Andrzejki na bogato tylko w górach - Szczawno-Zdrój kusi turystów

Krótkie, turystyczno-wypoczynkowe wyjazdy w jakieś atrakcyjne miejsce tylko na “zwykły” weekend ostatnimi czasy zyskują w Polsce na popularności. Niektórzy potrzebują tylko jakiegoś pretekstu, małego impulsu, żeby spakować się i ruszyć w podróż. Takim przyczynkiem niewątpliwie mogą być listopadowe andrzejki, gwarantujące tak chwilę odpoczynku, jak też niezłą zabawę. Bardzo interesującą destynacją na powyższą okoliczność będzie Szczawno-Zdrój - górskie uzdrowisko na Dolnym Śląsku.

Wprawdzie ta część Sudetów (Góry Kamienne i Wałbrzyskie) nie prezentuje się na zdjęciach równie imponująco, co chociażby Karkonosze, to z całą pewnością ma sporo różnorodnych atutów, którymi może zachwycić turystów. Historycznych, kulturalnych, klimatycznych… krajobrazowych zresztą też, żeby wspomnieć jedynie o Chełmcu czy malowniczych parkach. Przyjeżdżając na andrzejki do Szczawna-Zdroju na wczasowiczów czeka pełna gama rozmaitych doznań i atrakcji. Tylko od nich oraz ich osobistych preferencji zależy, z czego skorzystają i jak spędzą tych parę dni na przełomie listopada i grudnia. Każdy przecież wie, że andrzejkowe imprezy urządzane są w weekend, a niekoniecznie w dzień ludowego święta.

Okolicznościowe zabawy w okolicach 29 listopada (wigilia św. Andrzeja) niewątpliwie mają swój unikalny klimat, tyle że praktycznie wszędzie wyglądają niemal identycznie. To nie lanie wosku i inne wróżby, a atrakcje w Szczawnie-Zdroju i najbliższych okolicach będą silniejszą zachętą do wyjazdu w góry. Samo uzdrowisko stawia przede wszystkim na zjawiskowe pejzaże, aktywne formy wypoczynku (górski klimat i te sprawy) oraz szeroką gamę zabiegów przyrodoleczniczych i rekreacyjnych - SPA niejako z definicji stoją tu na wysokim poziomie. Zrelaksować się, a przy okazji zadbać nieco o zdrowie i kondycję na andrzejkach to całkiem niezły pomysł. Spacery po parkach zdrojowych, konne przejażdżki po malowniczych terenach, odprężenie się w aquaparku, mały turniej tenisowy na krytym korcie? Proszę bardzo!

Równie dobrze w te 2-3 dni weekendu w listopadzie można wybrać się na zwiedzanie ciekawych miejsc. Szczawno-Zdrój być może nie ma takich zbyt wiele, ale już w sąsiednim Wałbrzychu (i innych miejscowościach, do których da się dojechać nawet komunikacją miejsko-aglomeracyjną) będzie ich co niemiara. Spożytkowanie andrzejek w górach na parę krajoznawczych wycieczek ma dodatkowy sens o tyle, że poza wysokim sezonem turystycznym kolejki do kas biletowych zwykły się gwałtownie skracać. A i wejściówki niejednokrotnie tanieją. Do zobaczenia są m.in. Książ (3. największy zamek w Polsce) wraz z pełną egzotycznych gatunków roślin palmiarnią, Explorapark (takie Centrum Nauki Kopernik w minimalistycznej wersji),poniemieckie podziemia drugowojennego kompleksu Riese czy Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki. Zwłaszcza dawny zakład górniczy zasługuje na szczególną uwagę, gdyż działa tam ośrodek kultury. Takie instytucje zwykły organizować specjalne, andrzejkowe wydarzenia: występy artystyczne, rozmaite warsztaty, tematyczne imprezy etc.

Jak widać powyżej, różnorodnych opcji nie zabraknie. Decydując się na weekendowy wypad do Szczawna warto sprawdzić, czy któryś z miejscowych ośrodków wypoczynkowych w górach ma w swojej ofercie okolicznościowy pakiet na andrzejki. Tego rodzaju oferty zazwyczaj zawierają stosunkowo tanie noclegi, a także specjalne dodatki w stylu andrzejkowej imprezy dla gości.

Dodano: 2017-11-20 09:49:00

Komentarze (1)
MaThek
20.11.2017 12:38

Czyli wygląda na to, że na andrzejki o wiele więcej niż w Szczawnie-Zdroju będzie się działo w Wałbrzychu. Co dla turystów w zasadzie nie ma większego znaczenia, bo uzdrowisko jest praktycznie otoczone przez dawne miasto górniczo-przemysłowe. A z tymi górami też bym był ostrożniejszy, jeden Chełmiec (ok. 850 m n.p.m.) i parę pomniejszych górek to dla zaprawionych wędrowców żadne wyzwanie.

Dodaj komentarz