Google+
Podziel się

Udostępnij znajomym

Atrakcje turystyczne

Pobierz przewodnik

Odległość od obiektu Ośrodek Wypoczynkowy ENERGETYK

7.4 km od obiektu
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Pranie, +48 874 256 248

Placówka poświęcona wybitnemu twórcy, urządzona w starej leśniczówce “Pranie”. Na zbiory eksponowane w budynku z 1880 r. składają się m.in. listy, zdjęcia, czy unikalne wydania tomików wierszy - Gałczyński właśnie tutaj napisał wiele znanych utworów. W leśniczówce wciąż tętni artystyczne życie, dzięki koncertom muzyki poważnej i wieczorkom poetyckim.

7.7 km od obiektu
Głazowisko w Wojnowie

Wojnowo

Geologiczna osobliwość, powstała w efekcie przesuwania się i powolnego topnienia gigantycznego lodowca. Masy ze Skandynawii pozostawiły tutaj po sobie ok. 13500 skał i głazów, rozsianych nierównomiernie na obszarze 9 hektarów. Największe mają status pomników przyrody: najbardziej okazały ma 9,75 metra obwodu i 1,2m wysokości, mniejszy odpowiednio 7 i równo 1.

8.3 km od obiektu
Stadnina koni Ferensteinów w Gałkowie

Gałkowo, +48 723 336 779

Rozbudowane centrum jeździeckie, kierowane przez rodzinę Ferensteinów - z końmi i jeździectwem, w najróżniejszych formach, związaną już od przełomu XIX i XX wieku. Prestiżowy ośrodek proponuje pełną paletę zajęć - lekcje dla początkujących, przejażdżki dla dzieci, długotrwałe wyprawy i obozy jeździeckie, treningi dla sportowców i ich wierzchowców etc.

8.9 km od obiektu
Galindia

Bartlewo, +48 874 231 669

Historyczna kraina na bursztynowym szlaku, która odrębnością cieszyła się mniej więcej od V do XIII wieku. Galindowie wprawdzie “zginęli” w mrokach dziejów, jednak ich kultura wciąż jest żywa, o co dbają gospodarze ośrodka. W rozbudowanej ofercie historycznej m.in. rejsy tradycyjnymi łodziami, walki, płukanie bursztynu, biesiady, czy średniowieczne rzemiosła.

8.9 km od obiektu
Park Dzikich Zwierząt

Kadzidłowo, +48 874 257 365

Rozległa “zagroda” w której swobodnie żyją zwierzęta naturalnie występujące na Pojezierzu Mazurskim. W parku można przyjrzeć się z bliższej niż zwykle odległości wilkom, rysiom nizinnym, puchaczom, głuszcom, jarząbkom, żubrom, łosiom - czy powszechniej występującym sarnom, jeleniom itd. Niektóre z nich udostępniane są do głaskania i karmienia przez gości.

9.2 km od obiektu
Osada Kulturowa

Kadzidłowo, +48 874 257 474

Prywatne muzeum etnograficzne, urządzone w zabytkowym gospodarstwie mazurskim. Najstarsza jest tutaj chata podcieniowa, postawiona jeszcze na początku XIX stulecia. Ekspozycja jak najwierniej odtwarza wnętrza domostwa oraz szkoły z epoki. Wystawy urządzone są również w spichlerzu, pozostałe budynki przystosowano m.in. dla oberży i parowej sauny rosyjskiej.

11.3 km od obiektu
Prom

Wierzba, +48 516 187 246

Przeprawa w północnej części jeziora Bełdany, znacząco skracająca drogę choćby do Onufryjewa czy Popielna, gdzie szeroką działalność przyrodniczą prowadzi Polska Akademia Nauk. Prom należy do rodzaju linowych i odległość 360 m pomiędzy brzegami pokonuje w około 10 min. Na pokładzie jest dość miejsca dla trzech samochodów osobowych oraz kilkunastu pasażerów.

13.0 km od obiektu
Rezerwat przyrody Pierwos

Bobrówko, +48 897 421 405

Obszar o powierzchni powyżej 605 ha na terenie Puszczy Piskiej, chroniony z uwagi na wartościowe ekosystemy wodne, leśne oraz torfowiskowe. Pierwos to płytkie, systematycznie zarastające jezioro. W rezerwacie można natrafić m.in. na potężne dęby, wielosiły błękitne, listery sercowate, a faunę reprezentują np. puchacze, wilki, zimorodki, bieliki czy pluszcze.

15.9 km od obiektu
Bojery

Mikołajki, al. Spacerowa 1, +48 605 317 511

Atrakcja wprawdzie zimowa, co nijak nie wpływa na jej potencjał i efektowność. Wyścigi bojerowe prezentują się jeszcze ciekawiej niż zawody windsurfingowe, a co dopiero samemu wybrać się na dynamiczny ślizg. Niektóre modele dostępne w Mikołajkach, dzięki śmigłu rozpędzają się nawet do 80km/h. W ofercie miejscowych wypożyczalni i instruktorów są też iceboardy.

15.9 km od obiektu
Żeglarstwo

Mikołajki

Ile na Mazurach jezior i kanałów łączących kolejne akweny ze sobą, tyle intrygujących szlaków czeka tutaj na prawdziwych wilków morskich. Również pod względem infrastruktury, tj. portów i przystani, wypożyczalni sprzętu czy punktów szkutniczych, Mikołajki należą do czołówki polskich ośrodków żeglarskich. Pozostaje tylko liczyć na pomyślną pogodę.

16.2 km od obiektu
Stadnina Koni Klonek

Zełwągi, +48 661 513 336

Ośrodek jeździecki, położony niezwykle urokliwie na skraju lasów Puszczy Piskiej. Dysponuje rozległą ofertą dla miłośników koni i sportowej hippiki - tematyczne obozy, lekcje jazdy w siodle na różnych stopniach zaawansowania, wycieczki bryczkami czy długie wyprawy. W stadninie mieszkają konie pełnej krwi angielskiej, huculskie, czystej krwi arabskiej i kuce.

16.4 km od obiektu
Wędkarstwo

Mikołajki, ul. Mrągowska 14, +48 874 216 332

Wielkie Jeziora Mazurskie w zupełnie naturalny sposób postrzegane są przez miłośników wędkowania jako obiecana kraina wiecznych (po)łowów. Liczba dostępnych łowisk na jeziorach i kanałach oraz ich bogactwo w zróżnicowane, warte uwagi gatunki ryb - od stynek, przez sandacze czy węgorze, aż po szczupaki - potrafi przyprawić o pozytywny zawrót głowy.

16.5 km od obiektu
Muzeum Reformacji

Mikołajki, pl. Kościelny 4, +48 874 216 810

Instytucja założone w 1973 r. przez proboszcza miejscowej parafii luterańskiej. Wystawy i zgromadzone eksponaty - listy, modlitewniki, święte księgi, listy, zdjęcia, dokumenty etc. - pozwalają lepiej poznać dzieje protestantyzmu. Muzeum Reformacji w Mikołajkach koncentruje się na tym, co działo się na ziemiach polskich, acz nie pomija kontekstu ogólnego.

16.6 km od obiektu
Park Wodny Tropikana

Mikołajki, ul. Mrągowska 34, +48 874 290 700

Całoroczna pływalnia hotelowa, otwarta dla wszystkich chętnych. Kompleks tworzy 7 zróżnicowanych basenów i szereg przyległych atrakcji. Jest 25-metrowa niecka sportowa, jest część rekreacyjna z wieloma przyjemnymi w użytkowaniu urządzeniami, są baseny zewnętrzne, jest dziecięcy brodzik. W Tropikanie nie brakuje wszelkiego rodzaju saun, jacuzzi czy zjeżdżalni.

17.1 km od obiektu
Całoroczny tor saneczkowy GołębiewSKI

Mikołajki, ul. Mrągowska 34, +48 503 011 700

Atrakcja hotelowa, ale dostępna dla wszystkich chętnych w Mikołajkach. Tor saneczkowy GołębiewSKI to konstrukcja z rodzaju Alpine Coaster - sanki mknące po specjalnych szynach rozpędzają się nawet do 40 km/h. Całość ma ponad 800 metrów długości, z czego część zjazdowa ma nieco ponad 500 m. Obok toru saneczkowego działa krótszy tor pontonowy i karuzela pontonowa.

17.3 km od obiektu
Rajd Polski

Mikołajki, +48 733 100 702

Największa impreza motosportu w całej Polsce, która w ostatnich latach na dobre zadomowiła się w kalendarzu Mistrzostw Świata. Przeniesienie zabawy z dolnośląskich asfaltów na mazurskie szutry w 2005 r. okazało się więc trafną decyzją. Najszybsze rajdówki, najlepsi kierowcy, najzdolniejsi mechanicy, najnowsze technologie - raj dla miłośników czterech kółek.

17.9 km od obiektu
Rezerwat Jezioro Łuknajno

Mikołajki, +48 897 421 405

Najliczniejsza w Polsce kolonia łabędzi niemych - latem i jesienią żyje tu nawet 2,5tys. sztuk tych pięknych ptaków. Rezerwat Łuknajno całościowo ma charakter ornitologiczny - powołano go w 1947r., dla ochrony siedlisk ponad 175 gatunków, z czego wokół jeziora gniazduje 95, np. kaczka hełmiatka. Obszar ochrony przyrody rozciąga się na powierzchni 1189 hektarów.

20.6 km od obiektu
Stacja Instytutu Parazytologii PAN

Kosewo Górne, +48 897 424 380

Jeleniowate w pełnej krasie i dosłownie na wyciągnięcie ręki. W swojej placówce PAN łączy badania, hodowle i działalność edukacyjną. Z pewnością spacer po pastwiskach pełnych jeleni, muflonów, danieli, saren i innych pokrewnych gatunków dostarczy zarówno mnóstwo emocji, jak i nowej wiedzy. W stacji działa również niewielkie, ale całkiem interesujące muzeum.

29.0 km od obiektu
Muzeum Sprzętu Wojskowego

Mrągowo, ul. Przemysłowa 11c, +48 502 540 381

To, co miłośnicy militariów lubią najbardziej, czyli bojowe pojazdy wagi ciężkiej. I nie tylko. Ekspozycję na świeżym powietrzu tworzy prywatna kolekcja, składająca się z ok. 70 maszyn i regularnie powiększana. Dominuje wyposażenie armii UW - w tym czołgi, armaty i opancerzone transportery - oraz zabytkowe wozy strażackie. Można zamówić ekscytującą przejażdżkę.

29.7 km od obiektu
Piknik Country

Mrągowo, ul. Jaszczurcza Góra

Turystyczna wizytówka Mrągowa, ściągająca w lipcu dziesiątki, a nawet setki tysięcy zwolenników amerykańskiego stylu życia. A przynajmniej tej części, która wyraża się w kowbojskich kapeluszach, warczących motocyklach czy niepodrabialnej muzyce. W trakcie Pikniku Country występują polskie i zagraniczne gwiazdy, organizuje się też sporo atrakcji towarzyszących.

30.2 km od obiektu
Fun Park Mazury Extreme

Mrągowo, ul. Giżycka 7, +48 506 780 008

Dobre miejsce, by przyspieszyć sobie tętno i zwiększyć poziom adrenaliny. Zwłaszcza, jeśli jest się motoryzacyjnym zapaleńcem. Fun Park posiada kameralny tor gokartowy i wypożyczalnię quadów, organizuje też rozmaite przejażdżki i wyścigi w terenie. Wśród atrakcji znajdują się jeszcze m.in. pole paintballowe, poszukiwanie skarbów, park linowy czy megapiłkarzyki.

30.9 km od obiektu
Mrongoville

Mrągowo, ul. Młynowa 50, +48 790 600 761

Park zabawy i rozrywki, w dużej części stylizowany na miasteczko wyjęte żywcem ze złotych czasów Dzikiego Zachodu. W otoczeniu saloonu, biura szeryfa czy wioski Indian można spróbować się na strzelnicy, “rodeo”, rzucie podkową i innych typowo kowbojskich konkurencjach. Mrongoville oferuje też zestaw bardziej współczesnych atrakcji, jak np. przejażdżki buggy.

31.5 km od obiektu
Lot balonem

Krzyżany, +48 601 394 794

Piękno Mazur da się w pełni docenić wyłącznie z odpowiedniej perspektywy. Najlepiej z góry. Jedną z najciekawszych propozycji w tym temacie są balonowe loty, wykonywane albo “na uwięzi”, albo o profilu widokowym, kiedy uczestnicy wycieczki pokonują w powietrzu niemały dystans. Co odważniejsi mogą z balona wyskoczyć - oczywiście zaopatrzeni w spadochron.

35.5 km od obiektu
Szlak kajakowy na rzece Krutyni

Sorkwity, ul. Zamkowa 13, +48 606 627 503

Jak twierdzą niektórzy - dopiero przebycie całego, liczącego ponad 100 km szlaku (wariant proponowany przez lokalne PTTK ma 101 km, ale są dłuższe) po Krutyni pozwala na docenienie w pełni mazurskich uroków. Trasa jest łatwa i przyjemna, w większości prowadzi przez spokojne wody jezior. Długość trwania tej niezwykłej wyprawy może przekroczyć 10 dni.

35.7 km od obiektu
Szlaki żeglarskie

Bogaczewo, +48 667 766 722

20 głównych szlaków wodnych, łączących blisko 40 jezior i niezliczone kanały - naturalne bądź przekopane - pomiędzy najważniejszymi akwenami. Tak imponująco prezentują się Mazury w ujęciu żeglarskim. Wspaniałym warunkom naturalnym dorównuje infrastruktura - mniej lub bardziej rozbudowane przystanie czekają w wielu miejscowościach, są też statki wycieczkowe.

35.7 km od obiektu
Szkoła windsurfingu i kitesurfingu

Bogaczewo, +48 502 511 749

Wczasy pod żaglami w Mazurskiej Krainie Wielkich Jezior wcale nie muszą oznaczać pływania na jachtach. Równie dobrze pasuje tutaj deska windsurfingowa. Pobliskie Jezioro Niegocin to niezły akwen tak dla wzięcia lekcji z instruktorem, jak też samodzielnych szaleństw na wodzie. Niektórzy zamieniają żagle na “latawce” do kitesurfingu - i bawią się równie świetnie.

35.8 km od obiektu
Kajakarstwo

Bogaczewo, +48 874 280 647

Mazury są zbyt piękne, by oglądać je z pozycji horyzontalnej - a zatem wiosła w dłoń i kajaki na wodę! Zróżnicowanych szlaków wodnych i ciekawych wariantów tras w polskiej Krainie Wielkich Jezior jest od groma. Zarówno rozległych akwenów, jak też wąskich kanałów. Osobom mało doświadczonym poleca się dawkę do 20, maksymalnie 30 kilometrów dziennie do pokonania.

36.1 km od obiektu
Jazda konna

Bogaczewo, +48 693 364 435

Przejażdżki w siodle stanowią wspaniały pomysł na poznanie uroków mazurskiej przyrody. Wielkie jeziora, ale też lasy i rozległe łąki, a na dokładkę osobisty kontakt ze wspaniałym zwierzęciem - coś magicznego. Początkujący jeźdźcy przed wypadem w teren powinni wziąć kilka fachowych lekcji. Takie ośrodki działają m.in. w Bogaczewie, Wilkasach i Bielskiem.

36.9 km od obiektu
Mazurskie Safari

Okrągłe, +48 660 811 811

Jak w zoo, tylko zdecydowanie bliżej dzikich zwierząt - jeśli tylko te zechcą łaskawie podejść. Mają bowiem ponad 100 hektarów terenu, po którym mogą swobodnie hasać. Zwierzyniec Mazurskiego Safari składa się z 24 gatunków, m.in. jeleni, bawołów, owiec, lam, koni czy dzików. Przejazd w samochodzie terenowym lub saniami/bryczką trwa zazwyczaj około godziny.

37.0 km od obiektu
Wędkarstwo

Bogaczewo

Sprawdzona i wypróbowana skutecznie przez wiele pokoleń metoda na dłuższą chwilę relaksu zażywanego nad wodą. Na Mazurach wędkarze łowią m.in. szczupaki, sumy, jesiotry, okonie i wiele innych. Metod i technik wartych wypróbowania lub do nauczenia się od miejscowych jest bez liku - tylko trzeba koniecznie zadbać o stosowne zezwolenia i zważać na okresy ochronne.

39.2 km od obiektu
Golf

Talki, +48 874 209 241

Bogaty w atrakcje kompleks golfowy, który dzięki zatwierdzeniu planów zagospodarowania przestrzennego stanie się jeszcze większy. Pole z 9 dołkami ma zostać powiększone do “pełnowymiarowych” 18. Na golfistów w Talkach już czekają treningowe strzelnice - drving range oraz putting green - a także rozbudowany tor do minigolfa, składający się z 18 stacji.

40.5 km od obiektu
Centrum AZS Wilkasy

Bogaczewo, +48 874 280 700

Rozbudowany kompleks sportowy, otwierający szeroko swoje podwoje przed wszystkimi miłośnikami aktywnego spędzania czasu - nie tylko studentów, profesjonalnych zawodników czy gości zatrzymujących się na nocleg. Port jachtowy z wypożyczalnią, siłownia, 3 boiska wielofunkcyjne, 9 ziemnych kortów tenisowych, 2 boiska do siatkówki plażowej. Nie sposób się znudzić.

42.5 km od obiektu
Muzeum Mazurskie w Owczarni

Owczarnia, +48 897 522 023

Instytucja pokazująca wyjątkowość odrębnej kultury, jaką między XIV a XIX stuleciem wytworzyli Mazurzy - polskojęzyczni mieszkańcy Prus Książęcych. Oglądaniu zbiorów, jakie tworzą mapy, zrekonstruowane pomieszczenia domowe i warsztaty czy dawne sprzęty codziennego użytku, towarzyszą intrygujące opowieści gospodarzy o minionych czasach i ważnych postaciach.

42.8 km od obiektu
Wzgórze Św. Brunona

Giżycko, ul. Brunona

Wypoczynkowy zakątek parkowy i zarazem miejsce zadumy i refleksji o niezwykłym klimacie, wyrosłe z mitu. Otóż według lokalnych legend, podsycanych jeszcze przez niektórych duchownych, święty Brunon właśnie pod Giżyckiem zginął męczeńską śmiercią. W 1910 r., staraniem pastora Ernsta Trinckera, na wzgórzu nad brzegami Niegocina ustawiono pamiątkowy krzyż.

43.1 km od obiektu
Żeglarstwo

Giżycko

Spędzając wczasy na Mazurach zwyczajnie nie wypada nie wejść na pokład żaglówki. Zawsze można wybrać się w rejs wycieczkowy, jednak ma się on nijak do samodzielnej wyprawy jachtem. Przez Krainę Wielkich Jezior wytyczono 20 ważnych szlaków, łączących blisko 40 najważniejszych akwenów. Naturalnie w regionie nie brakuje profesjonalnych szkółek i wypożyczalni.

43.4 km od obiektu
Wędkarstwo

Giżycko

Sport wodny z gatunku spokojniejszych i “leniwych”, co wcale nie odziera go z silnych emocji. Na wędkarzy zjeżdżających w okolice Giżycka czeka niezwykłe bogactwo słodkowodnych akwenów i gatunków ryb. Jak skutecznie i w zgodzie z obowiązującym prawem łowić węgorze, szczupaki, okonie, sumy, sandacze, leszcze i wiele innych, pokażą np. sklepy i koła wędkarskie.

43.4 km od obiektu
Twierdza Boyen

Giżycko, ul. Turystyczna 1, +48 874 288 393

Zabytkowa forteca, wybudowana w połowie XIX wieku na żądanie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Potężne mury uformowano w kształt gwiazdy, a każde z sześciu ramion wieńczył umocniony bastion. Całość otaczały ziemne wały i fosy. Konstrukcja zachowała się w niezłym stanie. Głównym pomysłodawcą wzniesienia twierdzy był królewski minister wojny Hermann von Boyen.

43.5 km od obiektu
Noc Świętojańska

Giżycko, ul. Nadbrzeżna , +48 874 284 326

Każdego roku, między 23 a 24 czerwca Giżycko w pewien sposób kontynuuje święto, które czcili już starożytni Słowianie, Celtowie i inne ludy. Noc Świętojańska w mazurskim kurorcie pozwala posłuchać wspaniałych koncertów, obejrzeć niezwykłe rekonstrukcje pradawnych obrzędów, podziwiać paradę udekorowanych statków… Krótko mówiąc: świetnie się bawić.

43.5 km od obiektu
Windsurfing

Giżycko

Wprawdzie w pełni sezonu na mazurskich jeziorach bywa dość tłoczno, ale windsurferzy zawsze znajdą dla siebie dość miejsca. Tyczy się to głównie doświadczonych użytkowników deski z żaglem, choć nie brakuje takich, którzy dopiero zaczynają samodzielne schodzenie na wodę. W Giżycku i najbliższych okolicach nie brakuje fachowych instruktorów i wypożyczalni.

43.6 km od obiektu
Park linowy Wiewióra

Giżycko, ul. Turystyczna 1, +48 517 959 395

Bodaj największa placówka tego typu na Mazurach, a do tego regularnie rozbudowywana. Park linowy Wiewióra dysponuje trzema trasami (od sezonu 2017 czterema), na których przygotowano ponad 50 rozmaitych, wysoko zawieszonych przeszkód: mostów, drabinek, skoków Tarzana, chybotliwych kładek etc. Wyjątkowo wiele emocji dostarczają tyrolskie zjazdy nad taflą jeziora.

43.8 km od obiektu
Zamek Krzyżacki

Giżycko, ul. Brunona 1, +48 877 326 500

Pozostałości po zakonnej twierdzy, wybudowanej w 1341 roku. Jak to ze średniowiecznymi fortyfikacjami bywa, na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie modernizowano oraz niszczono. Do czasów współczesnych przetrwało skrzydło mieszkalne z XV w., posiadające 4 kondygnacje i renesansowe dekoracje. Aktualnie zamkowe mury przystosowano do roli hotelu.

43.8 km od obiektu
Most obrotowy

Giżycko, ul. Moniuszki

Zbudowany nad Kanałem Łuczańskim w 1860 roku, dla lepszego skomunikowania Twierdzy Boyen z regionem. Przez ponad 100 lat konstrukcję obracano siłami ludzkich rąk. Poważne modernizacje z różnych przyczyn (zniszczenia, estetyka) okazały się nietrafione. I tak od 1993 r. ważący ok. 100 ton zabytkowy, zrewitalizowany most ponownie kręci się tak, jak przed wiekami.

43.9 km od obiektu
Bowling Pub

Giżycko, ul. Pasaż Portowy 2, +48 876 181 309

Świetne miejsce na spędzenie miłego, towarzyskiego wieczoru. Na wiele różnych, zawsze przyjemnych sposobów. Rzecz jasna najistotniejszą atrakcją Bowling Pubu jest kręgielnia. Tworzą ją 4 nowoczesne tory, z automatycznymi podajnikami, elektronicznymi tablicami wyników i innymi udogodnieniami. Równie dobrze można zrelaksować się w tańcu, przy bilardzie lub barze.

44.0 km od obiektu
Kościół Ewangelicki

Giżycko, ul. Plac Grunwaldzki 6, +48 874 282 375

Neoklasycystyczny zabytek, wzniesiony przez protestancką wspólnotę Giżycka w latach 1826-27. Świątynia powstała na miejscu przybytku, który doszczętnie spłonął w wielkim pożarze miasta 1822 r. Kościół z charakterystyczną, kwadratową wieżą, zaprojektował sam Karl Friedrich Schinkel. Z usług berlińskiego mistrza korzystała przede wszystkim rodzina królewska Prus.

44.0 km od obiektu
Basen kryty

Giżycko, ul. Sikorskiego 3c, +48 874 281 095

Całoroczna pływalnia, dostosowana zarówno do potrzeb sportowych, jak i osób szukających przede wszystkim relaksu. Główny basen ma 25m długości i 6 dość szerokich torów, głębokość mieści się w przedziale 1,2-1,9m. Odprężyć się po intensywnym wysiłku pomogą niecka rekreacyjna (12m²) z hydromasażem oraz sauna sucha. Giżycki basen posiada też siłownię i kawiarnię.

44.1 km od obiektu
Zabytkowe kamienice

Giżycko, ul. Warszawska

W Giżycku w całkiem niezłym stanie zachowało się stosunkowo liczne grono stylowych pruskich kamienic, wzniesionych z czerwonej cegły w XIX stuleciu. Wśród zabytków miejskiej architektury wyróżniają się m.in. siedziba sądu (1865r.) i dom opieki społecznej (1867r.) przy ul. Warszawskiej, dawny szpital na ul. Konarskiego i budynek liceum na Alei 1 Maja.

44.2 km od obiektu
Wieża Ciśnień

Giżycko, ul. Warszawska 37, +48 503 091 955

Zabytek hydrotechniki z 1900 roku, wybudowany w stylistyce neogotyckiej. Głównym budulcem była czerwona cegła. 25-metrowa wieża, której zbiornik ma pojemność 200 tys. litrów, spełniała swoją podstawową funkcję do 1996 r. Po poważnej modernizacji konstrukcji, zaczęły tu działać klimatyczna kawiarnia oraz miejskie muzeum, prezentujące minione dzieje Giżycka.

45.1 km od obiektu
Mazurskie Centrum Sportów Lodowych

Giżycko, ul. Jadwigi 7d, +48 531 011 135

Całoroczne lodowisko, na którym równie dobrze odnajdą się zarówno niedzielni, łyżwiarze, jak też zapaleni miłośnicy hokeja, short tracku, łyżwiarstwa figurowego i innych dyscyplin. Pełnowymiarowej tafli (60×30m) dla maksymalnie 300 chętnych towarzyszą m.in. wypożyczalnia i całe zaplecze szatniarno-sanitarne. Z obiektu często korzystają giżyckie szkoły i kluby.

47.6 km od obiektu
Wilczy Szaniec

Kętrzyn, +48 897 524 429

Ruiny polowej kwatery głównej najwyższego dowództwa III Rzeszy, funkcjonująca na pełnych obrotach od 1941 do 1944 roku. Potężny i silnie umocniony kompleks wielkości 250ha tworzyły m.in. bunkry, magazyny, dworzec kolejowy i lotnisko. Pracowało tu ponad 2000 osób. W Wilczym Szańcu doszło do słynnego, nieudanego zamachu Clausa von Stauffenberga na Adolfa Hitlera.

48.5 km od obiektu
Muzeum - Zamek Krzyżacki

Kętrzyn, pl. Plac Zamkowy 1, +48 897 523 282

Jedna z wielu twierdz zakonu na Mazurach, dziś służąca jako miejsce przedstawiania historii regionu i miasta. Zbudowany ok. 1374 r. zamek bronił niedawno założonej osady przed najazdami Litwinów, był też bazą wypadową do kolejnych krzyżackich wypraw wojennych. Budowlę wielokrotnie niszczono i odbudowywano, po wojnie zrekonstruowano w pierwotnym, gotyckim stylu.

49.2 km od obiektu
Rezerwat Głazowisko Fuledzki Róg

Fuleda

Licząca 40 ha część rezerwatu “Jezioro Dobskie”, zasługująca na szczególną uwagę ze względu na niesamowite skały, które pozostawił po sobie skandynawski lądolód. Na Fuledzkim Rogu doliczono się 6 tys. głazów - w przeszłości wykorzystywanych na wiele sposobów. Największy liczył 2 m wysokości i 9 m w obwodzie. W rejonie gniazdują też cenne gatunki ptaków.

49.6 km od obiektu
Rezerwat Spytkowo-Torfowisko

Spytkowo

Nieco ponad dwuhektarowy obszar, utworzony z mocy prawa w 1958 roku. Spytkowskie torfowisko traktuje się jako wyjątkowo cenny przyrodniczo teren z uwagi na stanowiące polodowcowy relikt wierzby lapońskie - te krzewy występują w Polsce tylko w kilku stanowiskach. Poza nimi, ścisłą ochroną objęte są tutaj jeszcze storczyki krwiste oraz rosiczki okrągłolistne.

50.3 km od obiektu
Muzeum Indian

Spytkowo, +48 502 448 504

Dydaktyka połączona z zabawą. Centralnym punktem Indiańskiej Wioski jest tematyczne muzeum z eksponatami związanymi z kulturą i rzemiosłem rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej: zarówno repliki, jak też oryginały zza oceanu. Dodatkowo wśród tipi można spróbować się na torze przeszkód, w rzucaniu tomahawkiem, włócznią oraz strzelaniu z łuku i winchesterów etc.

50.3 km od obiektu
Indiańska Wioska w Spytkowie

Spytkowo, +48 502 448 504

Dydaktyka połączona z zabawą. Centralnym punktem Indiańskiej Wioski jest tematyczne muzeum z eksponatami związanymi z kulturą i rzemiosłem rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej: zarówno repliki, jak też oryginały zza oceanu. Dodatkowo wśród tipi można spróbować się na torze przeszkód, w rzucaniu tomahawkiem, włócznią oraz strzelaniu z łuku i winchesterów etc.

50.3 km od obiektu
Szlak kajakowy rzeką Sapiną

Bogaczewo

Licząca 34 km urokliwa trasa, wiodąca przez ciekawe jeziora - m.in. stanowiące rezerwat ornitologiczny Kruklin, a także Patelnię, Gołdopiwo, wyjątkowo ładne Pozezdrze, Stręgiel i na końcu Święcajty. Szlak zalicza się do łatwych, rzeczny nurt i zakręty nie sprawiają poważnych problemów. A nuż uda się trafić na legendarny skarb, jaki ma czekać na dnie Sapiny?

53.3 km od obiektu
Rezerwat leśny Mokre

Węgorzewo, +48 608 631 118

Obszar ochrony dzikiej przyrody na terenie nadleśnictwa “Borki”, utworzony w 1958 roku. Rezerwat zajmuje powierzchnię 7 hektarów terenu pomiędzy jeziorami Dargin oraz Mamry. “Mokre” to enklawa całkowicie naturalnego lasu łęgowego. Rosną tutaj przede wszystkim jesiony, olsze, dęby szypułkowe oraz wiązy pospolite. Niektóre drzewa mają już grubo ponad 150 lat.

53.4 km od obiektu
Pałac Lehndorffów

Sztynort

Mocno nadgryziony przez ząb czasu zabytek z przełomu XVI i XVII w. Okazały pałac w Sztynorcie przez blisko 400 lat był główną rezydencją wpływowych arystokratów rodu. Reprezentacyjna, będąca interesującą mieszanką architektonicznych stylów i rozwiązań posiadłość, była wielokrotnie przebudowywana. Nie ucierpiała w czasie II WŚ, tylko przez późniejsze zaniedbania.

57.6 km od obiektu
Polowa kwatera Himmlera

Pozezdrze

Opuszczone ruiny kompleksu z 1941 roku, z którego mieli korzystać najważniejsi notable III Rzeszy. W “Hochwaldzie” przez pewien czas przebywał Heinrich Himmler - dowódca SS. Potężne schrony (zachowało się 9), z żelbetowymi ścianami o grubości dochodzącej do 2 metrów i wyposażone w dodatkowe maskowanie chroniące przed nalotami, ewakuowano w listopadzie 1944 r.

58.8 km od obiektu
Kwatera Główna Niemieckich Wojsk

Mamerki, +48 698 793 104

Rozbudowany kompleks hitlerowskich bunkrów i tuneli, konstruowany i umacniany w latach 1940-44. W 250 obiektach w Mamerkach, zachowanych w świetnym stanie, mieściło się m.in centrum dowodzenia operacji “Barbarossa”. W części bunkrów urządzono muzeum. Według niektórych relacji, w tych podziemiach ukryto nieprzebrane skarby - w tym Bursztynową Komnatę.

59.2 km od obiektu
Jezioro Święcajty

Węgorzewo

Wschodni zbiornik akwenu zbiorczo nazywanego Mamrami - obok Śniardw największego w Polsce. Święcajty to akwen polodowcowy, o powierzchni blisko 870 ha i linii brzegowej o długości niespełna 19 km. Warto wybrać się na któryś z punktów widokowych, by w pełni ujrzeć urodę tego jeziora. Jeden z nich, nad północną zatoczką, znajduje się na cmentarzu z czasów I WŚ.

59.6 km od obiektu
Zagroda Pokazowa Żubrów

Wolisko, +48 874 217 045

Dawny ośrodek hodowli tych majestatycznych ssaków, przemieniony w jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy. Z myślą o miłośnikach przyrody zbudowano szereg ścieżek edukacyjnych, pomostów i specjalnych ogrodzeń - wszystko po to, by goście zbliżyli się jak najbardziej do żyjących w Puszczy Boreckiej żubrów. Zagroda zwykle działa od maja do września.

60.0 km od obiektu
Mazurskie Centrum Nurkowe

Giżycko, +48 501 570 162

Polska Kraina Wielkich Jezior ma w sobie wiele uroku - również głęboko pod powierzchnią wody. Zwłaszcza Mamry kryją w sobie wiele interesujących miejsc, z wrakiem statku na czele. Tutaj przejrzystość wody należy do najwyższych w kraju. Mazurskie Centrum Nurkowe naturalnie organizuje różnego rodzaju certyfikowane kursy, zakańczane poważnymi egzaminami.

61.0 km od obiektu
Wędkarstwo

Węgorzewo

Równie ważny i popularny na Mazurach sport wodny, co żeglarstwo czy kajakarstwo. W tutejszych jeziorach - wędkarze polecają łowiska m.in. na Mamrach, Darginie, Harszu czy Dgale Wielkim - można złapać wiele gatunków ryb. W tym leszcze, jazie, sandacze, szczupaki, węgorze i wiele innych. W Węgorzewie regularnie organizowane są duże zawody wędkarskie.

61.6 km od obiektu
Kanał Mazurski

Węgorzewo

Przekop o długości ok. 51 km, z czego 22 znajdują się na terenie Polski. Budowa Kanału Mazurskiego rozpoczęła się w 1911 r., jednak nie uzyskano głównego celu - połączenia Krainy Wielkich Jezior z Bałtykiem. Ostatnie prace wstrzymano w 1942 r. Postawiono 10 śluz (5 w Polsce), które miały pomóc w pokonaniu 111 m różnicy w poziomie wody między Mamrami a rzeką Łyną.

62.3 km od obiektu
Kajakarstwo

Węgorzewo

Nie wszyscy, którzy mają ochotę na aktywną przejażdżkę po mazurskich wodach, lubią zmagać się z żaglami i olinowaniem. Dla takich turystów przygotowano wypożyczalnie kajaków. Korzystanie z tego sprzętu nie należy do skomplikowanych, a jednocześnie wymaga niemałego wysiłku. Sieć szlaków na Mazurach nie ma sobie równych, do wyboru jest całe mnóstwo tras.

62.4 km od obiektu
Żeglarstwo

Węgorzewo

Bliskość północnych brzegów Jezior Mamry i Święcajty otwiera przed śródlądowymi marynarzami-amatorami szerokie wody, tylko czekające na eksplorację. Wystarczy rozwinąć żagle i obrać kurs - na Stręgiel, na Kirsajty, na Kisajno, na Dargin, na Śniardwy, na Giżycko, na Mikołajki. Albo którykolwiek z licznych akwenów bądź portów. Wypożyczalni i szkółek nie brakuje.

62.5 km od obiektu
Zamek Krzyżacki

Węgorzewo, ul. Zamkowa 7

Najstarszy zabytek w Węgorzewie - jego początki sięgają jeszcze II połowy XIV stulecia. W latach ‘70 XVw., ze względu na długi rycerze zakonni przekazali twierdzę w ręce braci von Tettau. W XVI wieku fortecę przebudowano na barokowy pałac. Zamek był wielokrotnie niszczony, a następnie z mozołem odbudowywany. Aktualnie znajduje się w rękach prywatnych.

62.5 km od obiektu
Muzeum Kultury Ludowej

Węgorzewo, ul. Portowa 1, +48 874 275 278

Stała wystawa etnograficzna, dzięki której goście poznają dokładniej tradycje i kulturę zróżnicowanych grup etnicznych i narodowościowych, żyjących współcześnie i w przeszłości na północno-wschodnich skrajach dzisiejszej Polski. Obok prezentacji wielu intrygujących eksponatów i zrekonstruowanej architektury, muzeum przeprowadza warsztaty rzemieślnicze.

62.6 km od obiektu
Port Żeglugi Mazurskiej

Węgorzewo, bulw. Loir Et Cher 2, +48 874 282 578

Malownicza przystań żeglarska, z której korzystają zarówno amatorzy pływania na łódkach i jachtach, jak też regionalna biała flota. Z portu w Węgorzewie turyści mogą wybrać się na klimatyczny, niezapomniany rejs po mazurskich jeziorach i kanałach. Statki floty Żeglugi Mazurskiej oferują dodatkowo m.in. organizację konferencji i hucznych przyjęć na pokładzie.

62.9 km od obiektu
Kościół Św. Piotra i Pawła

Węgorzewo, ul. Zamkowa 16, +48 874 285 616

Zabytkowa świątynia, wzniesiona przez protestantów w latach 1605-11. Gotycka konstrukcja oryginalnie była jednonawowa, w 1729 r. dobudowano dwie boczne kaplice i wysoką wieżę. Najcenniejszą rzeczą są barokowe organy Joachima Thiele, z 1647/48 r. - najstarszy taki instrument w regionie. Pięknie prezentują się też ambona, ołtarz główny i XVII-wieczne konfesjonały.

63.1 km od obiektu
Kościół Św. Krzyża

Węgorzewo, ul. Listopada 14, +48 874 272 941

Zabytkowa świątynia pierwotnie neogotycka, budowana w latach 1930-33 przez wspólnotę protestancką. Od 1965 r. w kościele swoje nabożeństwa okazyjnie odprawiali również protestanci, a w 1998 r. grekokatolicy odkupili przybytek i zaczęli go przerabiać pod własne potrzeby. Prostokątna, ceglana cerkiew wyróżnia się m.in. 10-metrowym krzyżem na szczycie wieży.

64.4 km od obiektu
Rezerwat Półwysep i Wyspy na Jeziorze Rydzewskim

Rydzówka

Obszar ochrony stanowisk lęgowych ptaków wodno-błotnych i tereny, na których odpoczywają gatunki wędrowne. Do tej pierwszej grupy należą kormorany, czaple siwe, gągoły, bąki czy nurogęsi. Amatorzy birdwatchingu mogą tutaj wypatrzeć jeszcze m.in. kanie czarne, rybołowy, bieliki i błotniaki stawkowe. Rezerwat utworzono w 1957 r., jego powierzchnia to 26 hektarów.

68.6 km od obiektu
Dawne Dworki

Bogaczewo

Północna część Mazur wyróżnia się sporą ilością ciekawych architektonicznie posiadłości. Wystawne niegdyś - dziś często naruszone przez upływ czasu i wieloletnie zaniedbania - dworki stoją w tak niepozornych miejscowościach jak Klimki, Trygort, Łęgwarowo czy Ruska Wieś. Wprawdzie lata świetności mają już za sobą, ale wciąż cieszą oko pięknymi detalami.

68.9 km od obiektu
Zabytkowa architektura dworska

Węgorzewo

Mazury stanowiły niegdyś włości potężnych i bogatych familii arystokratycznych. Preussowie, Lehndorffowie, Voightowie, Contagowie (i inni), jak na szlachtę przystało, pobudowali sobie okazałe dworki i pałacyki. Bardzo często razem z imponującymi ogrodami. Takie rezydencje, pozostające najczęściej w fatalnym stanie, stoją m.in. w Więckach, Perle, czy Trygorcie.

70.5 km od obiektu
Rezerwat Jezioro Siedmiu Wysp

Węgorzewo, +48 897 511 085

Teren ochrony naturalnych środowisk gniazdowania ptaków wodnych i błotnych, wytyczony wokół Jeziora Oświn. Rezerwat powołano w 1956 r., zajmuje ponad 1618 ha. Żyją i rozmnażają się tutaj m.in. perkozy dwuczube, cyraneczki, kanie czarne, bieliki, żurawie, gęsi i wiele innych gatunków - łącznie ok. 130. Przy płd.-zach. brzegu mieści się znakomity punkt widokowy.

71.1 km od obiektu
Rezerwat Bajory

Węgorzewo

Enklawa dzikiej natury, objęta ochroną prawną od 1988 r. Rezerwat Bajory prezentuje unikalną wartość ze względu na naturalny las Puszczy Boreckiej oraz miejscową faunę i florę. Do najciekawszych gatunków należą granicznik płucnik (porost), chrząszcze saproksyliczne, wydry, bobry, żurawie czy muchówki białoszyje. Od 2015 r. rezerwat zajmuje ponad 440 hektarów.

72.0 km od obiektu
Rezerwat Kałeckie Błota

Węgorzewo

Rezerwat o charakterze głównie ornitologicznym - Kałeckie Błota to siedlisko licznych gatunków ptaków, m.in. żurawi, bąków, kulików, kropiatek, brodźców leśnych, orlików i wielu innych. Swoją ostoją znalazły tu również wydry, bobry, łosie oraz wilki. O utworzeniu tego obszaru ochrony przyrody, rozciągającego się na ponad 186 hektarach, zdecydowano w 1988 roku.

78.1 km od obiektu
Piramida w Rapie

Rapa

Zdewastowany grobowiec z 1811 r., zaprojektowany przez Bartela Thorwaldsena. Zleceniodawca budowy, Friedrich von Fahrenheid, był wielkim pasjonatem egipskiej kultury i folkloru. Ściany piramidy - o wysokości 15,9 m i bokach długości 10,4 m - nachylają się tak samo jak w grobowcach faraonów. Punkt umiejscowienia ma mocno promieniować energią Ziemi i wszechświata.

155.6 km od obiektu
Przystanie rybackie

Krynica Morska, ul. Bursztynowa

Gdyby na to odpowiednio spojrzeć - Piaski to dosłownie ostatnia bezpieczna przystań dla polskich jachtów oraz kutrów na wschodzie. Na plażach nad morzem pracuje mała dalba wyciągowa, wyciągająca łodzie na brzeg. Z kolei nad Zalewem Wiślanym funkcjonuje prawdziwy port - 2 baseny oddzielone pirsem. Tutaj też mogą zacumować płytko zanurzone jachty.

156.3 km od obiektu
Poszukiwanie bursztynów

Piaski

Przechadzki po piaszczystych plażach w Piaskach lepiej uskuteczniać w wolniejszym niż zwykle tempie. Zarówno ze względu na dużą zawartość jodu w powietrzu, jak też szczególnie wysoką szansę na znalezienie największego skarbu Bałtyku. Bursztyn, jantar, amber, elektrum - jakkolwiek by go nie nazywać, jest przepiękny i ma szereg pożytecznych zastosowań.

156.6 km od obiektu
Punkt widokowy Skarpa

Krynica Morska

Dzikie i naturalne miejsce, powstałe w wyniku niszczącej działalności wód Zalewu Wiślanego. Drzewa, które dziś znajdują się na krawędzi klifu, jeszcze kilkanaście lat temu stały spokojnie na pewnym i twardym gruncie. Ze “Skarpy” doskonale widać zalew oraz miejscowości na przeciwległym brzegu. W okolicy pojawiają się ptaki, m.in. żurawie, kormorany i orły.

157.4 km od obiektu
Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim

Waplewo Wielkie, +48 552 771 568

Zabytkowy dworek z XVII w., dzięki Muzeum Narodowym w Gdańsku i hojności darczyńców odzyskujący dawny blask. Muzeum Tradycji Szlacheckiej mieści się w dawnej rezydencji Sierakowskich, którzy zgromadzili tutaj wspaniałą kolekcję dzieł sztuki. Większość zbiorów zrabowano w trakcie II WŚ, ale pozostałe obrazy, rzeźby czy rzemiosło artystyczne prezentuje się imponująco.

Kolorowanki małego podróżnika

Pobierz kolorowanki

Skontaktuj się z obiektem Ośrodek Wypoczynkowy ENERGETYK