Kościół Matki Boskiej Królowej Polski w Iwięcinie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Swego czasu w powszechnej opinii był jednym z najładniejszych wiejskich kościołów w kraju, a już na pewno znajdował się na szczycie wśród świątyń powiatu sławieńskiego. Jeszcze większą sławę gotyckiemu zabytkowi z końcówki XIV stulecia, wybudowanemu przez zakon cystersów, przyniosła głośna książka “Koniec świata w Iwięcinie” Zdzisława Pacholskiego i Henryka Romanika.

Według lokalnych podań, dzięki staraniom dziedziczki dworu w Rzepkowie Annie Katarzynie, Iwięcino znacznie dłużej niż sąsiednie pozostało wierne katolicyzmowi, zanim ostatecznie mieszkańcy przeszli na protestanckie wyznanie - stało się to w 1535 r., czyli blisko 20 lat po reformacji Marcina Lutra. Szlachciankę uwieczniono na jednym z obrazów.

Najlepszą wizytówką kościoła Matki Boskiej Królowej Polski pozostaje jednak niezwykła barokowa polichromia, odkryta w trakcie remontu z 1908 r. Malowidło na suficie wyjątkowo sugestywnie i mrocznie przedstawia wizję Sądu Ostatecznego oraz dziejów świata - od jego stworzenia aż do apokalipsy. Dzieło nieznanego autora z 1697 roku posiada odniesienia do lokalnego folkloru, choćby w postaci pomorskiego czarta z rybim ogonem. Pastor Malichius miał zapłacić za ten obraz dokładnie 36 talarów.

Na tym nie kończą się bogactwa kultury i sztuki w świątyni. Najstarsze, tworzące prawdopodobnie pierwszy zestaw wyposażenia, są krucyfiks i drewniane tabernakulum - dziś już praktycznie niewykorzystywane. Do dzisiaj przerwało również 5 z 12 krzyży maltańskich na ścianach - tzw. zacheusze umieszczano tradycyjnie na pamiątkę konsekracji kościoła. Warto jeszcze wspomnieć o pochodzących z XVII wieku, wyjątkowo bogato jak na ewangelickie standardy udekorowanych - ołtarzu, ambonie i chrzcielnicy.

Na uwagę zasługuje jeszcze wieża - dość wyraźnie pochylona na zachód, by opierać się silnym wiatrom z tego kierunku. Wybudowano ją po 1732r., kiedy to burza zniszczyła dwie świątynne wieżyczki. Oryginalnie, kościół miał nawet 4 wieże. Dziś, iwięciński kościół stanowi filię dobiesławskiej parafii Matki Boskiej Częstochowskiej.

Blogi

KM Studio może wykonać film z Kościół Matki Boskiej Królowej Polski kamerzysta Jelenia Góra


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja