Duszniki-Zdrój - które miejsca warto zobaczyć?

Kto szuka spokoju i odpoczynku w pełni urlopu, to koniecznie powinien zajrzeć do jednej z uzdrowiskowych miejscowości - nie oznacza to oczywiście, że weekend spędzimy w całkowicie odludnym miejscu - wprost przeciwnie - takie miejsca również cieszą się popularnością, ale unikniemy tłoku i chaosu, jaki oferują nam typowo wakacyjne kierunki. Ponadto mamy okazję trafić na prawdziwe perełki - tak jest na przykład w Dusznikach Zdroju. 

Uzdrowisko z muzyką najsłynniejszego kompozytora w tle 

Duszniki Zdrój są miastem uzdrowiskowym w województwie dolnośląskim usytuowanym w pobliżu takich atrakcji jak Góry Stołowe i Polanica Zdrój. Oznacza to, że wciąż znajdujemy się w popularnych pod względem turystycznym okolicach, ale omija nas największy urlopowy tłok. Nieco inaczej jest w sezonie zimowym, ponieważ najwyższa część tego miasteczka to tak zwany Zieleniec, czyli niezwykle popularna zimą stacja narciarska - wtedy na pewno trafimy tutaj na tłumy fanów zimowego szaleństwa. Dlatego właśnie Duszniki Zdrój warto odwiedzić poza zimowym sezonem - na pewno urzekną nas swoim klimatem i tym, co mają do zaoferowania, a jest tego całkiem sporo. 

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że do tego znanego od XVIII wieku uzdrowiska przybył również w wieku szesnastu lat Fryderyk Chopin i zagrał dwa niezwykłe koncerty. Dlatego w Dusznikach Zdroju usłyszymy muzykę tego artysty, w tym między innymi w Dworku Chopina, w którym do dziś odbywają się Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie. Jest to niewątpliwie wielka chluba tego niepowtarzalnego miasteczka, która też ma spory wpływ na jego klimat i nasz osobisty odbiór. 

Co jeszcze czeka nas w Dusznikach Zdroju?

To wyjątkowe uzdrowisko z wyjątkową Pijalnią Wód Mineralnych, która mieści się w Parku Zdrojowym, oferuje również wiele innych atrakcji. Oczywiście koniecznie należy skosztować takich zdrojów jak Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz czy Zimny Zdrój, a przy okazji również dotrzeć do kolorowej fontanny, której zdarza się tryskać wodą w rym muzyki naszego wybitnego kompozytora. Spacer po Parku Zdrojowym to świetny sposób na błogi relaks, a po nim warto przenieść się do Muzeum Papiernictwa - kolejnej niezwykłej atrakcji w Dusznikach Zdroju. 

Muzeum Papiernictwa - jedyny taki zabytek w Polsce

Muzeum Papiernictwa to miejsce, które koniecznie należy zaliczyć w czasie pobytu w uzdrowisku choćby z tej przyczyny, że to jedyny taki zabytek w Polsce. Usytuowane jest ono w XVII-wiecznym młynie papierniczym nad Bystrzycą Dusznicką. Co ciekawe - co roku w lipcu organizowane jest tu Święto Papieru. Już sam budynek robi niesamowite wrażenie, przede wszystkim ze względu na charakterystyczny dach zakończony barokowym szczytem oraz pawilon w kształcie wieży. W muzeum czekają na nas nie tylko eksponaty - na własne oczy zobaczymy, w jaki sposób czerpano papier, a nawet mamy możliwość wzięcia udziału w warsztatach i samodzielnie wyczerpać kartkę. Zdecydowanie więc warto zaplanować dłuższą wizytę w tym miejscu - to świetna atrakcja także dla rodzin z dziećmi. 

Stare Miasto i Rynek w Dusznikach Zdroju 

Po wizycie w Muzeum Papiernictwa i Parku Zdrojowym warto także zwiedzić w uzdrowisku Stare Miasto oraz Rynek. Czekają tutaj na nas takie atrakcje jak renesansowo-barokowy kościół Piotra i Pawła z XVII wieku z unikalną amboną w kształcie wieloryba oraz Rynek zagęszczony zabytkowymi kamienicami. Na Rynku natkniemy się również na figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, która pochodzi z 1725 roku i znalazła się tutaj nieprzypadkowo - została ufundowana za uratowanie mieszkańców od zarazy. Spacer po Starym Mieście oraz Rynku na pewno sprawi nam sporo przyjemności, dlatego warto ująć go również w naszym planie zwiedzania. 

Niezwykła przyroda i piesze wędrówki 

Kto jest miłośnikiem górskich spacerów, ten również się nie zawiedzie - Duszniki Zdrój, a dokładnie Zieleniec, to punkt startowy, z którego możemy wyruszyć, aby zdobyć najwyższy szczyt Gór Orlickich w Polsce, czyli Orlicę. Orlica wznosi się dokładnie 1084 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polski, a prowadzi na nią przyjemny, zielony szlak. Przy Zieleńcu koniecznie trzeba również wybrać się do Rezerwatu Torfowisko pod Zieleńcem, gdzie znajduje się ponad 100 gatunków roślin. Zarówno lekka wspinaczka na Orlicę, jak i zwiedzanie Rezerwatu zajmie nam minimum godzinę, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby swój pobyt w tych wyjątkowych miejscach pod względem przyrodniczym nieco wydłużyć. 

Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych w Dusznikach-Zdroju można znaleźć na stronie https://hasajacezajace.com/duszniki-zdroj-atrakcje-turystyczne-co-warto-zobaczyc/ 

Duszniki-Zdrój to znacznie więcej niż tylko uzdrowisko - Muzeum Papiernictwa, Stare Miasto i Rynek, a także piesze wędrówki na łonie natury - tym samym jest to miejsce, na które warto zarezerwować sobie co najmniej cały dzień, a nawet przedłużyć swój pobyt. A to wszystko oczywiście z muzyką Chopina w tle.

Dodano: 2023-07-21 10:35:00

Komentarze (1)
Anonim
2.09.2023 12:18

To zdjęcie takie słabo zachęcające :)

Dodaj komentarz