
Krucze Skały
Karpacz
To formacja skalna, zlokalizowana nad prawym brzegiem Płomnicy, nieopodal centrumKarpacza. Ciekawa przynajmniej z kilku względów. Sportowych - świetnie nadaje się do wspinaczki. Historycznych - w XIXw. eksploatowano tu
www.izbica.com.pl ul. Kościuszki 38, 58-540 +48 531 599 250
Atrakcje
i okolic
Przedstawiamy Państwu listę najciekawszych atrakcji turystycznych z miejscowości i jej najbliższej okolicy. To zestawienie wielu miejsc, atrakcji, rozrywek, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przy każdej atrakcji znajduje się szacowana odległość od obiektu IZBICA, krótki opis oraz dane kontaktowe. Zapraszamy do poznawania uroków KARPACZA.
* podane wartości są wartością przybliżoną
Karpacz
To formacja skalna, zlokalizowana nad prawym brzegiem Płomnicy, nieopodal centrumKarpacza. Ciekawa przynajmniej z kilku względów. Sportowych - świetnie nadaje się do wspinaczki. Historycznych - w XIXw. eksploatowano tu
Karpacz, ul. Skłodowskiej-Curie 1
Miejsce o wspaniałej tradycji i niezaprzeczalnym, artystycznym klimacie. Budynek na początku XX w. postawił jako swój dom prof. Carl Ernst Morgenstern - malarz ze znanego monachijskiego klanu twórców, opiekun Klasy Malarstwa Krajobrazowego Wrocławskiej Szkoły Sztuki. Morgenstern zasłynął swoimi karkonoskimi pejzażami, z których wiele znalazło się na pocztówkach.
Karpacz, ul. Obrońców Pokoju 4, +48 757 173 287
Zachwycający zbiór kryształów, minerałów, kamieni szlachetnych i innych bogactw, które skrywa w sobie Matka Ziemia. Eksponaty wszelkich rozmiarów, kolorów i wartości pochodzą z różnych zakątków świata, m.in. Pakistanu czy Kenii. Wystawa JUNA w Karpaczu tymczasowo zastępuje muzeum w Szklarskiej Porębie, którego budynek niemal doszczętnie spłonął w marcu 2015 roku.
Karpacz, +48 757 619 560
Miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu, położone "o rzut tomahawkiem" od Karpacza. Western City to prawdziwa kopalnia atrakcji i możliwości - inscenizacje pojedynku rewolwerowców i napadu na bank, stroje z epoki, ujeżdżanie, strzelnica, indiańskie tańce czy szereg zręcznościowych sprawdzianów. Kogo fascynują zabawy w kowboi i Indian, ten będzie wprost zachwycony.
Karpacz, ul. Obrońców Pokoju 5, +48 757 527 043
Część większego kompleksu SPA&Wellness, funkcjonującego przy jednym z hoteli. Działa tutaj coś w typie aquaparku, tyle że w wersji mocno pomniejszonej. Główny basen jest raczej niewielki, ale za to ma kilka odmiennych hydromasaży. Dla dzieci przygotowano płytką, nieregularną nieckę z atrakcją w postaci zjeżdżalni. Do dyspozycji są także sauna oraz jacuzzi.
Karpacz, ul. Wilcza 2, +48 783 959 868
Magiczny zakątek na świeżym powietrzu, w którym na najmłodszych czekają baśniowe postaci i opowieści. Takie jak “Jaś i Małgosia”, “Kot w Butach”, “Żabi król”, “Pinokio” czy “Talary z gwiazd”. Dodatkowym plusem będzie plac zabaw. Tutaj, obok typowych zjeżdżalni i huśtawek, działają takie stacje jak tunel ze skarbem, mini Śnieżka do wspinaczki czy tor pontonowy.
Karpacz, ul. Obrońców Pokoju 3, +48 757 519 100
Jeden z kilku, pełnych atrakcji, kompleksów basenowych w Karpaczu. 7 niecek (6 pod dachem i 1 zewnętrzna), przepełnionych dodatkami i urozmaiceniami do kąpieli i pływania, basen dla dzieci
Karpacz, ul. Obrońców Pokoju 3, +48 757 519 100
W kręgielni zlokalizowanej w hotelu Sandra, na Os. Skalnym, funkcjonuje 6 zautomatyzowanych torów bowlingowych, stoły bilardowe, automaty gier wideo oraz mały bar. To miejsce jest doskonałą alternatywą na aktywną rozrywkę dla całej rodziny, czy paczki znajomych, w deszczowe dni lub wieczory. To zabawa, w której sprawdzi się każdy, niezależnie od wieku czy płci.
Karpacz, ul. Wilcza 9, +48 757 122 061
Bardzo klimatyczne miejsce, idealne na długi wieczór we dwoje lub w większym gronie. Towarzystwo rodziny lub znajomych będzie doskonale uzupełnione przez atrakcje lokalu. Partyjka w kręgle (na 4 nowoczesnych torach), kilka sesji w bilarda i może odrobina rywalizacji na
Karpacz, ul. Wilcza 9, +48 757 122 048
Jedno z kilku centrów wodnego wypoczynku w Karpaczu. Znakomitą zabawę i przyjemny relaks gwarantują tory sportowe, jacuzzi, bicze wodne, sauny, taras czy zjeżdżalnie. Oczywiście nie brak tu atrakcji przygotowanych z myślą o
Karpacz, ul. Obrońców Pokoju 1, +48 664 127 550
Niektóre baśnie i opowieści dla najmłodszych nie powinny nigdy opuścić kanonu, przekazywanego kolejnym pokoleniom małych odbiorców. Właśnie o starej, dobrej klasyce traktuje magiczna wystawa w
Karpacz, ul. Kopernika 2, +48 757 619 652
Muzeum koncentrujące się na dyscyplinach i konkurencjach sportów zimowych. Jednak obok nart, sanek, bobslejów i innych pamiątek czysto sportowych, można tu podziwiać także eksponaty związane bezpośrednio z Karpaczem i okolicami. Zbiór sudeckich skał i minerałów, przedmioty używane przez laborantów, rzeczy osobiste Tadeusza Różewicza czy ciekawe wystawy czasowe.
Karpacz, ul. Konstytucji 3 Maja 24, +48 600 030 134
Wspaniała zabawa dla każdego dziecka - niezależnie od wieku. Pierwsza w Polsce ekspozycja wykonanych z kultowych klocków LEGO, budowli i konstrukcji, również ruchomych. Na zwiedzających czekają zarówno uniwersalne scenki (piraci, kolejki, fabryka, Święty Mikołaj), jak i modele prawdziwych obiektów i związanych z regionem postaci, m.in. Świątyni Wang czy Ducha Gór.
Karpacz, ul. Konstytucji 3 Maja , +48 757 619 556
Pierwotnie wybudowany jako parafia ewangelicko-augsburska, wyświęcona w 1908 roku. Później świątynię tę “przejęli” katolicy, a aktualnie służy ona parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jako kościół pomocniczy. Szczególnie warte zobaczenia są w nim obraz św. Antoniego na tle Karkonoszy, piaskowcowy ołtarz z trzema scenami z Ewangelii oraz witraże.
Karpacz, ul. Konstytucji 3 Maja 37, +48 757 619 435
Klimatyczna restauracyjka, mieszcząca się w XVII-wiecznym budynku po dawnej karczmie sądowej. Kiedyś bowiem wymiar sprawiedliwości i przybytek towarzyskich (zakrapianych) spotkań nieźle się uzupełniały. Świadkiem wielu takich procesów i mniej bądź bardziej surowych wyroków była pobliska lipa. Wiek ponad 20-metrowego drzewa przekracza już 250 lat.
Karpacz, ul. Krótka 4, +48 783 959 868
Niebywale widowiskowa konkurencja, łącząca motorsport i konkurencje zimowe. Korzenie skijoeringu sięgają początku XX wieku. Ciągnięcie narciarza przez konia było wtedy praktycznym sposobem transportu i pracy w trudnym terenie. Dziś siłę pociągową zapewniają ryczące konie mechaniczne motorów, a wyścigi par motocyklista-narciarz zapewniają wielkie emocje.
Karpacz, ul. Karkonoska 34, +48 530 300 204
Doskonały i sprawdzony sposób na to, by bez większego wysiłku przemieszczać się pomiędzy co ciekawszymi zakątkami i atrakcjami w Karpaczu. Sama jazda pojazdem wystylizowanym na ciuchcię z wagonikiem również może dostarczyć nieco przyjemności. I to nie tylko związanych z podziwianiem widoków zza “okna”. Szkoda tylko, że kolejka nie kursuje przez cały rok.
Karpacz, ul. Konstytucji 3 Maja 44, +48 757 619 556
Pierwsza katolicka świątynia w obrębie Karpacza, wybudowana dopiero w pierwszych latach XX stulecia. Parafię Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny erygowano w 1910 roku. Architektonicznie kościół również jest interesujący. Budynek z cebulastą kopułą na wieży, już na stałe wpisał się w miejski krajobraz. W środku uwagę zwracają ołtarz z rzeźbami oraz witraże.
Karpacz, ul. Kolejowa 3, +48 757 618 523
Imponująca kolekcja, licząca ponad 2,5 tys. lalek, kolejek, samochodzików, klocków, bączków, domków i tych wszystkich przedmiotów, które pobudzają wyobraźnię i przynoszą mnóstwo radości najmłodszym. Niektóre zabawki liczą sobie ok. 200 lat. Większość zbiorów to efekt osobistej pasji Henryka Tomaszewskiego. W ramach muzeum działa sklepik z niezwykłymi pamiątkami.
Karpacz, ul. Kolejowa 3, +48 665 035 939
Świetny pomysł na przywrócenie opuszczonej linii kolejowej do świata żywych, a w planach - pierwszy etap w kierunku powrotu regularnych pociągów. Jazda drezyną w Karpaczu to niezła, choć wyczerpująca zabawa. A to dzięki charakterystyce (ponad 5% nachylenia) tutejszych torów. KDR systematycznie dostarczają nowych atrakcji, np. mini-muzeum w zabytkowym wagonie.
Karpacz, ul. Konstytucji 3 Maja 48a, +48 757 619 788
Obiekt ukończony w 2010 r., będący własnością gminy Karpacz. Hala spełnia przede wszystkim funkcje sportowo-rekreacyjne. Boisko wielkości 44×22 m posiada wyposażenie niezbędne do gry w koszykówkę, piłkę ręczną i inne lubiane, zespołowe dyscypliny. Nie brakuje też ścianki wspinaczkowej i stosownych szatni. Na trybunach hali zamontowano nieco ponad 200 krzesełek.
Karpacz, +48 888 177 200
Niezapomniane przeżycie, które może wzbogacić mnóstwo ważnych chwil. Rozmaite loty widokowe nad górami - zarówno Karkonoszami, jak i Izerami - są dostępne dla każdego, za sprawą specjalnych foteli lotniczych. A to dopiero początek. Silne emocje wywołają również zaręczyny/ślub w przestworzach, skok spadochronowy czy podniebna wycieczka z koncertem na żywo.
Karpacz, ul. Konstytucji 3 Maja 22a, +48 602 781 229
Dawno dawno temu, w odległej galaktyce - te słowa, rozpoczynające każdy kolejny film z serii Star Wars, stanowią jasną zapowiedź wielkiej przygody. Dzięki Kosmicznej Wystawie poświęconej Gwiezdnym Wojnom można miło spędzić czas w towarzystwie kultowych bohaterów i fascynujących gadżetów. Duże i małe modele, plakaty, dioramy, konstrukcje LEGO - a we wszystkim Moc jest silna.
Karpacz, ul. Leśna 9, +48 757 000 008
Nazwa sugeruje standardowy punkt informacji turystycznej. W rzeczywistości jednak, to muzeum z naprawdę interesującymi ekspozycjami, prezentującymi największe walory przyrodnicze i historyczne
Karpacz, ul. Nad Łomnicą 20c, +48 757 618 173
Kameralny obiekt, z którego korzystają głównie goście hotelu, choć po uiszczeniu opłaty mogą tutaj popływać i wypocząć także osoby postronne. Wymiary basenu to 15×7 m, a więc bicie rekordów sportowych to raczej pod innym adresem. Za to do relaksu będzie jak znalazł. Dostępne są również dwie różne wanny jacuzzi, trzy typy saun oraz zadaszony taras z leżakami.
Karpacz
Położona w samym centrum Karpacza “aleja gwiazd” polskiej wspinaczki. Skwer Zdobywców utworzono w 2006 roku, z inicjatywy Magdaleny Siemaszko-Arcimowicz - gospodyni schroniska Samotnia. Od tamtej pory odsłonięto już ponad 20 płyt z brązu. Jak dotąd
Karpacz, ul. Parkowa 10, +48 757 619 098
Dwie trasy, obie zapewniające fantastyczne wrażenia z jazdy. Szczególnie zachwycone będą dzieci i młodzież, choć i dorosłym dostarczą pewną dawkę adrenaliny. Obie zjeżdżalnie - i letni tor saneczkowy (1060 m), i tor
Karpacz, +48 757 618 378
Nowoczesny i rozbudowany ośrodek tenisowy u podnóża Karkonoszy, położony w Ściegnach, niedaleko Karpacza. Na nawierzchni ziemnej, do dyspozycji gości jest po kilka kortów - 5 w sezonie wiosenno-letnim oraz 3 w hali pneumatycznej jesienią i zimą. Dzięki temu, miłośnicy tego sportu mogą szlifować swoje umiejętności i czerpać radość z gry właściwie nieprzerwanie.
Karpacz, ul. Mickiewicza 2, +48 757 619 021
Morski klimat na wyciągnięcie ręki w samym sercu Karkonoszy. A to wszystko dzięki jaskini solnej, którą może poszczycić się Karpacz. Krótka sesja inhalacyjna w grocie może przysłużyć się zdrowiu oraz procesowi leczenia niektórych schorzeń. Na miejscu można zaopatrzyć się również w lampę solną, której naturalna jonizacja poprawia jakość domowego powietrza.
Karpacz, ul. Mickiewicza 1a, +48 757 619 999
Kto pragnie zgłębić regionalne podania, legendy i mniej lub bardziej prawdopodobne historie, chyba nie znajdzie ciekawszego miejsca. Już przy wejściu do Karkonoskich Tajemnic wita imponująca rzeźba Ducha Gór, a w środku czekają m.in. hutnicy, laboranci, Walończycy, sekretne przejścia i magiczne przyrządy. Wszystko przedstawione za pomocą multimedialnych ekspozycji.
Karpacz
Mało znane wzniesienie (726 m n.p.m.) w samym centrum Karpacza. Spacer na szczyt można potraktować jako rozgrzewkę przed wyprawą na Śnieżkę. W XVIII stuleciu na zboczach Karpatki poszukiwano rud srebra - bez nadzwyczajnych efektów. Później wzgórze stało się popularnym punktem
Karpacz, ul. Mickiewicza 11, +48 602 465 458
Prawdziwy raj dla dzieci - dwa piętra ekspozycji i 9 sal tematycznych. Wśród konstrukcji znajdziemy zarówno zwyczajne, pudełkowe zestawy dostępne do kupienia w sklepie, interaktywne makiety, jak i w pełni autorskie budowle. Co najlepsze, częścią z nich można się samemu pobawić, np. uruchomić pociąg, posterować maszyną budowlaną czy wprawić w ruch elementy makiet.
Karpacz, ul. Mickiewicza 11, +48 602 465 458
Wspaniałe miejsce dla wszystkich, którzy czują magię wirtualnej rozrywki. Szczególnie w stylu retro. Na ok. 100 m² powierzchni wystawowej zgromadzono setki eksponatów: joysticki, komputery, konsole czy same nośniki, z których zmieniający się na przestrzeni lat sprzęt odczytywał najróżniejsze gry. Rzecz jasna niektóre tytuły można wypróbować samodzielnie, na miejscu.
Karpacz, ul. Rybacka 3b, +48 510 819 177
Niebywałe mini-muzeum zabawek, stworzone dzięki osobistej pasji i rękodzielniczym talentom. Gospodyni nie tylko od wielu lat kolekcjonuje lalki, maskotki czy pacynki, ale też przygotowuje dla nich jedyne w swoim rodzaju ubiory. Liczba eksponatów oscyluje wokół tysiąca. Wiele z nich trafiło tutaj w opłakanym stanie, lecz w odpowiednich rękach zyskało nowy urok.
Karpacz, ul. Gimnazjalna , +48 757 619 816
Nowoczesny, wybudowany ledwie w 2011 roku obiekt sportowy przy ul. Gimnazjalnej w Karpaczu. Wielkich widowisk nie gości (220 krzesełek na widowni), za to znakomicie pełni swoje podstawowe funkcje. Posiada pełnowymiarowe boiska do koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej. Obiekt dysponuje także 4 szatniami, zapleczem sanitarnym i jest przyjazny niepełnosprawnym.
Karpacz, ul. Gimnazjalna 2, +48 713 461 534
Park linowy to solidny sprawdzian odwagi i umiejętności. Niezależnie od wieku, gdyż 50 przeszkód wkomponowano w 3 zróżnicowane pod względem trudności trasy: Baby (dla dzieci),
Karpacz
Kamienna tama, budowana na początku II dekady XX wieku, by przeciwdziałać niszczycielskim powodziom. W XIX stuleciu Karpacz przynajmniej trzykrotnie poważnie ucierpiał po gwałtownym wezbraniu górskiej rzeki. Zapora na Łomnicy efektywnie spełniła swoje podstawowe zadanie. A przy okazji przyczyniła się do powstania uroczego zalewu i małej kaskady.
Karpacz, ul. Konstytucji 3 Maja 82, +48 757 619 312
Zabytek żywcem wyjęty z końcówki „belle époque”. Stylowy budynek powstał w 1913 r., dla karpackiego farmaceuty Richarda Reicha. Wyposażenie tej pierwszej apteki pozostało w niej do dzisiaj. Marmury, drewno lipowe, specjalne szkła, a nawet oświetlenie gazowe – część z tego pozostaje w użyciu, a reszta tworzy wystawę, budując „Pod Złotą Wagą” oryginalny klimat.
Karpacz, ul. Gimnazjalna 2, +48 504 465 376
Poszukując interesujących zajęć w Karpaczu, zawsze można wybrać się na łyżwy, niezależnie od pogody i pory roku. Syntetyczne lodowisko przy ul. Gimnazjalnej 2 ma 600m² powierzchni, jednocześnie może się na nim bawić 100 łyżwiarzy. Oczywiście na miejscu działa wypożyczalnia i serwis sprzętu. Jest również niewielki kącik rozrywkowy z bilardem, piłkarzykami itp.
Karpacz, +48 503 158 607
Wyjątkowo ekstremalny park linowy (z dodatkiem naziemnych atrakcji). W przeciwieństwie do większości miejsc tego typu, przeszkody rozpięto nie tylko między drzewami - wykorzystano również konstrukcję skoczni narciarskiej Orlinek. Dzięki temu można sprawdzić nie tylko swoją sprawność, ale i ewentualny lęk wysokości - np. tyrolka to 250 m jazdy nawet 40 m nad ziemią.
Karpacz, ul. Olimpijska
Jedna z wizytówek Karpacza, nawet jeśli lata największej świetności ma już za sobą. Pierwszą skocznię wybudowano tu w 1912 r., stojącą dziś - 57 lat potem. Rekordzistą obiektu od Mistrzostw Polski w 2004r. jest Adam Małysz, który uzyskał 94,5 metra. Latem, skocznia przeistacza się w ośrodek sportów ekstremalnych, a przez cały rok jest oryginalnym punktem widokowym.
Karpacz, ul. Myśliwska 13, +48 602 271 204
Gdyby komuś znudziły się już zwyczajne zjazdy, a może zupełnie nie ma przekonania do nart i snowboardów, powinien spróbować tzw. snowtubingu. Okaże się, że dmuchane gumowe kółka sprawdzają się znakomicie nie tylko na basenie. Frajda gwarantowana. Trzeba tylko znaleźć odpowiedni wyciąg z wypożyczalnią stosownego sprzętu - i takie też punkty Karpacz posiada.
Karpacz, ul. Turystyczna
Połączenie jazdy na deskorolce z snowboardem. Z tym że letnie, więc deska obligatoryjnie będzie wyposażona w kółka - choć mając na względzie ich rozmiar, adekwatniejsze byłoby słowo koła - a śniegu się nie uświadczy. Kto zimą jeździ na snowboardzie, już po godzince treningu może odnaleźć się w jeździe po trawiastym stoku przy górnej stacji wyciągu Winterpol.
Karpacz, ul. Linowa 3b, +48 757 618 053
Strefa rozrywki centrum szkoleniowo-rekreacyjnego Karolinka jest znakomicie przygotowana na przyjęcie najróżniejszych typów gości. Dzieci znajdą całe mnóstwo ciekawych i rozwijających zajęć w dedykowanym im kąciku, kiedy ich rodzice będą oddawać się zabawie. Do dyspozycji są m.in. 2 tory do kręgli, bilard, ping-pong, piłkarzyki, rzutki czy ćwiczenia na siłowni.
Kostrzyca, ul. Karpacka 99a, +48 530 801 440
Pewny i sprawdzony adres, jeśli chodzi o aktywne spędzanie czasu. Jazda konna to gwarancja wspaniałych wrażeń i dla dorosłych, i dla dzieci. W stadninie w Kostrzycy pod Karpaczem oczekuje kilka gatunków
Karpacz, ul. Karkonoska 14, +48 757 670 740
Jedna z atrakcji hotelu, otwarta jednak również dla gości nie korzystających z noclegów. 4 tory do gry w różne odmiany kręgli - rzecz jasna wyposażone w mechaniczne podajniki kul oraz elektroniczne liczniki punktów - to główna, acz niejedyna atrakcja w lokalu. Poza bowlingiem, można całą rodziną lub paczką znajomych, pograć w bilard bądź na automatach do gier.
Karpacz, ul. Karkonoska 14, +48 757 670 740
Park Wodny Tropikana, mimo że jest integralną częścią hotelu Gołębiewski, równie szeroko otwiera podwoje również dla gości z zewnątrz. Jak na aquapark z prawdziwego zdarzenia przystało, każdemu zapewnia całe mnóstwo wygód, atrakcji i rozrywki. Sauny, jacuzzi (8 wanien z 5 typami wody), groty solne i lodowe, siłownia, hydromasaże, zjeżdżalnie i wiele innych.
Karpacz, +48 757 553 348
Powołany oficjalnie w 1959r., by chronić szczególnie cenne naturalne obszary w najwyższym pasmie Sudetów przed destrukcyjną działalnością człowieka. Aktualnie zasięg KPN-u obejmuje ok. 5580 ha, z czego 1726 to teren ścisłej ochrony pięter subalpejskiego i alpejskiego. Kierownictwo parku prowadzi intensywną działalność edukacyjną, skierowaną do ludzi młodych.
Karpacz, +48 691 112 204
Może i nie imponuje wyglądem i gabarytami, za to zapewnia nieocenione schronienie w przypadku nagłego załamania pogody lub innej potrzeby. Stanica stoi nieopodal przepływającej obok Łomniczki, przy czerwonym szlaku na Równię pod Śnieżką, na wysokości 1002 m n.p.m. W schronisku Nad Łomniczką nie ma niestety miejsc noclegowych, są jednak bufet i jadalnia dla 50 osób.
Karpacz, ul. Strażacka
Jedna z wizytówek Karpacza, czyli miejsce, w którym grawitacja działa nieco na odwrót. Sceptycy mówią - iluzja optyczna. Pozostali - odrobina magii w szarym świecie. By wyrobić sobie zdanie na ten temat, najlepiej osobiście udać się na ulicą Strażacką (nieopodal Dzikiego Wodospadu) i przeprowadzić empiryczny eksperyment. Potrzebne będzie tylko coś, co się toczy.
Karpacz, ul. Olimpijska
Tętniący niezwykłą magią i romantycznym nastrojem zakątek w Karpaczu. Powstanie kaskady związane jest ze spiętrzeniem wód górskiej rzeki Łomnicy na zaporze, której źródło wypływa z wys. 1407 m n.p.m., z Wielkiego i Małego Stawu. Dziki Wodospad to piękne miejsce, co doskonale widać na zdjęciach. Lepiej jednak udać się tam osobiście i przekonać się na własne oczy.
Karpacz, +48 693 355 895
Zwały śniegu nie są wystarczającym pretekstem, by odpuścić sobie spacer po górskich terenach. Wystarczy założyć na buty rakietki śnieżne, by co krok nie zapadać się po pas w białym puchu. Pod Karkonoszami nie brakuje malowniczych, w pełni bezpiecznych
Kowary
Niegdyś używane wyłącznie do zwożenia drewna z lasu po zimowym wyrębie. Dziś charakterystyczne dla regionu Karkonoszy (ale nie tylko tu) rogate sanie stanowią niemałą atrakcję turystyczną. Rok w rok na Przełęczy Okraj
Karpacz, ul. Szkolna , +48 697 467 109
Nietypowe “pole golfowe”. Zamiast bowiem zaliczania kolejnych dołków, to arena treningowa, nie do rywalizacji. Sprzęt dostępny na miejscu. Tak początkujący, jak i nieco bardziej zaawansowani mogą tu poćwiczyć - na 6 stanowiskach bądź “z trawy” celność i siłę różnych technik golfowych uderzeń. W tym samym miejscu zimą uruchamiany jest wyciąg narciarski.
Kowary, inne Przełęcz Okraj 1, +48 756 112 036
Nadgraniczne schronisko, położone jakieś 50-55 metrów od umownej linii rozdzielającej Polskę z Czechami, na Przełęczy Okraj. Placówka PTTK może przyjąć maksymalnie 40 gości jednocześnie. Do dyspozycji turystów są darmowy parking samochodowy, łazienki, niewielki bar oraz klimatyczna świetlica z kominkiem. Dodatkowo są wypożyczalnia rowerów oraz miejsce na ognisko.
Karpacz, ul. Na Śnieżkę 8, +48 757 619 228
Norweska świątynia z przełomu XII i XIII wieku, w lipcu 1844r. w całości przeniesiona do Karpacza Górnego za sprawą króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Przepiękny i modelowy przykład średniowiecznej architektury sakralnej ze Skandynawii. Konstrukcja trzyma się bez użycia jednego choćby gwoździa. Na przykościelnym cmentarzu spoczywają ważne i zasłużone osobistości.
Miłków, +48 570 080 582
W Miłkowie pod Karpaczem wszystko stoi na głowie! No, może nie wszystko, tylko jeden domek, a w nim stoły, krzesła, łóżka, lodówka, a nawet toaleta... Wejście do Chaty na Głowie to prawdziwe wyzwanie dla zmysłu równowagi, kiedy wszystkie otaczające nas przedmioty sugerują, że chodzi się po suficie. Za to każdy może się tu poczuć niczym prawdziwy Spiderman.
Kowary, ul. Podgórze , +48 538 715 100
Jedna z dawnych kopalni uranu pod Kowarami, eksploatowana w latach ‘50 XX w. Polski uran miał być wykorzystany do budowy radzieckiej bomby atomowej (w kopalni jest jej replika), choć zamknięcie wydobycia nie zamknęło historii Podgórza. W latach ‘70 i ‘80 działało tutaj lecznicze Inhalatorium Radonowe. Tutejsi przewodnicy mają w zanadrzu więcej ciekawostek.
Kowary, ul. Jeleniogórska 39
Zaliczana do obiektów z Doliny Pałaców i Ogrodów dawna letnia siedziba (jedna z wielu takich) Hohenzollernów. Jak niesie wieść gminna, rezydencja Ciszyca jest niemym świadkiem gorącego i niespełnionego uczucia Elizy Radziwiłłówny i przyszłego cesarza Wilhelma I. Aktualnie dawny pałac jest w całości własnością prywatną, w żaden sposób nie dostępną dla turystów.
Miłków, +48 757 131 048
Utworzono go z myślą o zebraniu i zachowaniu materiału wielu gatunków krzewów i drzew, kontroli stanu i jakości nasion oraz działalności edukacyjnej. Placówka - przynajmniej oceniając miarą ludzi, a nie entów - osiągnęła już pełnoletniość: powstała w 1996 roku. Leśny Bank Genów funkcjonuje na terenie Miłkowa, niewielkiej miejscowości pod Karpaczem.
Kowary, ul. Ogrodowa 21, +48 757 183 284
Stylowy dworek stojący w centrum Kowar. Posiadłość wybudowano - najprawdopodobniej - w połowie XVIII stulecia, na życzenie i potrzeby ważnego i bogatego urzędnika. W rezydencji mieszkali m.in. dyrektorzy miejscowej fabryki dywanów, Wladymir Roucha czy Henryk Goriss. Aktualny właściciel w wyremontowanym Pałacu Smyrna otworzył klasowy hotel z restauracją.
Karpacz, ul. Karkonoska 53
Miniaturowa “fontanna” o nietypowym kształcie. A wszystko dzięki wciąż żywej legendzie, według której woda przepływająca przez stojący tu niegdyś młyn nabierała fantastycznych właściwości. Konkretniej - odwzajemnienie miłości po jej wypiciu. Tym samym w okolicy kręci się sporo zakochanych par. Młynek powstał w latach ‘60, a w 2012 r. doczekał się odnowienia.
Karpacz
Jedna z dwóch podstawowych konkurencji narciarstwa klasycznego, zdecydowanie przystępniejsza niż narciarstwo zjazdowe. Biegówki stają się coraz popularniejszą aktywnością. Pod Karpaczem można wskazać przynajmniej 2 dobre
Miłków, +48 757 610 317
Pierwotnie barokowa rezydencja, wybudowana i urządzona zgodnie z życzeniem Carla Heinricha von Zierotina w 1667 roku. Po poważnym pożarze w 1768 r. odbudował ją Johann Nepomucen Lodron-Laterano, już w stylistyce klasycystycznej. W tym samym czasie powstał piękny park krajobrazowy. Aktualnie pałac w Miłkowie służy jako wygodny hotel i wykwintna restauracja.
Kowary, ul. Podgórze 55, +48 757 528 458
Dawna sztolnia fluorytowa na zboczu Sulicy niedaleko Kowar, w której w XX wieku wydobywano uran. Wydobyto go ok. 1,4 t w latach ‘40 i ‘50 na potrzeby Związku Radzieckiego i konstruowanej przezeń bomby atomowej. To tylko część historii przedstawianej w Liczyrzepie. 1,2 km trasy pozwoli poznać całe dzieje lokalnego górnictwa, sięgające XII wieku.
Karpacz
Słynne “latające spodki” to zapewne najlepiej rozpoznawalny i najbardziej charakterystyczny punkt najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki. Kształt obserwatorium to zasługa doc. dr. inż. Witolda Lipińskiego, który zaprojektował ukończoną w 1974 r. stację. Poza wszelkimi pomiarami, placówka regularnie prowadzi działalność dydaktyczną w Punkcie Edukacji Ekologicznej.
Sosnówka
Niepozorny z zewnątrz, za to pełen skarbów w środku barokowy zabytek. Kaplicę poświęconą matce Maryi wzniesiono w 1719 r., jednak różne formy kultu - również niechrześcijańskie - na zboczu
Karpacz
Nie tylko najwyższy (1602 m n.p.m.), ale i najbardziej charakterystyczny szczyt Karkonoszy. Swoją cegiełkę do budowy sławy i chwały tego polsko-czeskiego szczytu dołożyły także kaplica św. Wawrzyńca oraz
Karpacz
Charakterystyczny punkt na samym wierzchołku najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki. Kaplicę wybudował w II połowie XVII stulecia hrabia Krzysztof Schaffgotch, właściciel
Kowary, ul. Zamkowa
Posiadłość na terenie dzisiejszych Kowar powstała w 1507 roku, na życzenie właścicieli dóbr ziemskich Schaffgotschów. Rezydencja była wielokrotnie przebudowywana (obecnie reprezentuje styl neogotycki), pełniła również inne funkcje, jak dom wczasowy, szpital polowy czy Instytut Energii Jądrowej. Dziś pałac Nowy Dwór-Radociny jest niedostępny dla turystów.
Karpacz, +48 717 822 232
Rejon Kotliny Jeleniogórskiej pomiędzy Karkonoszami a Rudawami Janowickimi, na którym wprost roi się od świeckich zabytków i wspaniałych budowli. Na powierzchni mniej więcej 100 km² znajduje się 26 wspaniałych zamków, pałaców i arystokratycznych dworów. Nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania, jednak i tak warto przejechać się po okolicznych miejscowościach.
Miłków, +48 500 101 671
Miłków mógłby ubiegać się o wysoką pozycję na liście najbardziej “ucyrkowionych” miejscowości w Polsce. Cyrkland to niemal całoroczne centrum iluzji, akrobacji, tresury zwierząt i innych
Karpacz, ul. Na Śnieżkę 20, +48 756 126 700
Bardzo popularny, ostatni przystanek, na którym odpocząć mogą turyści przymierzający się do ostatecznego wdrapania się na szczyt Śnieżki. Dom Śląski jest w stanie przenocować 72 osoby. W placówce działa też mała restauracyjka, specjalizująca się w tradycyjnych daniach domowych. Pierwsze schronisko w tym rejonie wybudowano w XVII wieku, współczesne w 1946 roku.
Karpacz
Może i nieduża (do 10 metrów wysokości), za to pełna swoistego uroku oraz niezwykle fotogeniczna formacja skalna. Siły natury przez tysiące lat rzeźbiły w granitowych ostańcach, zostawiając widoczne liczne zjawiska geologiczno-geomorfologiczne. Kotki położone są na wysokości ok. 1090 m n.p.m., w gminie Podgórzyn, przy granicy Karkonoskiego Parku Narodowego.
Kowary, ul. Zamkowa 4, +48 607 270 797
W Kowarach niedaleko Karpacza, w zabytkowym budynku, mieści się cokolwiek nietypowe muzeum. Wizyta w placówce pozwoli całkiem dobrze zapoznać się ze sprawdzonymi przez wieki metodami zadawania śmierci i bólu. W końcu kaci specjalizowali się również w wyciąganiu informacji i zeznań. Na szczęście zgromadzonych narzędzi nikt już nie poczuje na własnej skórze.
Kowary, inne Przełęcz Okraj
Istotny punkt na mapach turystycznych, w którym krzyżuje się wiele turystycznych szlaków pieszych, dla biegaczy narciarskich i tras rowerowych. Przełęcz Okraj leży na granicy państwowej. Po polskiej stronie leżą m.in. Kowary i Jarkowice, najbliżej zaś znajduje się schronisko na Przełęczy Okraj. Po czeskiej stronie - kameralny i ceniony ośrodek narciarski Malá Úpa.
Karpacz, ul. Na Śnieżkę 18, +48 757 535 275
Placówka PTTK, w której na strudzonych wędrowców oczekuje 140 miejsc noclegowych oraz restauracja serwująca typowo domowe dania. Strzecha Akademicka mieści się przy jednym ze szlaków łączących miasto Karpacz ze Śnieżką, w zachodniej części polany Złotówki, na wysokości 1258 m. Schronisko wybudowano w 1907 roku, co czyni je jednym z najstarszych w Karkonoszach.
Mysłakowice, ul. Łąkowa 4/1, +48 756 171 314
Interesujące miejsce o rozrywkowo-edukacyjnym charakterze. Wspólne zdjęcie z gigantyczną rybą bądź jeszcze bardziej powiększonym owadem to nie tylko ciekawa pamiątka, ale i doskonały pretekst by zdobyć trochę informacji o polskiej przyrodzie. Przy każdym modelu stoi bowiem tabliczka z opisem. Park mieści się w Mysłakowicach, na terenie restauracji-łowiska.
Karpacz, ul. Na Śnieżkę 16, +48 791 566 569
Karkonoskie schronisko z bardzo długimi tradycjami, według lokalnych podań sięgającymi 1670 roku (miał tu mieszkać strażnik hodowli pstrągów). Samotnia może się pochwalić wspaniałą lokalizacją, tuż nad brzegami Małego Stawu. Niewiele miejsc kryje w sobie tyle magii, co tutejsza okolica - szczególnie bladym świtem. Schronisko dysponuje 50 miejscami noclegowymi.
Bukowiec, ul. Robotnicza 9, +48 757 428 501
Pałac w Bukowcu może się pochwalić jednym z najwspanialszych parków spośród wszystkich posiadłości w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Charakterystycznym punktem tego pięknego, zielonego terenu jest usytuowana na szczycie wzniesienia willa, nazywana właśnie Herbaciarnią. Swoim wyglądem nawiązuje do antycznej, greckiej świątyni. Powstała na przełomie XVIII i XIX wieku.
Karpacz
Wysoka nawet na 25 metrów grupa skał, uformowanych przez tysiące lat procesów geomorfologicznych, z różnego typu erozjami na czele. Obserwowana z odpowiedniej odległości, rzeczywiście może przypominać kształtem pątników w trakcie pielgrzymki. Głazy znajdują się na wschodnim skraju Śląskiego Grzbietu. Z Karpacza można do nich dojść szlakiem w niespełna godzinę.
Bukowiec, ul. Robotnicza 6, +48 757 182 415
Bukowiec przez wieki należał do włości rodu von Zedlitz. Tę rezydencję postawił prawdopodobnie kolejny właściciel tych ziem (nieznany) pod koniec XVI wieku. Po stu latach przeszła w ręce von Redenów. Ci przebudowali dwór i założyli wspaniały ogród, wraz z tzw. Herbaciarnią. Dziś swoją siedzibę ma tu Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.
Bukowiec, ul. Robotnicza 9
Jeden z najciekawszych i najpiękniejszych - przy określonych warunkach pogodowych - elementów parku krajobrazowego, który założono na specjalne życzenie hrabiego Fryderyka Wilhelma von Reden. To idealne miejsce na rowerową wyprawę, popływanie łódką, mały piknik czy romantyczny spacer. Przy czym stawy w Bukowcu mają różne rozmiary i głębokości.
Karpacz
Niezaprzeczalnie piękne i urodziwe, o każdej porze roku. Najwyższe pasmo w całych Sudetach, z koroną w postaci wysokiej na 1603 m n.p.m. Śnieżki. Karkonosze mają łączną powierzchnię ok. 650 km², z czego 70% należy do Czech. Zadziwiające formy skalne, malownicze wodospady, bogactwo i zróżnicowanie gatunków przyrody ożywionej - to tylko część zalet tych gór.
Karpacz
Charakterystyczna i dobrze rozpoznawalna przez turystów grupa granitowych głazów. Choć Słonecznik wyrasta ledwie 12 m ponad podłoże, to położenie na grani na wysokości 1423m n.p.m. czyni z niego doskonale widoczny punkt odniesienia. Podobno w zamierzchłej przeszłości mieszkańcy rejonu określali południe po tym, kiedy słońce znajdowało się dokładnie nad skałami.
Mysłakowice, ul. Władysława Łokietka 20, +48 605 210 520
Wspaniałe miejsce do odświeżenia wspomnień z podróży dookoła świata. Położony w Mysłakowicach park miniatur może być całkiem niezłą namiastką takiej wyprawy. Kilkadziesiąt starannie wykonanych w zmniejszonej skali modeli, przedstawia znane konstrukcje z różnych kontynentów (np. Chiński Mur, Biały Dom, Wieża Eiffla, Big Ben). Nie brakuje też tabliczek informacyjnych.
Sosnówka
Nie tylko natura jest w stanie wykreować urocze, bardzo fotogeniczne zakątki. Argumentem na potwierdzenie tej tezy może być sztuczny zalew w gminie
Mysłakowice, ul. Sułkowskiego 1, +48 757 131 303
Reprezentacyjna posiadłość, założona najprawdopodobniej w I poł. XVIII stulecia przez Maksymiliana Leopolda von Reibnitza. Swego czasu właścicielem rezydencji (raz klasycystycznej, po przebudowie neogotyckiej) była pruska rodzina Hohenzollernów. Ostatnio mysłakowicki pałacyk służy uczniom zdobywającym podstawowe wykształcenie i ich nauczycielom.
Staniszów, +48 757 558 445
Dworek z rozległym ogrodem w stylu późnobarokowym, wybudowany pod koniec XVIII wieku. W XIX stuleciu uzupełniono pałac o dwa skrzydła. Aktualnie w pałacu tym mieszczą się m.in.
Łomnica, ul. Świerczewskiego 72b, +48 605 522 305
Nowoczesny ośrodek jeździecki, oddalony o kilka minut jazdy od Karpacza. Doskonale odnajdą się tu miłośnicy hippiki, jak i osoby dopiero zapoznające się ze specyfiką jazdy konnej. 2 place zewnętrzne (ujeżdżanie i skoki przez przeszkody), karuzela boksowa pod dachem, hala treningowa, boksy i pastwiska - wszystko czego potrzebują ludzie i zwierzęta.
Karpacz, +48 757 122 140
Wybudowana w średniowieczu - prawdopodobnie ok. XV wieku, być może przez rodzinę von Predel - twierdza obronna. Wraz z upływem lat coraz wyraźniej przekształcana w reprezentacyjną i wygodną siedzibę. Po renowacji rozpoczętej w 2009r., zamek w Karpnikach stał się luksusowym hotelem. Prezydent RP nadał zabytkowi zaszczytny tytuł Pomnika Historii.
Przesieka, ul. Karkonoska 1, +48 757 522 546
Placówka PTTK, usytuowana na Przełęczy Karkonoskiej, około 4 km na zachód od Wielkiego Stawu. Schronisko Odrodzenie posiada ok. 120 miejsc noclegowych, w pokojach mieszczących od 1 do 8 osób. Znużeni wędrowcy mogą skorzystać jeszcze z łazienek, sauny, niewielkiej jadłodajni oraz grilla i ogniska. Nieco rozrywki, zwłaszcza dzieciom, zagwarantują plac zabaw i tenis stołowy.
Wybudowany w 1875 roku, na zlecenie marszałka księstwa Hesji. Tę zaszczytną funkcję pełnił wówczas baron Urlich de Tanneux von Saint-Paul Illaire. Rezydencja w Karpnikach ma trzy kondygnacje, spadzisty dach i wieżyczkę. Niegdyś pałac Dębowy był otoczony parkiem z egzotycznymi roślinami. Teraz znajduje się w rękach prywatnych i nie jest udostępniany turystom.
Kowary
Park założony w 1989 na obszarze Rudaw Janowickich, Gór Ołowianych (część Gór Kaczawskich) oraz Gór Sokolich. W sumie zajmuje ok. 16 hektarów powierzchni na terenie 8 gmin i miast pod Karkonoszami. Poza zachwycającymi widokami,
Staniszów, +48 757 557 031
Jedna z dwóch posiadłości w Staniszowie, współtworzących Dolinę Pałaców i Ogrodów. Powyższy powstał nad uroczym stawem, stąd też jego powszechna nazwa. Rezydencję postawił sobie Heinrich von Reuss, budowę rozpoczęto w 1786 roku. Na przestrzeni dziejów była przerabiana, zmieniała także właścicieli. Obecnie, w znów pięknym pałacu działają hotel i restauracja.
Wojanów, +48 506 352 550
Czas nie potraktował łaskawie bobrowskiego pałacu - aktualnie, w prywatnych rękach, powoli odzyskuje godny wygląd. Wystarczy użyć nieco wyobraźni, by ujrzeć jak wspaniale prezentował się w latach świetności. Zameczek powstał w połowie XV wieku, jako siedziba mieszkalna i mała warownia. Po kolejnych przeróbkach, w XIXw. zyskał neorenesansowy sznyt.
Łomnica, ul. Karpnicka 3
Elegancka i reprezentatywna posiadłość z XVII wieku, już od blisko 200 lat (z przerwami) w rękach von Küsterów. Pałacyk w Łomnicy to doskonały przykład baroku w architekturze. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania, podobnie jak agroturystyczna część folwarczna. Poza turystami, zjeżdżają tu miłośnicy sztuki na wystawy i oczekujący luksusowego noclegu goście.
Wojanów, +48 757 545 300
Wspaniała rezydencja arystokratyczna z równie imponującymi terenami zielonymi okalającymi posiadłość. Już kilkusethektarowy park i malowniczy staw mogą wywoływać skojarzenia z bajką. Takiego właśnie wrażenia dopełni już sam pałac Wojanów, utrzymany w neogotyckim stylu (efekt przebudowy z I połowy XIX wieku). Teraz działa tutaj hotel z restauracjami i SPA.
Imponująca, nieco ponura kamienna twierdza, wybudowana ok. XIV wieku na wierzchołku wzgórza Chojnik (627 m n.p.m.), tuż nad skalną skarpą. Zamek w swojej długiej historii był kilkukrotnie przebudowywany i modernizowany. Pozostał niezdobyty, choć pożary dokonywały poważnych zniszczeń. Z sobieszowskim zabytkiem związanych jest wiele, nierzadko mrocznych legend.
Jelenia Góra, park Zdrojowy 5, +48 757 546 901
Rozbudowany i popularny aquapark w uzdrowiskowej części Jeleniej Góry. Głównym atutem Term Cieplickich jest wykorzystywanie w basenach naturalnych wód mineralnych o właściwościach leczniczych. Poza tym tak, jak na prawdziwy park wodny przystało - zjeżdżalnie, bicze wodne, tory sportowe, jacuzzi, sauny, hydromasaże, dziecięce brodziki i bogata oferta zabiegów SPA.
Jelenia Góra, ul. Strumykowa 2
Jeden z reprezentantów Jeleniej Góry w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Jednocześnie następny zameczek wybudowany w regionie przez Schaffgotschów, konkretnie przez Caspara w 1559 r. Posiadłość wiele razy przechodziła z rąk do rąk. Ostatnio barokowo-renesansowym zabytkiem zarządzała fundacja organizująca szereg wydarzeń kulturalnych, jednak ostatnie Dworu Czarne to afery i sądowe rozprawy.
Kowary
Jeden z najciekawszych masywów górskich w pasmie sudeckich Karkonoszy. Składa się z sześciu szczytów, najbardziej charakterystyczne są bliźniaczo podobne Krzyżna Góra (654 m n.p.m.) i Sokolik (623 m). Góry Sokole są bardzo popularne wśród amatorów wspinaczki, a także większych zapaleńców - swego czasu do wypraw przygotowywała się tutaj sama Wanda Rutkiewicz.
Specjalnie dla najmłodszych Gości obiektu IZBICA przygotowaliśmy zestaw kolorowanek z najciekawszymi atrakcjami regionu, które po wydrukowaniu skutecznie umilą czas Państwa dzieciom, nawet podczas niepogody.
Oto panorama sferyczna z lotu ptaka, z widokiem na obiekt IZBICA. Dzięki niej mogą Państwo podejrzeć najbliższą okolicę dookoła obiektu, zorientować się w jego położeniu i poznać najbliższe punkty orientacyjne, które okazać się mogą pomocne przy dojeździe.