanowiły więc niejako wstrzelić się w niszę i postawić na dorosłych gości. 

Hotele dla dorosłych nad morzem są nowością, ale coraz więcej obiektów decyduje się na zmianę targetu i stanie się obiektem adults only. Przykładem może być hotel Leda Spa w Kołobrzegu (https://www.hotelleda.pl/),który od stycznia 2021 roku zmienił podejście i skupił się wyłącznie na gościach powyżej 16. roku życia. Takich obiektów nadal jest jednak stosunkowo mało, przez co w szczycie sezonu ciężko znaleźć w nich miejsce. 

Dodano: 2021-04-16 12:45:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz