Jeziora w Zakopanem

(7)
13.8 km od centrum

Jezioro okresowe tworzące się na wysokości 1785m n.p.m. w Dolinie z Mnichem. Najczęściej spotyka się 2 akweny - Wyżni i Niżni Staw Staszica. Upalnym latem zbiorniki mogą całkowicie wyschnąć, z kolei obfite opady połączyć je w jeden. Wtedy jezioro ma nawet 200 metrów długości i 3m głębokości, a jego wody częściowo zalewają czerwony szlak do Wrót Chałubińskiego.

9.0 km od centrum

Dobry przykład na zmienność tatrzańskiej przyrody. Małe, płytkie, okresowo wysychające jeziorko swoją nazwę zawdzięcza sinicom barwiącym skały przy dnie na brunatno-czerwony. A jeszcze w XVIII-XIX wieku górale mówili o nim Zielony Staw… Nad niezwykły akwen, położony na wysokości 1654m n.p.m. w Dolinie Pańszczycy, prowadzi żółty szlak z Doliny Gąsienicowej.

9.8 km od centrum

Jezioro we wschodnich partiach Doliny Gąsienicowej, o wymiarach ok. 70 na 55 metrów. Mieści się w skalnym kotle polodowcowym u stóp Małego Koziego Wierchu, na wysokości 1788m n.p.m. Zmarzły Staw wyróżnia się tym, że zawsze utrzymuje się tu warstwa lodu. Latem cienka i wątła kra, natomiast zimą - gruba pokrywa sięgająca samego dna na głębokości niemal 4m.

9.0 km od centrum

Największy akwen w Dolinie Gąsienicowej, o powierzchni niespełna 18ha, leżący na wysokości 1624m n.p.m. Jezioro położone w cieniu Kościelca i Karbu to wynik działalności lodowca. Woda w Czarnym Stawie ma naturalny, szafirowy kolor. Jednak panujący nad taflą mrok, do spółki z żyjącymi w zbiorniki sinicami sprawiają, iż wydaje się ciemnogranatowa, wręcz czarna.

10.6 km od centrum

Malownicze jezioro polodowcowe, wciśnięte między Dolinę Kościeliską, Halę Smreczynie i Dolinę Pyszniańską. Jezioro położone jest w samym środku świerkowego lasu. W wodach i wokół Smreczyńskiego Stawu żyje sporo wartościowych gatunków tatrzańskiej fauny i flory, jak traszka karpacka, żaba trawna, traszka górska czy rzadkość w całych Karpatach: czermień błotna.

15.3 km od centrum

Najdalej na południe wysunięte jezioro w Polsce. Unikatową, czarniawą barwę zawdzięcza położeniu w cieniu wysokich szczytów Tatr Wysokich - rzecz jasna również Rysów - oraz charakterystyce żyjących w nim sinic. Czarny Staw powstał w polodowcowym kotle, na wysokości 1583m n.p.m. Spod akwenu wypływają Czarnostawiańskie Siklawy wpadające do Morskiego Oka.

14.2 km od centrum

Bezcenny skarb natury, a swego czasu ważki element długotrwałego sporu terytorialnego między Węgrami a Galicją. Przy okazji czarujące szafirową taflą Morskie Oko, opiewane przez takie tuzy jak Jan Kasprowicz, Leon Wyczółkowski czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer, jest największym jeziorem w Tatrach. Ma niemal 35ha powierzchni, a głębokość przekracza 50 metrów.

Nasi partnerzy