Pomniki i rzeźby w Zakopanem

(7)
2.8 km od centrum

Potężna rzeźba, w zamierzeniu twórców będąca wyrazem wkładu Jana Pawła II we “wprowadzenie ludzkości w III tysiąclecie”. Wiele mówi o tym oficjalna nazwa pomnika polskiego papieża: “Sursum Corda!”, czyli “W Górę Serca”. Monument na terenie “Księżówki”, wykonany przez Marka Szalę, ma 2,5m wysokości, waży 7 ton. Za cokół służy 17,5-tonowy głaz z Łysej Polany.

1.0 km od centrum

Figura będąca wyrazem hołdu dla najszczodrzejszego dobrodzieja miasta w całej historii Zakopanego. Hrabia Władysław Zamoyski zasłużył się m.in. przy ochronie zagrożonych dewastacją tatrzańskich obszarów, budowie dróg i infrastruktury kolejowej czy w trakcie procesu o przynależność terytorialną Morskiego Oka. Dwumetrowy, elegancki pomnik postawiono w 2003 roku.

0.5 km od centrum

Granitowy monument wyrzeźbiony z okazji jubileuszu półwiecza Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pokazuje codzienny, heroiczny trud ratowników górskich. Nad ludzkimi postaciami można dostrzec płatki śniegu i krzyże. Pomnik wyszedł spod dłuta Władysława Hasiora. Dzieło od 1959r. stoi przy ul. Mariusza Zaruskiego - pierwszego naczelnika TOPR-u.

0.5 km od centrum

Rzeźba wystawiona ku czci “odkrywcy” i wielkiego popularyzatora turystycznych walorów Zakopanego. Andrzej Chramiec to prawdopodobnie pierwszy podhalański góral “z dziada pradziada”, który uzyskał wyższe wykształcenie. Z dyplomem krakowskiego UJ w ręku, doktor podłożył podwaliny pod utworzenie uzdrowiska pod Tatrami. Pomnik od 2006r. stoi przed urzędem miasta.

3.5 km od centrum

Niezwykły, bardzo abstrakcyjny w formie pomnik upamiętniający ofiary hitleryzmu - a w szczególności 20 partyzantów rozstrzelanych w 1944r. na pobliskiej polanie. Najistotniejsze są połączenie przeciwstawnych żywiołów i wykonany z metalu, makabrycznie poszarpany kulami korpus. Wykonana w 1964r. rzeźba to zwycięskie dzieło Władysława Hasiora na specjalny konkurs.

2.0 km od centrum

Wyraz szacunku i czci dla tak naprawdę dwóch osób, bez których pracy i zaangażowania Zakopane nie rozwinęłoby się w prężny kurort. Na cokole umieszczono popiersie dr. Tytusa Chałubińskiego - współtwórcę tatrzańskiego uzdrowiska i miłośnika górskiej przyrody. O postument opiera się postać Sabały - legendarnego Gawędziarza. Zabytkowy pomnik powstał w 1903 roku.

0.7 km od centrum

Monument wzniesiony z okazji 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. 15 lat po odsłonięciu dodano tablicę dla “Nieznanego Żołnierza”. W 1941r. Niemcy rozkazali zniszczyć rzeźbę, jednak mieszkańcom udało się ją ocalić i poukrywać kawałki. Po wojnie pomnik odbudowano w Parku Miejskim, a w 2012r. popiersie Jagiełły wraz z postumentem powróciło na Plac Niepodległości.

Nasi partnerzy