Pomniki i rzeźby w Ustce

(6)
0.6 km od centrum

Posąg bez wątpienia najsłynniejszego, a przez wielu uważanego za najlepszego polskiego kompozytora i pianisty. Monument przedstawia dostojną postać Fryderyka Chopina, niespiesznie idącego ku morzu. Kamienną rzeźbę wykonała Ludwika Krasowska-Nitschowa, która ma na koncie m.in. słynną warszawską syrenkę. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1979 roku.

0.7 km od centrum

Nowy, za to bardzo pomysłowy pomnik z brązu wystawiony uwielbianej, blisko związanej z Ustką aktorce. Irena Kwiatkowska, znana z wielu ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych czy występów w kabaretach i słuchowiskach, regularnie przyjeżdżała odpoczywać nad morze właśnie tutaj. Postać artystki siedzi na ławeczce, która ma formę poskręcanej taśmy filmowej.

0.6 km od centrum

Pomnik poświęcony 76 obywatelom miasta, którzy zginęli na frontach I WŚ. Monument wystawiono w 1922 r., jego autorem jest Josef Thorak. W późniejszych latach artysta zapracował sobie na miano pierwszego rzeźbiarza III Rzeszy, a posąg dedykowano “bezimiennym bohaterom wojen światowych”. Wizerunek na tarczy to pierwsze utrwalenie herbu Ustki w formie pomnika.

0.6 km od centrum

Pomnik świętego, do którego zwracają się z modlitwą wszyscy wierzący ludzie morza w Polsce. Według katolików Jan Nepomucen opiekuje się m.in. ratownikami, rozbitkami czy ofiarami wodnych katastrof. 2,5-metrowa, drewniana figura autorstwa Antoniego Wilmy powstała w 2000 r. w Słupsku z inicjatywy miejscowego proboszcza. Do portu w Ustce trafiła 7 lat później.

0.6 km od centrum

Pomnik wystawiony ku pamięci ludzi, którzy zginęli pracując na morzu. Główną część stanowi figura zatroskanej matki, wypatrującej powracającego z wód Bałtyku syna. Za nią ustawiono tablice z wyrytymi obrazami. Uzupełnieniem monumentu jest mała wystawa na świeżym powietrzu, gdzie prezentowane są części statków i portowej infrastruktury o zabytkowej już wartości.

0.8 km od centrum

Jeden z najpopularniejszych znaków Ustki - nieco odmienny od miejskiego herbu, umieszczonego na postumencie. Pomnikowa syrenka spogląda ze wschodniego falochronu w dal, natomiast postać zapożyczona z tarczy Umierającego Wojownika trzyma w prawej ręce łososia. Urodziwą syrenkę odsłonięto w 2010 r., po prawie 2 latach zbiórek, co było elementem Święta Ustki.

Nasi partnerzy