Latarnia Kikut

„Kikut” to jedyna w Polsce w pełni automatyczna, a co za tym idzie bezobsługowa latarnia morska. Stoi 70 m n.p.m. na wzniesieniu Kikut. Kiedyś była wieżą widokową, jednak dla potrzeb rozwijającego się portu w Świnoujściu rozbudowano ją na latarnię morską. Ma ona na celu stacjonowanie przypływających tam statków oraz określanie ich pozycji. 

Powstała na kamiennych ścianach byłej wieży. Dobudowano do niej ceglane podwyższenie i zamontowano białą latarnię. Jej uruchomienie datuje się na 15 stycznia 1962r. Niestety, odkąd wieżę przekształcono w latarnię, władze zarządzające (Urząd Morski w Szczecinie) zamknęły ją dla zwiedzających. Jest to wielka strata dla odwiedzających ją ludzi, bowiem widok ze szczytu wieży był czymś niesamowitym. Panorama Bałtyku, lasy i wzgórza, widok rozciągający się hen daleko… Teraz to tylko wspomnienia.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Jak dotąd jedyna w Polsce w całości zautomatyzowana i kompletnie bezobsługowa (nie licząc przyjeżdżających od czasu do czasu pracowników technicznych) latarnia. Konstrukcję zainstalowano i uruchomiono w 1962 roku na zrębach kamiennej wieży widokowej, która od tego czasu pozostaje zamknięta dla turystów. Wzniesienie Kikut, na którym stoi latarnia, sięga 70 m n.p.m.

Filmowaniem Latarni Kikut może zająć się firma KM Studio, filmy reklamowe Wrocław

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy