Co warto zobaczyć na Islandii?

Islandia często kojarzy się głównie z wulkanami i gorącymi źródłami, ale ta wyspa ma do zaoferowania znacznie więcej. Oto krótki przewodnik po Islandii, który pokazuje jej najsłynniejsze atrakcje Islandii i miejsca warte zobaczenia.

Islandia w pigułce, czyli półwysep Snæfellsnes

Wygasły wulkan Snæfellsjökull jest jedną z ważniejszych atrakcji półwyspu Snæfellsnes i zdecydowanie warto go odwiedzić. Ponadto półwysep zniewala pięknymi krajobrazami od wulkanów i lodowców aż po malownicze wioski rybackie. Często mówi się, że właśnie półwysep Snæfellsnes reprezentuje wszystko to, z czego słynie Islandia. Jeżeli planujecie krótki pobyt na Islandii, to powinien być pierwszy kierunek.

Park Narodowy Pingvellir

Park Narodowy Pingvellir słynie przede wszystkim z wąwozu Almannagjá, który powstał na skutek ruchów dwóch płyt tektonicznych. Na terenie parku znajduje się także słynne kąpielisko Blå Lagun, w którym można zaznać kąpieli geotermalnych, które są bogatym źródłem minerałów. Nie sposób pominąć jeziora Kleifarvatn, które ze wszystkich stron otaczają góry.

Półwysep Dyrhólaey i wodospady

Półwysep Dyrhólaey jest niezwykle malowniczym miejscem, dzięki wulkanicznym klifom. Świetną opcją są rejsy, które pozwalają zobaczyć klif od strony oceanu. Na półwyspie można podziwiać np. wodospad Skógafoss, który jest największym i najsłynniejszym islandzkim wodospadem.

Należy pamiętać, że od początku maja prawie do czerwca półwysep Dyrhólaey jest całkowicie zamknięty dla turystów ze względu na okres lęgowy ptaków. Dlatego najlepiej od razu uwzględnić to w swoim wyjeździe.

Lodowiec Vatnajökull we wschodniej części Islandii

Polecieć na Islandię i nie zobaczyć lodowca Vatnajökull to ogromna strata. Vatnajökull to największy europejski lodowiec. Zajmuje około  8000 kilometrów kwadratowych, czyli ponad 8% powierzchni Islandii. Lodowiec słynie z wielu jasniń lodowych, który mają niesamowity niebieski kolor. Szczególnie warto odwiedzić ten lodowiec wczesną wiosną lub późną jesienią ze względu na szczególnie intensywną barwę lodu. Należy pamiętać, że lodowe jaskinie należy zwiedzać z przewodnikiem lub grupą ze względów bezpieczeństwa. 

Reykjavík

Nie należy pomijać stolicy Islandii, która jest bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscem. Podczas pobytu w Reykjavík warto odwiedzić budynek parlamentu czy Muzeum Zorzy Polarnej, czy kościół Hallgrimskirkja. Ten kościół jest widoczny z każdego punktu miasta, a jego ekspresjonistyczna architektura ma wielu miłośników. Co do architektury całego miasta jest ona raczej minimalistyczna i surowa, co jest jednym z wyznaczników krajów skandynawskich. W Reykjavíku można również odwiedzić sztuczną geotermalną plażę, jeśli nie planuje się wyjazdów z miasta. 

Islandia zachwyca swoją surowością i dzikością. Przyciąga wielu miłośników pięknych krajobrazów, ale także tych, którzy uwielbiają gorące źródła i wodne atrakcje. Spacer po wulkanie i lodowcu to przygoda, na którą zgodzą się również miłośnicy rajskich wakacji. Dlaczego? Bo po prostu warto.


Dodano: 2020-02-18 14:16:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz