Kościół Chrystusa Króla

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Najstarsza zachowana świątynia Świnoujścia na lewym brzegu rzeki. Kościół budowano przez 4 lata, a prace ukończono w 1792 roku. Pierwotnie bardzo skromny w formie, pozbawiony wieży i organów. Stanął zresztą na miejscu jeszcze mniejszego przybytku - prawdopodobnie o wielkości 12x7 metrów - pochodzącego z późnego średniowiecza.

Miejscowi wierni od połowy XVIII stulecia starali się o wsparcie władz przy budowie nowego kościoła. Wreszcie udało im się pozyskać dotację od Fryderyka Wilhelma II - 12 tysięcy talarów. Król dodatkowo zapewnił architekta świnoujskiej świątyni - do tej roli wybrał niejakiego Gilliego.

Po niespełna 100 latach istnienia kościoła Chrystusa Króla, konstrukcję poważnie zmodernizowano i rozbudowano. Świątynia zyskała m.in. własną wieżę z zegarem oraz 4 nowe dzwony. Zdecydowanie więcej zdobień (nowy tryptyk przy ołtarzu, posadzka z białego marmuru, nowe witraże) wewnętrznych kościół zyskał w kolejnych po 1950 r. latach, kiedy przeszedł w katolickie ręce.

Parafia szczyci się przynajmniej 3 elementami, które śmiało można uznać za dzieła sztuki - i to niekoniecznie czysto sakralnej. Po pierwsze: wiekowy obraz ilustrujący ukrzyżowanie Chrystusa. Po drugie: duży, 31-registrowy instrument bawarskiego organmistrza Steinmeyera z 1927r. Swego czasu warte 24 tys. marek, w 2001 r. wyremontowane i wykorzystywane do koncertów. Po trzecie - wotywny model korwety z początku XIX stulecia zawieszony pod sufitem. Tego rodzaju ofiary zwykle były efektem ocalenia życia z morskiej katastrofy. W przypadku kościoła Chrystusa Króla w Świnoujściu, jest to wyraz podzięki marynarza Chrystiana Heinsa, który w tej właśnie świątyni wziął długo wyczekiwany ślub.

Przed kościołem znajdują się maryjna kapliczka oraz pomnik papieża Jana Pawła II.

Mini przewodnik

Jeden z najstarszych zabytków w całym Świnoujściu. Budowa kościoła Chrystusa Króla, wsparta dotacją króla Prus Fryderyka Wilhelma II, zakończyła się w 1792 roku. Charakterystycznym elementem świątyni jest drewniany model francuskiej korwety zawieszony pod sklepieniem. To ofiara marynarza, któremu w podeszłym wieku udało się znaleźć wybrankę serca.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja