Szlaki turystyczne

Bogactwo fauny i flory tutejszych okolic zachęca do aktywnej turystyki pieszej i rowerowej. Każdy lubiący długie spacery powinien zapoznać się z długością oraz trudnością tras, tworzących gęstą siatkę połączeń wokół Świeradowa, do której należy dołączyć również trasy nieoznaczone. Możliwość aktywnego spędzania czasu na łonie natury wykorzystają tu zarówno niedoświadczeni adepci podróży jak i zapaleni w bojach traperzy szukający nowych wyzwań.

Czerwony szlak kieruje nas przez najwyższe szczyty Sudetów. Prowadzi przez takie miejscowości jak Szklarska Poręba, Karpacz, Kotlina Jeleniogórska, Rudawy Janowickie, następnie Szarocin, Lubawka, Góry Krucze, Kotlina Krzeszowska, później Pasmo Lesistej i Góry Suche, Góry Stołowe. Następnie Karłowo, Zieleniec w Górach Orlickich, Kudowa Zdrój, kolejno Śnieżnik Kłodzki. Następnie Lądek Zdrój i Paczkowo. Przejście całej trasy mającej początek w Świeradowie zajmuje 112 godzin. Droga pozwala ujrzeć najpiękniejsze miejsca sudeckiego pasma. Warto wybrać się w 2,5 godzinną wyprawę na Izerski Stóg będącą przez niektórych uznawaną za najważniejszy punkt zwiedzania Świeradowa. Co ważne, na szczycie Stogu znajduje się schronisko dające możliwość regeneracji sił i posilenia się przed dalszym zejściem. Równie ciekawa wydaje się wyprawa do Szklarskiej Poręby, co jednak wiąże się z koniecznością powrotu mobilnym środkiem transportu.

Zielony szlak pomoże dotrzeć na Smerk, Zajęcznik a także do Czerniawy Zdrój. Pierwsza z możliwości to malownicze wzniesienie Izerów liczące 1124 m n.p.m. Górski krajobraz pozwala podziwiać tamtejszy punkt widokowy. Trasa na Zajęcznik wydaje się być znacznie mniej wymagająca, przeznaczona dla osób nie obcujących z górami na co dzień. Trasa jest lekka i przyjemna, niedługa i w sam raz na rodzinne wypady. Czerniawa Zdrój to przygraniczna, niewielka część Świeradowa będąca świetnym punktem docelowym, np. niedługiego, poobiedniego spaceru. Charakterystyka trasy to urozmaicony krajobraz, mało strome podejścia, łagodne powietrze. W samej Czerniawie możemy podziwiać grotę ulokowaną w centrum miasteczka oraz chaty z XIX wieku.

Niebieski szlak prowadzi nas w dwa miejsca. Jednym z nich jest Sępia Góra. Atrakcja wymaga od nas przemierzenia doliny Kwisy, by dotrzeć na zachodni grzbiet Kamienieckiego. Ze szczytu wzniesienia rozpościera się panorama wynagradzająca trudy podróży na 1127 m n.p.m.. Równie ciekawym punktem podróży wydaje się być Hala Izerska, ciesząca się uznaniem wśród turystów. Po drodze czeka nas Polana Izerska - osada zamieszkiwana przez drwali i usytuowana na terenach podmokłych, podobnie jak Torfowisko Izerskie - florystyczny rezerwat. Co ciekawe, właśnie w tym rejonie zaopatrywano się w borowinę dla uzdrowiska w Świeradowie. Porą zimową można spotkać tu biegaczy narciarskich korzystających z uroków malowniczo położonych tras.

Dla wszystkich zmagających się z dolegliwościami najsilniejszego mięśnia w ludzkim ciele przygotowano drogę sercową. Jej głównym założeniem jest przygotowanie fizyczne “sercowców” oraz poprawa wydolności organizmu, w granicach zdrowego rozsądku. Poza możliwością poprawy zdrowia do chorych powinien przemawiać również argument zwiedzania miasteczka doliny Kwisy oraz dzielnicy wczasowo-uzdrowiskowej u zbocza Izerskiego Stogu.

Dla wszystkich, którzy kochają góry podobnie jak Jan Paweł II przygotowano Szlak Papieski, pozwalający przemierzać trasy śladem Ojca Świętego. Jest świetnym rozwiązaniem dla rowerzystów, znudzonych monotonią kursowania po miejskich ścieżkach. Droga łączy ze sobą góry Izerskie ze Stołowymi biegnąc po obrzeżach Karkonoszy, Kotlinie jeleniogórskiej, kamiennogórskiej, Wzgórzach Krzeszowskich, kończąc na Zaworach. Rozbieżność uwarunkowań długiego szlaku zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagających cyklistów. Trasa jest nie lada gratką dla fanów obiektów sakralnych, których po drodze nie brakuje. Wszystkie z tych obiektów odwiedzał Karol Wojtyła w roku 1956.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy