Bezpieczeństwo na wakacjach - o czym pamiętać?

Wakacje to czas wyczekiwany tak przez uczniów, jak i przez pracowników. Odpoczynek nad morzem, w górach czy za granicą, ma służyć odprężeniu i zebraniu sił na kolejne miesiące pracy. Warto jednak zadbać, by wakacyjne rozluźnienie nie zasłoniło nam istotnej kwestii każdego wyjazdu – bezpieczeństwa.

Bezpiecznie nad wodą, bezpiecznie w górach

Planowanie bezpiecznych wakacji warto rozpocząć od uwzględnienia specyfiki miejsca, w które się udajemy. Inne zasady ostrożności będą nas dotyczyć w przypadku pieszych wycieczek w górach oraz inne, w trakcie leniwego odpoczynku na plaży.

Decydując się na wypoczynek nad zbiornikiem wodnym, wybierajmy miejsca posiadające strzeżone kąpieliska. Zawsze stosujmy się do zaleceń ratowników – nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu czy dłuższym opalaniu. Nie skaczmy do wody w niebezpiecznych pozycjach (np. „na główkę”) czy w niedozwolonych miejscach. Przed pływaniem warto się również wstrzymać po obfitym posiłku.

Podczas relaksu w górach należy zwrócić uwagę na inne kwestie. Przed wyruszeniem na szlak, poinformujmy kogoś o planowanym celu podróży i wybranej trasie. Wskazane jest również odpowiednie przygotowanie się do wędrówki – załóżmy buty usztywniające kostkę, weźmy ze sobą mapę, apteczkę, latarkę, zapałki oraz naładowany telefon. Warto także sprawdzić prognozy meteorologiczne i dostosować do nich odzież i ekwipunek. Nie zapominajmy jednak, że pogoda w górach bywa zmienna – bądźmy zatem gotowi na różne ewentualności.

Chroń się przed UV

Opalanie się jest jednym z popularniejszych wakacyjnych zajęć – nadaje skórze piękny kolor i ułatwia organizmowi produkcję witaminy D. Jeśli jednak nie zadbamy o odpowiednią ochronę, może ono mieć nieprzyjemne konsekwencje, w postaci oparzeń i zmian skórnych. By tego uniknąć, korzystajmy z kremów z wysokim filtrem SPF i zrezygnujmy z kąpieli słonecznych w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia (od około 11:00 do 14:00). Nie zapominajmy również o ochronie oczu i głowy – przydatne będą okulary z filtrem UV oraz nakrycie głowy.

Pamiętajmy, że żaden krem z filtrem nie zwalnia nas z ostrożności i odpowiedzialności! Nie przekraczajmy czasu opalania, który w zależności od typu skóry, może wynosić od 10 do 20 minut.

Zagraniczny wypoczynek

Z zasady rzeczy, wyjazd za granicę wymaga od podróżującego większej uwagi, niż wycieczka krajowa. Jeszcze przed wyruszeniem w drogę dokładnie sprawdźmy sytuację finansową biura podróży, by w trakcie wakacji nie okazało się, że nie mamy jak wrócić do kraju. Zbadajmy także sytuację społeczno-polityczną odwiedzanego miejsca i zatroszczmy się o ubezpieczenie zdrowotne. W razie potrzeby zaszczepmy się również przeciw najpopularniejszym chorobom.

Będąc na już miejscu nie zapominajmy o ostrożności. Spacerując, wybierajmy bardziej uczęszczane trasy i nie zabierajmy ze sobą wszystkich pieniędzy czy dokumentów, by razie kradzieży nie pozostać z niczym. Wypoczywając w egzotycznych krajach, unikajmy posiłków pochodzących z ulicznych straganów i pijmy jedynie butelkowaną bądź przegotowaną wodę. Weźmy pod uwagę lokalne zwyczaje i prawo oraz postępujmy zgodnie z nimi (w miarę możliwości).

Nośmy ze sobą najważniejsze informacje – m.in. numer telefonu do konsulatu, nazwę ubezpieczyciela i numer polisy, dokument tożsamości.

Bezpieczeństwo na wakacjach – jakie urządzenia warto mieć?

Planując wakacje, zarówno te krajowe, jak i zagraniczne, warto zaopatrzyć się w kilka specjalistycznych urządzeń, takich jak np. lokalizatory, które mogą nam pomóc w bezpiecznym wypoczynku. Szeroki wybór tego typu sprzętu znajdziemy na stronie sklepu detektywistycznego Alfatronik https://www.alfatronik.com.pl/.

Dobrym przykładem może być bezabonamentowy lokalizator GPS FIX-2, którym możemy zabezpieczyć cenniejszy bagaż (np. zawierający pieniądze czy dokumenty) przed zgubieniem lub kradzieżą. Urządzenie posiada niewielkie rozmiary, dzięki którym możemy je skutecznie ukryć nawet w niewielkich torbach. Zastosowana w lokalizatorze technologia GPS umożliwia śledzenie walizek w czasie rzeczywistym, z precyzją do 5 metrów.

Przydatny może również okazać się lokalizator GPS w smartwatchu, który pomoże chronić bliskich przed zaginięciem. Urządzenie jest w stanie działać nawet 5 dni, w trybie czuwania i podawać lokalizację z dokładnością do 5 metrów. Oprócz tego, posiada funkcję przycisku SOS oraz krokomierz i pulsometr, które mogą posłużyć do ocenienia sytuacji, w której znajduje się lokalizowana osoba.

Wakacje mają być czasem odpoczynku i „ładowania baterii” na kolejne miesiące. Oddając się relaksowi, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich.

Dodano: 2019-04-26 08:38:00

Komentarze (1)
Anonim
6.05.2019 11:06

Bardzo przydatny artykuł, niestety wiele osób nie pamięta o zasadach dbania o bezpieczeństwo zarówno swoje jak i własnych dzieci. Oby więcej osób przeczytało ten artykuł!

Dodaj komentarz