Kościół św. Michała Archanioła

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Najstarszy kościół w całej Gdyni - a zdaniem wielu miłośników architektury sakralnej również najpiękniejszy. Gotycki kościół św. Michała Archanioła powstał na przełomie XII i XIII wieku, a do naszych czasów oczywiście kilkukrotnie go przebudowywano.

Pierwszą chrześcijańską świątynię na Kępie Oksywskiej wzniesiono jeszcze w 1124 r., na polecenie księcia Świętopełka. Do dziś zachowały się z niej tylko fragmenty zachodniej ściany. W pierwszej dekadzie kolejnego stulecia okoliczne ziemie nadano Norbertankom, to z ich inicjatywy położono fundamenty pod nowy kościół, początkowo pod patronatem Matki Boskiej. Później przybytek kilkukrotnie rozbudowywano - pojawiła się m.in. charakterystyczna, barokowa wieża z hełmem - i odbudowywano po zniszczeniach wojennych. Świętego Michała Archanioła powołano na opiekuna świątyni w drugiej połowie XVI wieku.

Wewnątrz kościoła warto zwrócić szczególną uwagę na tablice pamiątkowe poświęcone ludziom morza. A zwłaszcza Mały Panteon Marynarki Wojennej, upamiętniający polskie jednostki zatopione w walkach Frontu Zachodniego II Wojny Światowej. Wzrok przyciąga również bogato zdobiony ołtarz główny, autorstwa Marii Talagi-Korpalskiej. Wypada jeszcze dodać, że na parafialnym cmentarzu spoczywają zasłużone dla Gdyni i Pomorza osobistości, np. Antoni Abraham, Bernard Chrzanowski czy ks. Antoni Muchowski.

Turyści chętni na zwiedzanie gdyńskiego kościoła św. Michała Archanioła z wykwalifikowanym przewodnikiem powinni skontaktować się z parafialnym proboszczem lub organistą.

Mini przewodnik

Zabytkowy przybytek, z historią sięgającą jeszcze XII wieku. Kościół św. Michała Archanioła to najstarsza świątynia w Gdyni, budowana od 1124 r. - rzecz jasna wielokrotnie przerabiana i odbudowywana po wojnach. Architektonicznie stanowi oryginalną mieszankę stylów i epok. Wnętrza kościoła zdobi szereg tablic pamiątkowych, w tym Mały Panteon Marynarki Wojennej.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja