Kościółek Przemienienia Pańskiego

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Mała, urocza świątynia z lat ‘60 XIX stulecia, nazywana również “kaplicą na Dietlówce” albo “kościółkiem parkowym”. Podobnie jak młodszy o niespełna 20 lat kościół Wniebowzięcia NMP, tak i kościół Przemienienia pańskiego powstał jako odpowiedź na szybko rosnącą w Krynicy-Zdroju liczbę kuracjuszy i mieszkańców wyznania rzymskokatolickiego.

Pierwsza kapliczka w okolicach pijalni wód mineralnych powstała w 1820 roku. Jednak bardzo szybko okazało się, że przybytek, w którym mieszczą się tylko ksiądz z jednym ministrantem, absolutnie nie spełnia duchowych potrzeb kryniczan i przyjeżdżających do uzdrowiska gości. I tak w latach 1863-64 wybudowano kościół Przemienienia Pańskiego, zaprojektowany przez Feliksa Księżarskiego (który miał na koncie m.in. krakowskie Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Świątynia utrzymana jest w barokowym stylu, a podstawowym budulcem jest tutaj drewno. Kościółek to konstrukcja zrębowa z gontowym dachem zwieńczonym wieżyczką ze ślepą latarnią, wzniesiona na planie krzyża greckiego połączonego z ośmiokątem. Wewnątrz wzrok przyciągają głównie dwa ołtarze z pięknymi obrazami, przedstawiającymi Matkę Boską Częstochowską i Przemienienie Jezusa Chrystusa. Oba pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. W 1910 roku obok przybytku ustawiono krzyż upamiętniający rocznicę bitwy pod Grunwaldem, stojący tam do dziś.

Aktualnie kaplica na Dietlówce znajduje się pod opieką krynickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Mini przewodnik

Słynna kaplica na Dietlówce, wybudowana w latach 1863-64 na miejscu jeszcze mniejszego katolickiego przybytku z 1820 r. Drewniany przybytek, zaprojektowany przez Feliksa Księżańskiego, to drewniana konstrukcja zrębowa z gontowym dachem, utrzymana w barokowym stylu. Wewnątrz kościółka pięknie prezentują się dwa ołtarze, ozdobione kunsztownymi obrazami.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja