Bursztyny, ambery, sukcynity i elektrony, czyli Jantar w pełnym blasku

Już sama nazwa miejscowości wskazuje, co jest najważniejszym walorem tej nadmorskiej miejscowości. Jantar to jedno z wielu określeń bursztynu, pochodzące akurat z języka litewskiego, gdzie “jainitar” oznaczający “żywicę morską” przyjął się jakoby pod wpływem Fenicjan. Jaka by nie była faktyczna geneza Jantaru, tak miejscowe plaże nad Zatoką Gdańską słyną z niecodziennie dużych ilości tego pięknego i cennego minerału. A to znakomity przyczynek do wszelkiego typu turystycznych wyjazdów.

Weekend we dwoje w Jantarze - niezwykle romantyczna i bardzo, bardzo przyjemna wyprawa w towarzystwie tej najukochańszej osoby. Jako że Jantar leży w malowniczej, zacisznej okolicy ujścia Wisły i jednocześnie w sąsiedztwie Trójmiasta, potencjalnie atrakcyjnych scenariuszy weekendu we dwoje jest bez liku. Od romantycznych spacerów brzegiem morza i konnych / rowerowych przejażdżek po pięknych terenach, aż po wieczorne szaleństwa w gdańskich klubach. Warto napomknąć, że według ludowej tradycji jeśli pierwszy prezent od mężczyzny dla kobiety jest bursztynowy, para prędzej czy później stanie przed ołtarzem - tak gdyby ktoś z weekendem tylko we dwoje w Jantarze wiązał poważniejsze plany.

Odnowa biologiczna w Jantarze - jak się okazuje, bursztyn ma sporo zastosowań również w szeroko rozumianej kosmetologii. I w związku z tym pozwalamy sobie domniemywać, iż efekty zabiegów odnowy biologicznej w Jantarze są zarówno wyraźnie odczuwalne, jak też doskonale widoczne. Zainteresowani tego rodzaju usługami w pierwszej kolejności powinni poszukać propozycji lokalnych ośrodków wypoczynkowych z kategorii SPA & Wellness. Jantar co prawda jest stosunkowo małym kurortem, ale z uwagi na dogodne warunki (nie tylko klimatyczne) i ogromny potencjał turystyczny, odnowa biologiczna powinna być już dostępna.

Sylwester w Jantarze - kiedy istotniejszy od wielkomiejskich, szampańskich imprez sylwestrowych ważniejszy okazuje się być błogi spokój i relaks nad morzem. W kwestii zabaw jako takich na sylwestra Jantar może zaoferować co najwyżej wiejskie potańcówki, co wbrew pejoratywnym skojarzeniom u niektórych ma całkiem sporo zalet. Tym bardziej, że okolicznościowo-noworoczny turnus można sobie wzbogacić o rozmaite atrakcje. W związku z sylwestrem i przyjazdem do Jantaru warto pomyśleć o konnych wyprawach po malowniczym wybrzeżu, zbieraniu bursztynów na plaży… i ewentualnie bursztynowych nalewkach, które zapewne są lokalną specjalnością.

Boże Narodzenie w Jantarze - święta w wersji śnieżno-morsko-bursztynowej, zamiast tradycyjnych dla wielu domowo-porządkowo-kuchennych. A skoro przyjemniejszy jest relaks niż świąteczne obowiązki, to Boże Narodzenie w Jantarze ma konkretną przewagę nad pozostaniem w domu i samodzielnym szykowaniem całej wigilii. Jako turyści-świąteczni goście przyjeżdża się na gotowe, odpoczywając w dowolnie wybrany sposób. Jantar w święta Bożego Narodzenia pozwala m.in. na rodzinne spacery po pięknych terenach, konne wycieczki, narciarstwo biegowe ma trasach rowerowych (jeśli śnieg dopisze),wspólne lepienie bałwanów (śnieżnych lub piaskowych) i rzecz jasna intensywne poszukiwania wyrzuconych przez sztormowe fale kawałków bursztynu.

Andrzejki w Jantarze - tradycja ludowa (powiedzmy) zabaw andrzejkowych z wróżbami plus zrozumiała potrzeba odpoczynku, najlepiej w jak najgodniejszych warunkach. W przypadku Jantaru o to drugie można być całkowicie spokojnym, natomiast w temacie imprez na andrzejki zapewne trzeba będzie polegać na lokalnych instytucjach kultury i obiektach, które proponują okolicznościowe pakiety. Być może uda się dowiedzieć, czy i jaką rolę w tradycji ludowej odgrywały kawałki bursztynu przy przepowiadaniu przyszłych zdarzeń z życia uczuciowego. Natomiast w kwestii relaksu na andrzejkach w Jantarze do wyboru będą m.in. plażowe przechadzki, rowerowe i konne wycieczki, a także podziwianie tak ciekawych miejsc w okolicy jak przeprawa promowa przez przekop Wisły, zabytkowy wiatrak w Drewnicy czy muzeum obozu Stutthof.

Boże Ciało w Jantarze - sezon wakacyjny i lato za pasem, a dzięki czwartkowemu świętu można liczyć na długi weekend zaczynający się pomiędzy 21 maja a 24 czerwca. Za sprawą takiego terminu Bożego Ciała wyjazd nad morze do Jantaru gwarantuje bardzo, bardzo atrakcyjne opcje spędzenia wolnych czterech dni. Rekreacyjne wędkowanie, wycieczki po samym wybrzeżu albo dalej na Żuławach, plażowanie, przy korzystnej pogodzie nawet kąpiel w Bałtyku. Poza tym Jantar na Boże Ciało udostępnia już właściwie wszystkie atrakcje sezonowe, takie jak przyszkolne Muzeum Bursztynnictwa czy Park Inwazja Owadów.

Weekend majowy w Jantarze - morze, plaże, wiosenne piękno dzikiej przyrody, okolicznościowe dobrodziejstwa majówki i sporo rozmaitych atrakcji w samej miejscowości i okolicach. Na długi weekend majowy turyści odwiedzający Jantar mają pewność, że wolny czas wypełnią tym, co przypadnie im do gustu. Wyjścia na plażę, wycieczki krajoznawcze po Żuławach (domy podcieniowe, drewniane zabytki różnego typu, Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim),szeroka gama dostępnych w majówkę aktywności: bieganie, rowerowe wyprawy, nauka jazdy konnej (np. w stadninie Buffalo Bill),żeglowanie i spływy kajakowe… Przy okazji pobytu w Jantarze na czas majowego weekendu warto pomyśleć o kolejowych podróżach Żuławską Koleją Wąskotorową, która właśnie wtedy zaczyna regularne kursy.

Wielkanoc w Jantarze - prezent od zajączka wielkanocnego, a mianowicie: sporo czasu na odpoczynek nad morzem, o bursztyn trzeba już postarać się we własnym zakresie. W pierwszej kolejności Święta Wielkanocne w Jantarze pozwalają turystom odetchnąć od męczących przygotowań w domu i oddać się niezwykle pożytecznemu, niewątpliwie zasłużonemu wypoczynkowi. Korzystny dla zdrowia nadmorski klimat, fantastyczne plaże, cudowne rezerwaty przyrody (np. Kormoranów i Czapli Siwej czy Mewia Łacha),wreszcie ciekawe zabytki. Na Wielkanoc można urządzić parę wycieczek z Jantaru, np. do kościoła św. Jakuba w Niedźwiedzicy, lubieszewskiego kościoła św. Elżbiety Węgierskiej czy świątyni pw. Narodzenia NMP w Żuławkach.

Walentynki w Jantarze - święto zakochanych z kilkoma dodatkowymi podtekstami, oczywiście związanymi ze wzmiankowanymi wyżej właściwościami bursztynowych prezentów. A zatem można w ciemno strzelać, że zaproszenie na pierwsze wspólne walentynki do Jantaru sygnalizuje potencjalnie bardzo poważne zamiary. Mimo wszystko nie warto zaprzątać sobie głowy ślubnymi dywagacjami, kiedy walentynkowy wypad nad morze gwarantuje sporo przyjemności. Obok romantycznych spacerów brzegiem morza (tudzież wycieczek w siodle po malowniczych terenach),na walentynkach w Jantarze można też liczyć na rozkosze zabiegów SPA dla dwojga, oferowane przez niektóre ośrodki noclegowe i wypoczynkowo-rehabilitacyjne.

Ferie zimowe w Jantarze - dla poławiaczy bursztynu to może być wręcz wymarzony okres. Ferie zimowe to generalnie czas sztormów i dużych fal, a Zatoka Gdańska na wysokości Jantaru jest bodaj najbardziej zasobna w mniejsze bądź większe kawałki amberu. Rzecz jasna taki turnus ma jeszcze inne, dla niektórych dużo ważniejsze atuty niż obłowienie się sukcynitem (ewentualne). Prozdrowotne właściwości nadmorskiego klimatu, fantastyczne pejzaże wschodniej części polskiego wybrzeża, cisza i spokój - Jantar w trakcie ferii zimowych jest miejscem, które gwarantuje porządny relaks.

Dzień Kobiet w Jantarze - bursztynowe błyskotki to wprawdzie nie diamenty, ale też podobają się kobietom. Wprawdzie rozdawanie biżuterii w ramach dodatków do pakietów na Dzień Kobiet w Jantarze nie należy do ogólnie przyjętych standardów, ale już warsztaty z własnoręcznego wyrabiania ozdób z jantaru byłyby niebywale intrygującym punktem programu pobytu, a warunki ku temu są wręcz wyborne. A prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanym elementem takowego okolicznościowego wyjazdu byłyby pielęgnacyjne, odprężające i urodowe zabiegi SPA & Wellness, oczywiście najlepiej z użyciem kosmetyków na bazie bursztynu. Jantar z okazji Dnia Kobiet może być pełen przyjemnych niespodzianek, które każdej kobiecie przysporzą wiele radości.

Wakacje w Jantarze - propozycja, która z najbardziej naturalnych i zrozumiałych względów będzie cieszyła się zdecydowanie największym wzięciem. W wakacje centralnym punktem każdej miejscowości jest rzecz jasna plaża, a tę Jantar posiada naprawdę pierwszorzędną. Warunki do wypoczynku - w praktycznie dowolnie wybranej formie - na piasku są znakomite, tak samo jak do szeroko rozumianych imprez wakacyjnych, spośród których zdecydowanym numerem jeden są doroczne Finały Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Na wakacjach w Jantarze koniecznie trzeba też wstąpić do niezwykłego parku rozrywkowo-edukacyjnego “Inwazja Owadów”, wybrać się do Muzeum Bursztynu “Bursztynowa Komnata” w Stegnie i zadbać o prawidłową kondycję: na rowerze, uprawiając sporty wodne, jeżdżąc konno, biegając czy pokonując kolejne wyzwania sprawnościowe Parku Linowego Mierzeja.

Jesień w Jantarze - koniec szczytowej części sezonu turystycznego i początek jesieni dla sporej grupy wczasowiczów stanowią najlepszy moment do dłuższego wyjazdu nad morze. Taki Jantar to typowa miejscowość letniskowa, a w związku z tym najczęściej już w pierwszych dniach września i sezonu jesiennego przebywa tu znacznie, znacznie mniej przyjezdnych niż w okresie wakacyjnym. Podstawowe korzyści związane z jesienią to dużo więcej wolnej przestrzeni na wspaniałych plażach, niemal całkowity brak uciążliwych kolejek do takich miejsc jak Żuławski Park Historyczny (Nowy Dwór Gdański) czy Park Inwazja Owadów, a także znaczące obniżenie sum pieniędzy, jakie trzeba wysupłać na noclegi, wejściówki itd. Jak widać jesienią w Jantarze wypoczywa się bardzo przyjemnie, tym bardziej że najważniejsze atrakcje turystyczne wciąż są dostępne.

Weekend listopadowy w Jantarze - jesienny miesiąc z dwoma ważnymi, ustawowo wolnymi świętami i potencjalnie dwiema okazjami do wyjazdu nad morze na długi weekend. O tej porze roku wprawdzie komfortowe plażowanie w Jantarze raczej nie wchodzi w grę, ale już spędzenie listopadowego weekendu na bardzo owocnych i satysfakcjonujących poszukiwaniach bursztynu jak najbardziej tak. Poza tym nie sposób przecenić prozdrowotnych walorów nadmorskiego klimatu i wypoczynku w zacisznej, szczyczącej się wieloma walorami przyrodniczymi i zapierającymi dech w piersi widokami. Jantar w długi weekend listopadowy daje wszystko, czego najbardziej potrzeba na krótkim urlopie.

Galeria
Dodano: 2017-08-08 10:13:00

Komentarze (2)
Anonim
8.08.2017 15:05

A propos największego skarbu Jantaru - spędzałem kiedyś majówkę w tamtych okolicach szczylem jeszcze będąc i trochę się pochorowałem. No koniec świata, rodzice w panikę, do lekarza daleko, to zaczęło się wypytywanie miejscowych czym tu dzieciaka nafaszerować, żeby przypadkiem nie zszedł przedwcześnie. I wykoncypowali w końcu, że napoją 7-8 latka nalewką bursztynową. Paskudztwo, w życiu nie piłem nic ohydniejszego, już po dwóch łykach zaczęło mi się kręcić w głowie. A tak poza tym pobyt w Jantarze wspominam całkiem miło, nawet jeśli po kuracji odechciało mi się szukać bursztynów na plaży.

Anonim
9.10.2017 13:02

Po zdjęciach można wnioskować, że w Jantarze tłumów się raczej nie uniknie. Przynajmniej w szczycie sezonu, może w czerwcu i na przełomie sierpnia i września można tam naprawdę wypocząć na mniej zaludnionej plaży, zamiast ściskać się jak śledź w beczce.

Dodaj komentarz