Drewniane domki całoroczne: co musisz o nich wiedzieć?

Domek całoroczny z drewna to bez wątpienia niezwykle atrakcyjna możliwość. Z jednej bowiem strony posiadanie własnego domku oznacza komfort, jakiego nie zapewnią nam żadne wakacje. Z drugiej natomiast strony drewniane domki całoroczne to rozwiązania dające nam możliwość "wyrwania się" z miasta, zapomnienia o codziennej gonitwie i prawdziwego wypoczynku. Co więcej, w domku całorocznym możemy przecież bez problemu spędzać chociażby święta czy też letni urlop.

Biorąc pod uwagę wszystkie opisane czynniki nie może dziwić fakt, że polscy klienci coraz częściej i coraz chętniej decydują się na drewniane domki całoroczne. Aby się o tym przekonać, wystarczy sprawdzić liczbę działających obecnie na rynku producentów tego rodzaju konstrukcji. Podpowiadamy, że jest ich naprawdę wielu. Czym więc powinien kierować się klient mając do wyboru tak szerokie spektrum różnych ofert i na co należy zwracać uwagę przy wyborze producenta domków całorocznych? Na te oraz inne pytania z naszej strony zgodził się odpowiedzieć Pan Przemysław Balcewicz, prezes firmy Eko Architektura, która jest jednym z najbardziej renomowanych producentów domków z drewna w skali polskiego rynku.


Drewniane domki całoroczne: na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Nasze pierwsze pytanie skierowane do Pana Przemysława Balcewicza z firmy Eko Architektura dotyczyło kryteriów wyboru, jakie klient powinien brać pod uwagę decydując się na ofertę konkretnego producenta domków całorocznych z drewna. Oto odpowiedź Pana Przemysława Balcewicza: Z całą pewnością głównym kryterium nie powinien być czynnik domowy. Pamiętajmy, że budowa domku całorocznego w odpowiednim standardzie po prostu musi kosztować. Jest to koszt związany chociażby z samym nabyciem materiałów, zastosowaniem wysokiej jakości technologii w zakresie izolacji cieplnej, funkcjonalności konstrukcji, jest stabilności oraz całego szeregu innych, niemniej istotnych aspektów. Jeżeli zaś chodzi o kryteria pozytywne to klient z pewnością powinien zwrócić uwagę na klasę energetyczną konstrukcji. Z jednej strony świadczy ona w pewnej mierze o jakości technologii zastosowanych w zakresie izolacji, z drugiej zaś wyższa klasa energetyczna będzie oznaczać po prostu mniejsze koszty utrzymania domku. Kolejny ważny faktor to z pewnością rodzaj materiałów, z jakiego wykonana zostanie konstrukcja. Producent powinien więc informować klientów chociażby o parametrze suchości drewna, którego używa się do budowy domku.


Brzmi bardzo fachowo, jednak trudno nam nie zgodzić się z Panem Przemysławem Balcewiczem. Interesuje jednak jeszcze inna kwestia, a mianowicie co powinien zrobić klient w sytuacji, kiedy producent oferujący drewniane domki całoroczne nie podaje dokładnych informacji na temat realizowanych przez siebie projektów? Prezes Eko Architektury odpowiada: Mogę powiedzieć jedynie, że jest to sytuacja, która absolutnie nie powinna mieć miejsca. Klient ma prawo wiedzieć, jaki właściwie produkt otrzyma i na co zostaną przeznaczone jego pieniądze. Obowiązkiem producenta jest zaś udzielanie tego rodzaju informacji.


Zgadzamy się z Panem Prezesem. Czy jednak kupno domku z drewna "w ciemno" będzie sytuacją przypominającą na przykład zakup samochodu bez wiedzy na temat np. ilości spalanego przez niego paliwa? Przemysław Balcewicz tłumaczy: Tak, dokonali Państwo bardzo dobrego porównania. Przecież kupując na przykład właśnie samochód chcemy dokładnie wiedzieć, czym będziemy jeździć. Tym bardziej dokładnych informacji potrzebujemy w sytuacji kupna domku z drewna, który de facto jest przecież lokalem mieszkalnym, miejscem w którym będziemy spędzać czas, nocować, zapraszać naszych bliskich itd.


Ponownie musimy przyznać Panu Przemysławowi Balcewiczowi z firmy Eko Architektura pełną rację. Pozostało nam jednak jeszcze jedno nurtujące nas pytanie.


Drewniane domki całoroczne a klasa energetyczna

Przeglądając ofertę firmy Eko Architektura zauważyliśmy, że dostępne w niej drewniane domki całoroczne posiadają klasę energetyczną A lub A+. Dlaczego jednak ten parametr jest istotny z punktu widzenia klienta? Przemysław Balcewicz odpowiada: Klasa energetyczna bardzo często jest kojarzona z kwestią troski o środowisko, co oczywiście stanowi założenie jak najbardziej słuszne. Należy jednak również pamiętać, że wysoka klasa energetyczna oznacza po prostu, to że konstrukcja będzie zużywać znacznie mniej energii. To ostatnie zaś w oczywisty sposób przekłada się na koszty eksploatacji domku całorocznego. Co więcej, niska klasa energetyczna czasami prowadzić do tego, że nawet przy zużywaniu dużych ilości energii dom będzie po prostu trudno właściwie ogrzać, zwłaszcza w miesiące zimowe. W ten sposób może okazać się, że dom całoroczny jest "całoroczny" jedynie z nazwy, ponieważ zbyt niska temperatura na zewnątrz de facto uniemożliwia dłuższe w nim przebywanie.


Nasze wątpliwości zostały rozwiązane. Rzeczywiście, wcześniej byliśmy przekonani, że klasa energetyczna odnosi się właściwie wyłącznie do ekologii. Jak się jednak okazuje, w rzeczywistości jest to problem znacznie bardziej skomplikowany. Na zakończenie pozostaje nam jedynie podziękować Panu Przemysławowi Balcewiczowi z firmy Eko Architektura za to, że w wyczerpujący a zarazem klarowny sposób odpowiedział na wszystkie nasze pytania. 

Dodano: 2020-01-16 12:49:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz