Bagaż kabinowy – co możesz wnieść ze sobą na pokład samolotu?

Wiele osób przed podróżą zastanawia się, czym dokładnie różnie się bagaż rejestrowany od kabinowego. Wiedza ta jest niezbędna do tego, by odpowiednio przygotować się do lotu i uniknąć problemów z pakowaniem. Z bagażem, który nadajesz do luku sprawa jest prosta – możesz w nim przewozić niemal wszystko, a limity jego wymiarów nie stanowią organizacyjnego wyzwania. Trochę inaczej przedstawia się kwestia bagażu podręcznego. Dlatego w tym artykule przeczytasz więcej na temat tego, co wolno Ci wnieść na pokład samolotu.

Duży bagaż podręczny

Jako „duży bagaż kabinowy” najczęściej rozumie się tradycyjną walizkę o wymiarach wynoszących mniej więcej 55 x 40 x 25 centymetrów. Wartości długości, szerokości i głębokości walizki mogą różnić się w zależności od linii lotniczych, ale oscylują zazwyczaj wokół tego standardu. Ogromna popularność budżetowych przewoźników oraz ich polityki bagażowej (w cenie biletu tylko walizka podręczna) sprawiła, że w sklepach zaroiło się od toreb w tych rozmiarach. To obecnie bez wątpienia najpowszechniejszy format walizki. Tanie linie lotnicze zdążyły już co prawda jeszcze mocniej zaostrzyć swoje regulaminy, lecz bagaż tego rodzaju jest uznawany właściwie przez każdego przewoźnika na świecie.

Mały bagaż podręczny

To, co na pokładach tanich linii jeszcze nie dawno było tylko dodatkiem, obecnie stanowi podstawowy bagaż pasażera, który nie zdecydował się na dokupienie żadnych bonusów do swojego biletu. Przez taki bagaż może być rozumiany plecak, torebka damska lub torba na laptopa. Z zasady przedmiot ten nie powinien przekraczać wymiarów około 40 x 30 x 20 centymetrów. Umożliwia on więc transport najbardziej niezbędnych rzeczy osobistych, ale nic poza tym.

Jeśli masz problem z pakowaniem, polecamy nasz artykuł: Jak spakować się na krótki wyjazd i uniknąć bałaganu w bagażu?

Co może się znaleźć w walizkach?

Jeśli zamierzasz wnieść ze sobą na pokład samolotu jakikolwiek bagaż, musisz dopilnować, by nie znalazły się w nim żadne przedmioty zakazane. Należą do nich przede wszystkim płyny w opakowaniach liczących więcej niż 100 mililitrów. Poza tym unikaj wszelkich ostrych narzędzi, takich jak nożyczki, noże, a nawet dłuższe pilniczki. Do dużej walizki kabinowej bez problemu spakujesz się więc na niedługie wakacje, gdyż spokojnie przetransportujesz w niej ubrania czy elektronikę. Niemniej pamiętaj, by wszelkie napoje wypić bądź wyrzucić przed przejściem kontroli bezpieczeństwa. Kosmetyki z kolei przewoź w strunowych woreczkach, których objętość nie przekracza 1 litra.

Z konkretnymi przepisami dotyczącymi bagaży podręcznych zapoznasz się na stronach poszczególnych przewoźników. Każdy z nich ma własną politykę, lecz w praktyce zawsze sprowadza się to właściwie do tych paru podstawowych zasad. Jeśli planujesz spakować się tylko do walizki kabinowej, musisz się trochę nagimnastykować. Jeżeli tak czy inaczej zamierzasz wziąć ze sobą bagaż rejestrowany, nie masz się w ogóle czym przejmować. Do podręcznego spakuj tylko najbardziej wartościowe przedmioty, takie jak laptop, aparat czy portfel.

Szerokiej drogi!

Dodano: 2020-06-01 11:38:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz