Chorwacja wakacje o czym warto pomyśleć przed wyjazdem

Wakacje zagraniczne to świetny moment do tego, by spokojnie odpocząć w pięknych okolicznościach natury, w pełnym słońcu i w dowolnej lokalizacji, o której tylko marzymy. Planując tego typu urlop, warto ustalić, w którym kierunku świata będziemy podążać i jaki konkretny kraj będzie naszym celem. Wiedza ta będzie kluczowa do tego, by odpowiednio przygotować się na przekroczenie granic danego Państwa i spokojny urlop bez nieoczekiwanych przykrych niespodzianek.

Chorwacja jako kierunek turystyczny jest uwielbiany przez Polaków z kilku prostych względów – Chorwacja jest stosunkowo blisko, jest tania, piękna i łatwo dostępna. Mimo wszystko kierując się w ten region Europy, warto odpowiednio się do tego przygotować. O czym w takim razie pamiętać?

Organizacja wyjazdu do Chorwacji

Planując podróż do Chorwacji, trzeba odpowiednio wcześniej zadbać o kilka istotnych rzeczy. Sprawdź listę priorytetów poniżej:

  1. Rezerwacja zakwaterowania – warto odpowiednio wcześniej zarezerwować nocleg. W zależności     od oczekiwań, turyści korzystają z tanich apartamentów lub ekskluzywnych willi z widokiem na morze  i basenem. Rozbieżność cenowa pomiędzy tymi dwoma standardami     nie jest jednak zbyt duża.

  2. Transport  – o sposobie transportu na miejsce wypoczynku warto pomyśleć przed rezerwacją zakwaterowania. Do dyspozycji turystów są samoloty,     podróż autokarem, samochodem i już niedługo połączenie kolejowe.

  3. Wymiana  waluty – warto mieć na miejscu kartę obsługującą wymianę walut i trochę waluty lokalne na wszelki wypadek. Od tego sezonu w     Chorwacji nie obowiązują już Kuny. Od początku roku zapłacisz tam Euro.

  4. Dokumenty tożsamości – warto dopilnować, by ważność naszych dokumentów tożsamości była aktualna i dłuższa niż minimalne 30 dni, które uprawnia do wjazdu na teren Chorwacji.

  5. Ubezpieczenie  –  przed podróżą warto wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje Chorwację w razie jakiegokolwiek wypadku lub choroby.

Powyższe punkty to absolutny niezbędnik podróżnika, który tak naprawdę sprawdzi się każdej sytuacji, gdy planujemy jakikolwiek wyjazd wakacyjny poza granicę naszego kraju.

Chorwacja – o czym warto pamiętać na miejscu?

Należy być przygotowanym na różne warunki pogodowe, ponieważ Chorwacja może być gorąca, zwłaszcza w okresie letnim. Warto także pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej i stosować krem z filtrem UV, nosić kapelusz i korzystać z cieniowanych miejsc. Wreszcie, warto zaplanować swoją podróż z wyprzedzeniem, zarezerwować zakwaterowanie, wymarzone ekskluzywne wille i zapoznać się z lokalnymi zwyczajami i przepisami, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i cieszyć się udanym pobytem w Chorwacji.

Oprócz wymienionych wcześniej rzeczy, warto pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach podczas pobytu w Chorwacji. Przede wszystkim, zachowaj ostrożność na drogach i przestrzegaj miejscowych przepisów drogowych. Pamiętaj, że w Chorwacji obowiązuje ruch prawostronny. Jeśli zamierzasz korzystać z transportu publicznego, zapoznaj się z rozkładem jazdy i planuj podróże z wyprzedzeniem. W przypadku wizyt w popularnych miejscach turystycznych, warto uwzględnić większe skupiska ludzi i możliwość kolejek, więc dobrze jest przyjść wcześnie lub wybrać mniej zatłoczone godziny.

Wreszcie, pamiętaj o szacunku do miejscowej kultury i tradycji. Należy unikać zachowań oburzających lub obraźliwych i szanować zasady obowiązujące w danym regionie. Tylko w ten sposób będziesz mógł cieszyć się niezapomnianym pobytem w Chorwacji.


Dodano: 2023-07-05 15:03:00

Komentarze (1)
Anonim
6.08.2023 21:19

Nigdy nie byłam w Chorwacji, a juz od kilku lat planuję - gdzie polecacie sie zatrzymać? Dubrovnik, Split? I co najkorzystniej dla 2 osob - pokoje hotelowe, apartamenty?

Dodaj komentarz