Dębina jak z obrazka - kiedy warto tu przyjechać?

Mała, licząca ok. stu stałych mieszkańców wioska na Pomorzu, o której przyzwyczajeni do wielkomiejskich luksusów i rozrywek powiedzą “Tu nic nie ma!” i w te pędy pojadą w przeciwnym kierunku. A jednak Dębina, będąca częścią wiejskiej gminy Ustka, potrafi skutecznie skusić turystów do zarezerwowania sobie tutaj turnusu. Głównym magnesem na przyjezdnych jest naturalnie bliskość morza, ale to niekoniecznie jedyny atut opisywanej miejscowości. O czym najlepiej przekonać się samodzielnie, np. przy jednej z wymienionych poniżej okazji.

Weekend we dwoje w Dębinie - tym, czego zakochani dość często pragnął najmocniej, jest uciec razem ze swoją drugą połówką na koniec świata. Wydaje się, że wspólny wyjazd do Dębiny na weekend tylko we dwoje śmiało można traktować jak spełnienie - chwilowe - tych marzeń. Niebywale malownicze, wręcz magiczne krajobrazy, zaciszna okolica budująca intymno-romantyczny nastrój, piaszczysta plaża… Niewątpliwie Dębina w trakcie weekendu we dwoje pozwala przyjemnie się zrelaksować, a także poświęcić ukochanej osobie naprawdę dużo czasu.

Odnowa biologiczna w Dębinie - skoro rozmaite odmiany SPA stają się w kurortach turystycznych standardem, to wszyscy muszą nadążać za trendami. Dębina nie należy do kategorii uzdrowisk, ale pewne podwaliny pod odnowę biologiczną zostały już położone. W końcu sprzyjające warunki klimatyczne aż się proszą o to, aby uzupełnić je o bardziej zaawansowane metody i zabiegi przynoszące przyjemne odprężenie i odczuwalne korzyści dla zdrowia. Właściwie można w ciemno zakładać, że odnowa biologiczna w Dębinie będzie (wkrótce?) przechodzić przez fazę szybkiego rozwoju.

Sylwester w Dębinie - kiedy sposobność do nieskrępowanego relaksu okazuje się ważniejsza od hucznej imprezy sylwestrowej, efektownych fajerwerków i rozbuchanej oprawy. Noworoczne szaleństwa w ramach sylwestra w Dębinie będą charakteryzowały się cokolwiek kameralnym charakterem. Przy czym okolicznościowe turnusy trwają zwykle parę dni (albo i dłużej niż tydzień, do Święta Trzech Króli),co daje znakomity pretekst do korzystania z uroków Wybrzeża Słowińskiego. Taki sylwester nie przypadnie do gustu imprezowym wyjadaczom, za to Dębina spodoba się tym, którzy chcieliby zacząć nowy rok porządnym ładowaniem akumulatorów własnego organizmu.

Boże Narodzenie w Dębinie - święta bardzo rodzinne, z paru rozmaitych powodów. Po pierwsze, wybierając się na Boże Narodzenie do Dębiny za przygotowanie całej świątecznej otoczki odpowiadają zwykle gospodarze przyjmującego gości, więc nie trzeba już rozdzielać obowiązków na domowników. Po drugie, wspólny przyjazd nad morze skłania do spędzania czasu razem z rodziną, np. na spacerach po plaży i przy szukaniu bursztynów. Po trzecie, na świątecznym wyjeździe w Dębinie można spędzić święta Bożego Narodzenia w wąskim gronie najbliższych, zamiast w środku wielkiego, rodzinnego spędu, tzn. zjazdu.

Andrzejki w Dębinie - okazja do krótkiego wypadu bardzo dobra, zwłaszcza że można ją zgrabnie zgrać z andrzejkowymi zabawami. Na wielkie imprezy z tłumem innych ludzi na andrzejkach w Dębinie lepiej się nie nastawiać, ale klimatyczne potańcówki już jak najbardziej. A jeśli prowadzący okolicznościową zabawę trochę się postarają, do tradycyjnych i znanych w całym kraju wróżb - z laniem wosku przez klucz na czele - dojdą lokalne, zaczerpnięte z pomorskiego folkloru akcenty. Mimo wszystko przyjazd na andrzejki do Dębiny będzie miał bardziej relaksacyjny (plaża, nadmorski klimat) niż ludyczny charakter.

Boże Ciało w Dębinie - świąteczny czwartek, a zatem przy sprzyjających okolicznościach (zawodowych) wystarczy dobrać jeden dzień wolnego, aby cieszyć się długim, czterodniowym weekendem zaraz przed początkiem lata. Dębina jako destynacja na Boże Ciało zapewne spełni oczekiwania tych, którzy lubią wypoczywać w sposób aktywny. Amatorzy sportu mają do dyspozycji m.in. gęstą sieć szlaków rowerowych, zawsze multidyscyplinarną plażę czy Jezioro Gardno, na którym organizowane są m.in. surfcampy. Nastawieni na fizyczną rekreację w trakcie Bożego Ciała będą mieli w najbliższych okolicach Dębiny sporo innych atrakcji do wyboru, m.in. ośrodki jazdy konnej, paintball, kręgle, wędkarstwo i wiele, wiele innych.

Weekend majowy w Dębinie - majówka nastawiona na czysty relaks, choć niepozbawiona możliwości bardziej wyczerpującego poszalenia. W samej Dębinie mnogości imprez przy okazji długiego weekendu majowego raczej nie co oczekiwać, ale do bardzo dobrej pod tym względem Ustki wcale nie jest jakoś daleko. A co mają zrobić ci, którzy przyjechali na majówkę odpocząć i nie w głowie im jakieś wojaże? Najlepiej wziąć koc/leżaki, udać się na plaże Dębiny i spędzić majowy weekend w pozycji raczej horyzontalnej, ciesząc się ciszą, spokojem i nadzwyczajnym bogactwem otaczającej przyrody Wybrzeża Słowińskiego.

Wielkanoc w Dębinie - święty spokój na święta: tak bardzo pożądany, tak trudny do zdobycia. Dębina robi tutaj za ważki wyjątek od brutalnych i bezlitosnych reguł współczesności - tym bardziej, że przy Wielkanocy w ogóle nie trzeba się narobić. Po prostu gospodarze takich świątecznych turnusów nie mogą postąpić inaczej, jak tylko pozwolić swoim gościom w pełni się zrelaksować i podać im wielkanocne śniadanie (oraz parę innych rzeczy) do stołu. Wielkanoc w Dębinie zwyczajnie gwarantuje bezcenny czas na wypoczynek nad morzem, na niczego sobie Wybrzeżu Słowińskim.

Walentynki w Dębinie - święto zakochanych w bardzo, ale to bardzo intymnym wydaniu. W końcu Dębina leży w zacisznej okolicy z dala od dużych miast, a zatem walentynki przebiegają tutaj pod znakiem pozytywnie pojmowanej nastrojowości. Romantyczne spacery wzdłuż plaży, zbieranie bursztynów, kolacje przy świecach, wieczory przy kominku… W poszukiwaniu intensywniejszych doznań na walentynkach w Dębinie, warto rozważyć małą wycieczkę do Ustki, gdzie życie nocno-towarzyskie jest dużo bogatsze.

Ferie zimowe w Dębinie - coś dla tych, którzy chcieliby się choć na trochę odciąć od świata, cywilizacji i innych ludzi. Dębina to mocno niecodzienna destynacja na ferie zimowe, ale pod pewnymi względami z pewnością godna uwagi. Fantastyczne krajobrazy zaśnieżonego Wybrzeża Słowińskiego, zimowy sezon sztormów, w jakiś sposób emocjonujące szukanie bursztynów w piasku i wodorostach, cisza i spokój. Co jak co, ale porządnie odpocząć na feriach zimowych w Dębinie z pewnością się da.

Dzień Kobiet w Dębinie - mocno relaksacyjna oferta specjalna dla pań, na wyjątkową okoliczności międzynarodowego święta płci niebrzydkiej. Dębina na Dzień Kobiet nie gwarantuje może zbyt wyrafinowanych i luksusowych atrakcji, ale już pierwszorzędny wypoczynek nad Morzem Bałtyckim jak najbardziej tak. Malownicza okolica, dzikie (w tym pozytywnym znaczeniu) plaże, rozległe Jezioro Gardno o rzut kamieniem od letniska. Dobrym pomysłem w związku z Dniem Kobiet w Dębinie z pewnością będzie wyjazd razem z kilkoma “psiapsiółkami”, żeby urządzać małe wycieczki w jak najlepszym towarzystwie.

Wakacje w Dębinie - czyli to, co wczasowicze lubią zdecydowanie najbardziej. Letnia pogoda najczęściej oznacza gorące słońce, bezchmurne niebo i wystarczająco ciepłą wodę w Bałtyku, by dało się bez większych obaw pokąpać w Bałtyku - właśnie te rzeczy niewątpliwie stanowią najsilniejsze wabiki Dębiny na wakacje. Ze względu na kameralno-wiejski charakter miejscowości, na szczególnie rozbudowaną ofertę rozrywek tudzież atrakcji sezonowych lepiej się nie nastawiać zbyt mocno. Na wakacjach w Dębinie z pewnością spodoba się tym, którzy poszukują miejsca by się zresetować i w zaciszu zregenerować nadwątlone siły.

Jesień w Dębinie - szaro, ponuro, liście spadają z drzew, a na jesień małe kurorty nad morzem wyludniają się niemal do cna. To wariant skrajnie pesymistyczny, w rzeczywistości sezon jesienny w Dębinie wygląda znacznie, znacznie lepiej. Dzięki przysłowiowej złotej polskiej jesieni krajobrazy nad morzem oraz przy jeziorze Gardno prezentują się wprost oszałamiająco, potencjał wypoczynkowy Wybrzeża Słowińskiego wciąż jest ogromny, a mniejsza frekwencja turystyczna ma swoje zalety. Otóż jesienią branża noclegowo-turystyczna z Dębiny gremialnie zmienia cenniki - z zasady schodząc w dół.

Weekend listopadowy w Dębinie - skoro nadarza się okazja do małego wypadu na długi weekend, to czemu by w listopadzie nie pojechać nad morze? Zwłaszcza że turystyczna charakterystyka Dębiny gwarantuje relaks w spokoju. Z walorów klimatycznych na bałtyckim wybrzeżu warto korzystać o każdej porze roku, wyjdzie tylko na zdrowie. W Dębinie weekend listopadowy można przeznaczyć m.in. na długie spacery wzdłuż brzegu, rowerowe wojaże, konne przejażdżki czy żeglarską naukę na wodach Gardna.

Galeria
Dodano: 2017-07-28 10:21:00

Komentarze (2)
Anonim
28.07.2017 12:25

Niby zapowiada się na ostatnią wiochę 100 lat za murzynami, a mimo wszystko Dębina ma w sobie to czarodziejskie, nieuchwytne "coś", co sprawia że myśli o przedwczesnym powrocie do domu wywiewają z głowy niczym piasek na ruchomych wydmach. A skoro już o tym mowa - na przeważającym odcinku Dębiny plaża jest tak wąska, że nawet rozkładając się przy ścianie klifu można się zastanawiać, czy przy jakiejś większej fali nie zaleje nam wszystkiego.

Anonim
6.10.2017 12:08

Dębina może być atrakcyjna głównie z tego powodu, iż jest tu spokojnie, cicho i nie przyjeżdża tu tak dużo turystów, jak do Ustki czy Mielna. Jeśli ktoś preferuje taką formę odpoczynku, to nie powinien się zawieść.

Dodaj komentarz