Atrakcje greckiej wyspy Paros

Niewielka wyspa Paros to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Grecji. Wyróżnia ją skaliste wybrzeże, charakterystyczna architektura i przyjemny klimat sprzyjający wypoczynkowi. Na plażach można uniknąć tłoku, a jednocześnie skorzystać z oferty kulinarnej i rekreacyjnej przygotowanej dla turystów.

Na wyspie Paros zmieściło się lotnisko, które obsługuje połączenia z wielu europejskich miast, w tym również z Warszawy. Szczegóły warto sprawdzić w wyszukiwarce lotów FRU i wybrać najdogodniejsze połączenie. Gdzie warto skierować swoje kroki po przylocie do Paros?

Co warto zobaczyć na Paros?
Pierwsze wrażenia z wizyty na wyspie zapewnia widok niemal całkowicie pozbawionych roślinności, skalistych okolic oraz jednolita zabudowa z pobielanymi ścianami – białe są tu domy, niewielkie kościoły i młyny. Największym miastem jest Parikia, w której można zarówno podziwiać stare budynki, jak i skorzystać z oferty klubów i zrobić zakupy. Niedaleko portu zlokalizowany jest Panagia Ekatontapiliani – kościół wybudowany w IV wieku. Ten imponujący zabytek w stylu bizantyjskim przetrwał do dzisiejszych czasów w doskonałym stanie. W mieście Parikia warto także odwiedzić Muzeum Archeologiczne, w którym zgromadzono cenne eksponaty znalezione na okolicznych wyspach – to między innymi posążki, ikony i mozaiki. Kolejnym miastem, w którym koniecznie trzeba spędzić trochę czasu, jest Naoussa. W Muzeum Bizantyjskim można podziwiać miejscową sztukę, zaś w Muzeum Wina spróbować najlepszych lokalnych trunków i poznać ich historię. Zdecydowanie trzeba zjeść obiad w jednej z tawern zlokalizowanych na portowym nabrzeżu. Grecka kuchnia słynie ze świeżych ryb, warzyw i doskonałej oliwy. Warto także udać się na wycieczkę na wzgórze Kefalos, gdzie znajduje się pochodzący z XVI wieku klasztor św. Antoniego. Zaletą tego miejsca jest także wspaniały widok na morze i pozostałą część wyspy.

Plaże i sporty wodne na wyspie Paros
Na wyspie można oczywiście oddać się błogiemu lenistwu lub wręcz przeciwnie – uprawiać różne aktywności na plaży. Niedaleko miasta Naoussa na turystów czeka malownicza plaża Kolymbithres z czystym piaskiem i skałami zanurzonymi w wodzie. To doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek. Okolice plaży Santa Maria świetnie nadają się natomiast dla miłośników nurkowania. W okolicy znajdują się tawerny, wypożyczalnie leżaków i sprzętu potrzebnego do uprawiania sportów wodnych. Kolejną plażą popularną wśród aktywnych osób jest Golden Beach. Panują tam idealne warunki, by spróbować swoich sił w kitesurfingu i windsurfingu. Na Paros da się także wypocząć bez towarzystwa tłumów turystów – w tym celu najlepiej sprawdzić plażę Molos.

Dodano: 2019-08-28 17:04:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz