Atrakcje w miejscowości Istebna

Istebna to malownicza i urokliwa miejscowość niedaleko granic czeskiej i słowackiej. Jest wręcz wymarzonym miejscem na udany odpoczynek. Leży w Beskidzie Śląskim i tworzy trójwieś wraz z Koniakowem i Jaworzynką.

Kultura Góralska w tym regionie jest z całą stanowczością pielęgnowana i to również jeden z powodów, da których warto odwiedzić to miejsce i na własnej skórze doświadczyć wciąż kipiącego życiem folkloru.

Istebna traktowana jest przez wielu jako bezpieczny azyl i baza w trakcie dłuższych wypadów górskich. Trasy wycieczkowe są świetnie dostosowane zarówno dla tych, którzy pragną poruszać się pieszo i wyłącznie szlakami, jak i dla osób, które nie wyobrażają sobie przemieszczania innego niż na rowerze. Lokalizacja sprawia, że jest to także dosyć wygodne miejsce dla całkowicie zmotoryzowanych. Miejsce znajduje się na trasie do Milówki, więc samochody są również mile widziane i nie spotka ich po drodze żadna nieprzyjemna niespodzianka. Miejsce w pełni wykorzystuje potencjał turystyczny, dlatego nawet w sezonie nie jest problemem znalezienie idealnego miejsca noclegowego. Wśród mieszkańców również znajdziemy osoby, które aranżują miejsca noclegowe we własnych gospodarstwach i trzeba przyznać, że taki rodzaj noclegu to fantastyczny sposób na podróżowanie i poznawanie nowych ludzi na miejscu.

Na terenie miasta znajdują się dwa piesze szlaki - jeden zielony rozpoczynający się w Kiczorach i kończący na Baraniej Górze, a drugi żółty mający swój początek w Głębcach i kończący się w Koniakowie.

Interesującym faktem jest Trójstyk we wsi Jaworzynka, co w praktyce oznacza miejsce styku aż trzech państw - Polski, Czech oraz Słowacji. To unikatowe i niespotykane miejsce stanowi atrakcję samą w sobie i na szczęście znajduje się na zielonym szlaku, więc wielu turystów decyduje się na taki spacer tylko po to, aby przez chwilę znaleźć się aż w trzech państwach naraz.

Z pewnością dla wielu kibiców polskich himalaistów będzie Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej prowadzona przez żoną zmarłego przedwcześnie Jerzego Kukuczkę. Himalaista z Katowic przez wiele lat zdobywał ośmiotysięczniki, porywając się na nie w sposób, który wprawiał w osłupienie wielu wybitnych w tym fachu. Stał się żywą legendą, która na zawsze pozostanie w pewnych kręgach niedoścignionym wzorem. Izba powstała kilka lat po tragicznej śmierci na południowej ścianie Lhotse i została wypełniona niezwykłymi fotografiami, sprzetem Kukuczki, odznaczeniami oraz publikacjami na temat himalaisty. 

Warto także udać się do Kurnej Chałupy Kawuloków, czyli znanej izby regionalnej, która mieści się w góralskiej chałupie. To specyficzne miejsce, w którym można obejrzeć zbiór różnego rodzaju instrumentów. Na uwagę zasługuje również parafialny kościół katolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Barkowy wystrój odpowiednio podświetlony robi ogromne wrażenie. Podobnie jak ambona z siedemnastego wieku. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Również w tych okolicach znajduje się prywatne muzeum Jana Wałacha - wybitnego grafika, malarza oraz eksperta od drzeworytu.

Istebna to także wyśniony raj dla entuzjastów sportów zimowych. Wyciąg Narciarski Zagroń to ulubione miejsce narciarzy, którzy mają do dyspozycji aż trzy wyciągi - krzesełkowy, talerzykowy oraz taśmowy, który cieszy się powodzeniem u najmłodszych sportowców.

 

Więcej ciekawych miejsc i atrakcji znajdziecie na stronie https://podroztrwa.pl/istebna/

Dodano: 2021-11-08 13:56:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz