Pomnik Ludziom Morza

  • Adres Bolesława Limanowskiego
    76-270 Ustka
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Monument we wschodniej części portu w Ustce, ustawiony tuż pod latarnią morską. Pomnik Ludziom Morza, jak sama nazwa wskazuje, poświęcony jest tym wszystkim anonimowym osobom, które zginęły w bałtyckiej toni wykonując swoje zadania.

Miejsce pamięci składa się z dwóch części. Reprezentacyjna, otwarta na Bulwar Portowy, to pomnik matki niecierpliwie wyczekującej powrotu syna z pracy na morzu. Przed postacią kobiety ustawiono dwa koła sterowe i kotwicę, natomiast za nią - cztery tablice z płaskorzeźbami oraz krzyż stylizowany na okrętowy maszt. Główną figurę zaprojektował i wykonał Stanisław Kulon z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sceny z życia portowej osady wykuł w granicie Mieczysław Borys.

Pomnik “Ludziom Morza” powstał w wyniku społecznej inicjatywy w 2002 r. Wiąże się z nim miejska legenda - dzień przed odsłonięciem rzeźby ktoś ściął głowę matki i wyrzucił ją do śmieci. Teorii wyjaśniających, kto i dlaczego tak uczynił, jest więcej niż kwiatów składanych pod pomnikiem 1 listopada i 15 sierpnia (Święto Ustki i Wojska Polskiego). Figurę udało się naprawić na czas, jednak pozostał na niej wyraźny ślad po tym przykrym incydencie.

Pod samą latarnią, za żywopłotem, działa dodatkowo niewielka ekspozycja plenerowa. Tworzą ją ogromna kotwica admiralicji (datowana na XVII-XIX wiek),stewa rufowa (prawdopodobnie z tej samej epoki),duży fragment stępki żaglowca (pochodzący z XVII w.) oraz kawałek portowej szyny kolejowej, wyprodukowanej przez firmę Phoenix (1914 r.). Ten konkretny fragment stanowił część usteckiego portu morskiego.

Mini przewodnik

Pomnik wystawiony ku pamięci ludzi, którzy zginęli pracując na morzu. Główną część stanowi figura zatroskanej matki, wypatrującej powracającego z wód Bałtyku syna. Za nią ustawiono tablice z wyrytymi obrazami. Uzupełnieniem monumentu jest mała wystawa na świeżym powietrzu, gdzie prezentowane są części statków i portowej infrastruktury o zabytkowej już wartości.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja