Kościół MB Nieustającej Pomocy w Lalikach

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Filialna świątynia miejscowej parafii Zesłania Ducha Świętego - znacznie starsza i turystycznie ciekawsza niż główny kościół w tej beskidzkiej wsi. Zrębowa konstrukcja została uwzględniona na Śląskim Szlaku Architektury Drewnianej, a jej historia sięga jeszcze drugiej połowy XIX wieku.

Pierwotnie była to tylko mała kaplica z dzwonnicą - ten stan trwał niemal niezmiennie (konieczność odbudowy z powodu pożarów) do 1965 roku. Wtedy to doszło do rozbudowy przybytku do rozmiarów pełnoprawnego, choć wciąż niezbyt dużego, drewnianego kościoła. Po wszystkich zmianach jest to trójnawowa, kryta gontem budowla, zwieńczona czworoboczną wieżą z sygnaturką i posiadająca bogato zdobione wnętrza.

W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy najbardziej charakterystyczne są wykonane przez miejscowych artystów ryciny ze scenami religijnymi i ludowymi motywami. Seria tego typu dzieł sztuki pokrywa znaczną część ścian oraz stropu. Autorami większości z nich są Jan Porębski oraz Jan Krężelok. Podobnie góralski charakter ma spora część świątynnego wyposażenia, również wykonana w drewnie.

Mini przewodnik

Bardzo góralska z charakteru i wystroju, obecna na wojewódzkim Szlaku Architektury Drewnianej świątynia. To stosunkowo niewielki, trójnawowy kościółek kryty gontem, posiadający czworoboczną wieżę z sygnaturką. Przez wiele lat od II poł. XIX w. była to jedynie kaplica z dzwonnicą, do poważnej rozbudowy doszło w 1965 r. Wnętrze zdobią kunsztowne, liczne ryciny.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja