Ciekawostki o Kenii - z czego słynie?

Jednym z najczęściej wybieranych celów podróży w przypadku krajów afrykańskich jest Kenia, która ma wiele do zaoferowania turystom. Różnorodne i zapierające dech w piersiach krajobrazy, obcowanie z egzotycznymi zwierzętami znanymi do tej pory wyłącznie z filmów dokumentalnych, unikalna kultura sprawia, że w Kenii nie można narzekać nawet na chwilę nudy. Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić tą zjawiskową krainę Safari.

Kenia ceniona jest ze względu na możliwość bliskiego kontaktu z dziką przyrodą. Safari kryje w sobie egzotyczne zwierzęta i unikalne krajobrazy. Można spotkać się z Masajami, zatopić stopy w ciepłym piasku, zamaskować lokalnych i niecodziennych przysmaków. To właśnie w parkach narodowych można spotkać piątkę najpopularniejszych zwierząt afrykańskich. Wycieczka do tego kraju pozwala na obcowanie z lwami, lampartami, nosorożcami, słoniami i bawołami. Do tego dochodzą jeszcze zebry, gazele, antylopy, gepardy, szakale, krokodyle i flamingi. Z całą pewnością jest co podziwiać.

W Parku Masai Mara mamy możliwość odwiedzenia plemienia Masajów, które nie zapomniało, czym jest koczownictwo, i przyjrzeć się temu, jak wygląda ich

codzienne życie. Jeśli lubimy górskie wspinaczki, to idealną opcją będzie wulkaniczny masyw Mount Kenia. Godna uwagi jest także Mombasa, która stanowi centrum turystyki i jej okolice. Do dyspozycji są unikalne plaże, można odpocząć w cieniu palm kokosowych, przejść się bosymi stopami po białym piasku, uprawiać przeróżne sporty wodne – największą popularnością cieszą się obszary do nurkowania.

Kenia jest krajem o zróżnicowanym krajobrazie – nie brakuje tu pustyń, nizin, wysokich szczytów i lasów tropikalnych. To właśnie tutaj można zobaczyć wielobarwne ryby tropikalne, ogromne żółwie i skaczące delfiny. Podwodny świat Kenii jest czymś, z czego ten kraj słynie najbardziej. Rafy koralowe robią ogromne wrażenie. Bogactwo flory i fauny w Morskim Parku Narodowym Watamu i Malindi zostało nawet uznane przez UNESCO za rezerwat biosfery. W rezerwacie Masai Mara znajduje się nietknięta przez przemysł i technikę afrykańską sawanna.

Kenia jest niezwykle ciekawym krajem. Największym generatorem dochodów jest kawa, a zaraz po niej turystyka. Tylko połowa dzieci w wieku poniżej 14 lat

uczęszcza do szkoły. Średnia długość życia kobiet wynosi 65 lat, a mężczyzn 62 lata. W przeciętnej rodzinie jest od trzech do czterech dzieci. Mężczyźni mogą

mieć wiele żon. W wielkiej Dolinie Ryftowej znajdują się skamieniałości przodków pochodzące z sześciu milionów lat temu. W Kenii mówi się 60 językami, a grup etnicznych jest ponad 40. Mieszkańcy poruszają się pojazdami po lewej stronie drogi. Kraj ten znany jest z mistrzów olimpijskich w biegach  ługodystansowych.

Turyści mają okazję do przenocowania pośrodku sawanny lub na terenie rezerwatu. Dzięki temu można poczuć jedność z naturą i obserwować z bliska zamieszkujące pobliskie tereny zwierzęta. Nie tylko fauna i flora jest bogata w Kenii, ale też kultura tego kraju. Na jego terenie znajduje się wiele grup etnicznych, a każda z nich ma swój własny dialekt.

Nie brakuje tradycyjnych plemion, które noszą barwne ubrania, liczne kolczyki i łańcuszki, zamieszkują gliniane chatki i odprawiają przeróżne rytuały. Bardzo ważna jest muzyka, która jest elementem kultury kenijskiej. Podobnie jak opowiadanie historii. Za pomocą pieśni, opowieści i wierszy przekazywane są przekonania, historia i obyczaje. Lokalnymi przysmakami są mięso z krokodyla, zebry czy antylopy.

Wiza elektroniczna do Kenii

Planując wyjazd do Kenii, konieczne jest uzyskanie wizy. Nie trzeba jednak odwiedzać stacjonarnej placówki ambasady. Wizę można uzyskać bez

wychodzenia z domu. Wystarczy odwiedzić stronę https://evisa.express/pl/kenya. Wypełniając stosowny wniosek i załączając do niego odpowiednie kopie dokumentów możliwe jest uzyskanie elektronicznej wizy pozwalającej na wjazd na teren Kenii. Wystarczy posiadać ważny paszport, aby się o nią ubiegać. Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku online – podanie podstawowych informacji takich jak cel podróży i obywatelstwo. Potem należy wypełnić wymagane informacje i dokonać płatności online (np. kartą VISA, Mastercard). Średni czas przetwarzania aplikacji wynosi 69h. Po pozytywnym

rozpatrzeniu wniosku i potwierdzeniu płatności na podany adres mailowy zostanie wysłana e-wiza.

Typy i ważność e-wizy do Kenii

Do wyboru mamy trzy rodzaje wizy elektronicznej do Kenii. Pierwszą jest wiza turystyczna, która jest wizą jednokrotnego wjazdu. Jej okres ważności wynosi 90 dni od daty wydania. Wiza biznesowa jest wizą jednokrotnego wjazdu do celów biznesowych, która również jest ważna przez 90 dni od daty jej wydania. Z kolei wiza tranzytowa dotyczy tranzytu przez Kenię do innego miejsca przeznaczenia, a jej ważność wynosi do 72h – upoważnia do pobytu w Kenii maksymalnie do trzech dób. Jest jeszcze wiza medyczna jednokrotnego wjazdu, obwiązująca przez 90 dni. Każda z wymienionych wiz oprócz wizy tranzytowej dotyczy pobytu do trzech miesięcy.

Wymagane dokumenty

W przypadku e-wizy turystycznej wymagane jest dołożenie do aplikacji kopii paszportu (strona z danymi osobowymi i zdjęciem) i kopii zdjęcia aplikującego,

typu paszportowego. W przypadku e-wizy biznesowej konieczne jest też dołączenie kopi listu zapraszającego, wydanego przez firmę z Kenii lub kopia dowodu rejestracji firmy aplikanta. Przy e-wizie tranzytowej należy dołączyć do aplikacji oprócz paszportu i zdjęcia aplikującego kopię biletu dalszej podróży.

Dodano: 2019-10-28 09:56:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz