Fort Zachodni

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Drugi z usytuowanych na wyspie Uznam fortów to Fort Zachodni wybudowany w latach 1856-61, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielskimi okrętami.

Składa się on z jednokondygnacyjnej reduty na planie kwadratu, w której obecnie znajduje się muzeum historii twierdzy. Można w nim obejrzeć m.in. militaria, mundury, działa, miny morskie i torpedy. Fort był wielokrotnie rozbudowywany. Początkowo reduta otoczona była wałem ziemnym i fosą, potem zmieniono ją na baterię nadbrzeżną z tarasem artyleryjskim i podziemnymi kazamatami. Na początku XX wieku załoga składała się z ok. 300 osób.

Fort znany jest z tego, że w 1939 r. część obsługujących go marynarzy wzięła udział w ataku na Westerplatte, w czasie którego zginął ich dowódca porucznik Wilhelm Henningsen. W czasie II wojny światowej Niemcy wybudowali betonowy bunkier dowodzenia, a Rosjanie kilka lat później 3 betonowe bunkry. W 1962 roku, fort został oddany miastu.

Obecnie od 2004 roku, możliwe jest zwiedzanie fortu i sali muzealnej. Towarzystwa Przyjaciół Fortu Zachodniego organizuje W sezonie letnim jarmarki staroci i kiermasze militariów dla kolekcjonerów. Jest to również miejsce imprez artystycznych i sportowych np. wernisarze, "FAMA" czy biegi przełajowe.

Mini przewodnik

Fort Zachodni to pruska placówka obronna, której największą siłą po jej ukończeniu (w 1861 r.) stały się potężne stanowiska artyleryjskie, chroniące Świnoujście przed wrogimi okrętami. Umocnienia starannie rozmieszczono na planie kwadratu. Dziś mieści się tu muzeum z różnorodnymi, acz zawsze związanymi z militariami i historią miasta, regionu oraz kraju eksponatami.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja