Porty w Sopocie

(4)
10.3 km od centrum

Zdaniem władz Polski, która ledwo co odzyskała niepodległość, państwo nie mogło funkcjonować bez w 100% własnego portu morskiego. W 1922 r. oficjalnie zdecydowano, by wybudować taki pod niewielką wtedy Gdynią. Współcześnie w skład placówki wchodzą port handlowy, port wojenny i port rybacki. Stosunkowo niedawno działała tutaj również stocznia.

1.4 km od centrum

Tutaj najłatwiej o świeżutkie rybki. Sopoccy rybacy trzymają swoje łodzie na plaży, niedaleko ujścia małego (3,1 km długości) Potoku Karlikowskiego do morza. To już lokalna tradycja, sięgająca już XII wieku. Przy przystani stoi drewniana kapliczka z ciekawymi morskimi motywami, postawiona w 1999 r. w intencji szczęśliwego powrotu ludzi wyruszających na morze.

16.3 km od centrum

Jedna z wielu marin i szkółek działających w Gdańsku. Za to zaliczająca się do najważniejszych, biorąc pod uwagę położenie, prestiż gdańskiego AWF-u i zakres oferty. Obok zwykłego cumowania własnej łodzi i nauki kolejnych stopni żeglarskiego rzemiosła, trzeba wspomnieć o rejsach (dwumasztowiec, motorówka) i zaawansowanych warsztatach z nawigacji i meteorologii.

9.5 km od centrum

Źródło potęgi miasta, choć dziś już nie tak istotne jak w dawnych czasach - np. XVI w., kiedy polskie zboże wypływało stąd właściwie na całą Europę. Dziś Port Gdańsk stanowi część łączącego Skandynawię z płd.-wsch. Europą Transeuropejskiego Korytarza Transportowego nr VI. Obiekt ma 2 części: wewnętrzną wzdłuż Martwej Wisły oraz północną na Zatoce Gdańskiej.

Nasi partnerzy