Parki w Szczawnie-Zdroju

(5)
0.6 km od centrum

Dawne pole golfowe, na którym wciąż króluje sport - tyle że inne dyscypliny. Większość Słonecznej Polany zajmuje ekstremalny tor kolarski, ale działają też rozbudowana siłownia terenowa, nowoczesny plac zabaw, a także małe ścianki wspinaczkowe. Liczący ponad 100 lat starydomek dla golfistów, goszczący niegdyś elity władzy i biznesu, przerobiono na kawiarenkę.

0.5 km od centrum

Doskonałe miejsce do wypoczynku - zarówno nastawionego na regenerację sił, jak też podszlifowania formy fizycznej. ParkZdrojowy, założony w 1812 r. przez twórców uzdrowiska, posiada i alejki z ławeczkami, i terenowe siłownie oraz ścieżki zdrowia. Warto popodziwiać niezwykle bogatą szatę roślinną. W parku ustawiono 2 pomniki patrona - Henryka Wieniawskiego.

1.4 km od centrum

Wprawdzie nieco “dziki” i daleki od miana przemyślnie zaprojektowanego, za to niepozbawiony swoistego uroku i klimatu. Najważniejszym elementem parku bez wątpienia jest pomnik upamiętniający żołnierzy Legii Włoskiej (przemianowanej później na Nadwiślańską). Otóż w tym miejscu, w 1807 r., polscy ułani z koalicji napoleońskiej pokonali przeważające wojska pruskie.

0.4 km od centrum

Uroczy teren pełen zadbanych alejek, różnorodnej roślinności, miejsc do zabawy dla dzieci oraz… kaczek w dwóch małych jeziorkach. Park Szwedzki założono jeszcze w połowie XIX w., na powierzchni ok. 14 ha. W 2008 r. przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę prace pielęgnacyjne drzew i krzewów, dzięki którym rodzime i egzotyczne gatunki roślin znów pięknie kwitną.

4.7 km od centrum

Wyjątkowy prezent dla Daisy von Pless, dzięki któremu księżna cieszyła się egzotycznymi kwiatami i pięknymi roślinami również zimą. Zabytkowy obiekt, wzniesiony z początkiem XX stulecia, ani trochę nie zmienił profilu swojej działalności. Do dziś przetrwały niektóre palmy daktylowe zasadzone przez założycieli palmiarni, w sumie rośnie tu ponad 250 gatunków.

Nasi partnerzy