Centralnie na środku Helu - rzut turystycznym okiem na Jastarnię

Prawie trzy razy mniejsze miasto od usadowionego na końcu Półwyspu Helskiego sąsiada, a zamieszkane przez nieznacznie większą liczbę osób. Wytłumaczenie okazuje się banalne: Jastarnia w przeciwieństwie do Helu nie ma tak rozległych terenów zielonych. Miejscami odległość pomiędzy wodami Zatoki Puckiej a otwartym Bałtykiem to ledwo 200 metrów. A doskonałe położenie to tylko jeden z wielu walorów turystycznych, jakie każdego roku przyciągają do Jastarni liczne rzesze wczasowiczów; i to przy bardzo, bardzo rozmaitych okazjach.

Weekend we dwoje w Jastarni - nie ma to jak mały wypad nad morze z najukochańszą osobą u boku. A biorąc pod uwagę dostępne na miejscu możliwości, Jastarnia jest w stanie zapewnić praktycznie wszystko, co tylko niezbędne do romantycznego weekendu tylko we dwoje. Fantastyczne plenery, szereg ciekawych atrakcji, bądź też wszelkie niespodzianki dla par od obiektów noclegowo-wypoczynkowych. I tak w trakcie weekendu we dwoje w Jastarni zakochane pary mogą nie tylko spacerować po plażach, ale też wybrać się w rejs z portu morskiego, skorzystać z zabiegów SPA & Wellness specjalnie dla dwojga czy polecieć na niezapomniany, widokowy lot małym samolocikiem.

Odnowa biologiczna w Jastarni - to, co stosunkowo spore grono turystów uznaje za jedyną pełnoprawną metodę relaksu. Jastarnia dysponuje całkiem bogatym zakresem wszelkiego typu zabiegów odnowy biologicznej, dzięki którym goście w iście ekspresowym tempie zregenerują siły i poprawią samopoczucie. To w końcu popularny kurort, gdzie obiekty SPA & Wellness stają się coraz powszechniejsze: a zwłaszcza w “luksusowej” dzielnicy Juracie. Także zainteresowani odnową biologiczną w Jastarni mogą liczyć na naprawdę duży wybór wsparcia dla zdrowotnych właściwości klimatu nad morzem.

Sylwester w Jastarni - oferta z rodzaju “2 w 1”, czyli cokolwiek niecodzienna sylwestrowa zabawa jako mocny pretekst do wypoczynkowego wypadu nad morze na nowy rok (albo i do Trzech Króli). I tak to należy rozpatrywać, pewnie dziewięć na dziesięć osób spędzających sylwestra w Jastarni bardziej docenia walory rekreacyjne takiego turnusu niż noworoczną imprezę samą w sobie. Co wcale nie znaczy, że zabawa nie będzie huczna i szampańska; wszystko zależy od gospodarzy, oprawy muzycznej, poczęstunku i innych fajerwerków. Właściwie nie ma powodu, żeby sylwester miał się nie udać, kiedy Jastarnia jest tak cenioną przez turystów miejscówką.

Boże Narodzenie w Jastarni - świąteczna propozycja będąca jednym z najlepszych prezentów bożonarodzeniowych, jakie tylko można wymyślić. Morze, piękno przyrody Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a przede wszystkim żadnych obowiązków kuchenno-porządkowych: takie Boże Narodzenie jak w Jastarni z pewnością przypadnie wszystkim do gustu. Zwłaszcza, że pozyskany za sprawą wyjazdu wolny czas na święta można tu bardzo przyjemnie i pożytecznie spędzić. Zamiast siedzieć przed telewizorem, można wybrać się na plażę, zobaczyć ekspozycję w Chacie Rybackiej albo zwiedzić Kościół Nawiedzenia NMP - wystarczy odwiedzić Jastarnię na Boże Narodzenie.

Andrzejki w Jastarni - kolejna impreza okolicznościowa - tym razem to zabawa andrzejkowa - ładnie współgrająca ze stricte rekreacyjnym wypadem nad polskie morze. Akurat Jastarnia daje uzasadnioną nadzieję na to, że andrzejki wyjdą poza dobrze znany schemat lania wosku przez dziurkę w kluczu. Wystarczy odwiedzić miejscowe Muzeum Rybackie pod Strzechą i posłuchać kilku legend o Juracie, aby przekonać się o bogactwie kaszubsko-pomorskiego folkloru. A to wystarczająco mocne podstawy ku temu, aby na andrzejkach w Jastarni oczekiwać nowych zabaw, wróżb i metod przepowiadania przyszłości.

Boże Ciało w Jastarni - kościelne święto ruchome, acz zawsze w czwartek, dla wielu oznaczający wolne od pracy. A skoro widełki czasowe dla Bożego Ciała to 21 maja - 24 czerwca, to taki termin aż prosi się o długi weekend nad morzem i wyjazd choćby do Jastarni właśnie. Sezon letni już za pasem, w związku z tym bodaj wszystkie atrakcje są już dostępne i tylko czekają na przyjazd turystów. Jastarnia w Boże Ciało daje możliwość skorzystania m.in. z parku linowego, lotów widokowych, dwóch muzeów regionalnych, kortów tenisowych czy rejsów turystycznych i/lub wędkarskich… o wspaniałych plażach już nie wspominając.

Weekend majowy w Jastarni - bardzo kusząca majówka, przy której blakną wszystkie walory grillowania na własnej działeczce. Nie może być inaczej, kiedy Jastarnia w długi weekend majowy gwarantuje tak szeroki wachlarz atrakcji turystycznych (z grillowaniem bądź ogniskiem na plaży włącznie - niektóre obiekty załatwiają wszystkie pozwolenia za gości). A przecież są jeszcze fajne plaże, molo spacerowe, morski port (z opcją zaokrętowania się na turystyczny rejs),ciekawe wystawy rybackie i regionalne, helskie fokarium, Ocean Park i tor kartingowy we Władysławowie, majówkowe festyny oraz wydarzenia kulturalne… Z pewnością godnych uwagi alternatyw majowemu weekendowi w Jastarni nie zabraknie, zatem każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie.

Wielkanoc w Jastarni - bardzo korzystna okoliczność do wypoczynku, zwłaszcza że pozwala wymigać się od pokaźnej liczby świątecznych obowiązków domowych. Tradycja rodzinna tradycją, ale o własne samopoczucie też trzeba zadbać, a to akurat Jastarnia w Wielkanoc zdecydowanie ułatwia. Zarówno ze względu na brak wymagających heroicznego wysiłku “12 prac wielkanocnych”, jak też idealne warunki do relaksu. Morze, plaża, malownicze ścieżki przyrodnicze na helskiej mierzei, kilka obiektów sportowych, urokliwe zakątki w rodzaju kaplicy św. Rozalii - dzięki nim Święta Wielkanocne w Jastarni wspominać można tylko i wyłącznie pozytywnie.

Walentynki w Jastarni - 14 lutego przypada ogólnie uznawane i dobrze się kojarzące święto zakochanych: doskonały pretekst do wypadu nad morze razem z Tą Jedyną / Tym Jedynym. Gdzie jak gdzie, ale w Jastarni o odpowiednio miłosny nastrój na walentynkach czy bujny bukiet romantycznych atrakcji są pewniejsze niż oszczędności ulokowane w banku. Duża w tym zasługa tak malowniczych plenerów Mierzei Helskiej, jak i okolicznościowych pakietów specjalnych od miejscowej branży turystycznej. Takie “Walentynki w Jastarni” zapewniają nie tylko nocleg, ale też np. butelkę klasowego alkoholu, wyjątkową kolację przy świecach, zestaw zabiegów odprężających SPA dla dwojga czy stosownie przystrojoną płatkami róż i innymi “różowościami” sypialnię ;).

Ferie zimowe w Jastarni - niby kompletnie bez sensu, ale jakby się tak dłużej zastanowić, taki wyjazd ma i ręce, i nogi, a przede wszystkim: głowę. Jastarnia w okresie ferii zimowych na pewno nie jest rajem dla narciarzy, a mimo tego turyści nie powinni cierpieć z powodu braku ciekawych zajęć. Przechadzki po plaży i wypatrywanie bursztynów rozumie się samo przez się, a przecież są jeszcze aquapark kompleksu Tropicana, fortyfikacje wojenne i Muzeum Obrony Wybrzeża do zwiedzenia, zabytkowe kościoły (np. św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy),liczne wystawy regionalne i kolekcje rybackie… Także ferie zimowe w Jastarni wiążą z większą liczbą potencjalnych atrakcji w okolicy, niż mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać.

Dzień Kobiet w Jastarni - rekreacyjno-rozrywkowy wyjazd nad morze to zdecydowanie jeden z najprzyjemniejszych sposobów na świętowanie Dnia Kobiet. W Jastarni znaczna część ośrodków wypoczynkowych na tę okoliczność proponuje paniom specjalne pakiety pobytowe. Głównym magnesem tego rodzaju ofert są wszelkiego typu dodatki i wyjątkowe atrakcje. Bodaj największą popularnością cieszą się urodowe zabiegi SPA & Wellness, ale to jeszcze nie wszystko. Jastarnia na Dzień Kobiet to także przydatne warsztaty (od pielęgnacji paznokci po samoobronę),zamknięte imprezy, występy artystyczne i inne - pozostaje tylko sprawdzić konkrety aktualnych ogłoszeń.

Wakacje w Jastarni - to, co wzbudza wśród turystów najsilniejsze emocje; zresztą z zupełnie zrozumiałych, wręcz naturalnych względów. Wprawdzie renoma lata na Helu sprawia, że w trakcie wakacji sam dojazd do Jastarni przysparza pewnych trudności (gigantyczne korki na jedynej drodze),to już po dotarciu na miejsce można rozkoszować się cudownymi okolicznościami przyrody i całą gamą wszelakich atrakcji. Rozległe plaże, wędkarskie rejsy z portu, parki linowe, znakomite warunki do uprawiania wind- i kitesurfingu w basenie Zatoki Puckiej, helskie fokarium i drugowojenne fortyfikacje obronne, cała masa letnich imprez (np. Kaszubskie Łodzie Pod Żaglami),festynów czy typowo sezonowych zabaw i rozrywek. Jastarnia to jeden z tych kierunków na wakacje w Polsce, które dają pewność porządnego wypoczynku i samych miłych wspomnień z wyjazdu.

Jesień w Jastarni - koniec sierpnia, początek roku szkolnego, powrót większej części wczasowiczów do domów: takie są najistotniejsze symptomy turystycznej jesieni nad morzem. I jak łatwo się domyślić, odłożenie przyjazdu do Jastarni na sezon jesienny może przynieść bardzo wymierne korzyści. Zdecydowanie więcej wolnego miejsca na plaży, dużo łatwiejszy dojazd, krótsze kolejki do okolicznych parków rozrywki, muzeów i innych atrakcji… no i rzecz dla niektórych najistotniejsza: koszty. Jesienią Jastarnia staje się zdecydowanie przyjaźniejsza dla portfeli i kont bankowych turystów, a to za sprawą niższych (zazwyczaj) cen za wejściówki, noclegi oraz inne usługi turystyczne.

Weekend listopadowy w Jastarni - święta religijne i narodowe to dość kontrowersyjny, acz w sumie całkiem niezły pretekst do wypoczynkowej wyprawy nad morze. Te potencjalne terminy na długi weekend listopadowy w Jastarni to rzecz jasna Święto Niepodległości 11 XI oraz dzień Wszystkich Świętych 1 XI. Poza tym spacery po plaży czy inne metody na korzystanie z morskiego klimatu to nie jedyne sposoby na relaks. Szukając zajęć i atrakcji adekwatnych do okoliczności weekendu listopadowego, można sobie w Jastarni zaplanować zwiedzanie zabytkowych kościołów (św. Antoniego Padewskiego i Nawiedzenia NMP) oraz rozsianych po całym Helu pozostałości po rozmaitych bunkrach i umocnieniach, w tym tych tworzących tzw. Ośrodek Oporu Jastarnia za czasów II Wojny Światowej.

Galeria
Dodano: 2017-08-03 09:27:00

Komentarze (2)
MaThek
4.08.2017 14:48

Kiedy JA byłem na wczasach w Jastarni - a miało to miejsce bardzo dawno temu, chyba jeszcze w XX wieku - to albo coś mi umknęło, albo ten cały "Ośrodek Oporu Jastarnia" leżał odłogiem i niszczał sobie w najlepsze, zanim ktoś wreszcie zadbał o należyte wykorzystanie dawnych stanowisk ogniowych. Tak troszeczkę interesuję się II Wojną Światową, więc jeśli rzeczywiście coś tam jest do oglądania - nie ma opcji, trzeba będzie się tam we wrześniu wybrać!

Anonim
9.10.2017 11:00

Jastarnia oprócz atrakcji typowych dla nadmorskich miast, czyli plaży i morza, ma też różnego rodzaju zabytki, muzea. Można tutaj uprawiać różne sporty wodne, jak choćby kitesurfing. Niedaleko jest Hel, do którego można wybrać się np. na rowerze.

Dodaj komentarz