Parki w Krakowie

(4)
1.3 km od centrum

Park otaczający Stare Miasto, założony w latach ‘20 XIX stulecia wzdłuż linii średniowiecznych murów i fosy. Planty wiją się niczym wąż, obwód zielonego terenu to ok. 4 km. Roślinność parku tworzą przede wszystkim kasztanowce. Rzecz jasna nie brakuje zadbanych alejek, przyciętych trawników, ławeczek i stylowych latarni. Warto zwrócić uwagę na liczne pomniki i akcenty podkreślające literacki charakter Krakowa.

2.4 km od centrum

Placówka Uniwersytetu Jagiellońskiego założona w 1783 roku, co czyni z niej najstarszy ogród botaniczny w Polsce. Jego chlubą jest szypułkowy Dąb Jagielloński, zasadzony niedługo po otwarciu. Na terenie o powierzchni niespełna 10 hektarów udało się zebrać ponad 5 tys. gatunków roślin ze wszystkich stron świata. Przygotowano również interesującą wystawę muzealną.

1.3 km od centrum

Zagospodarowana od 1887 r. część Krakowskich Błoni, oryginalnie pomyślana jako park ćwiczeń fizycznych dla młodzieży. Działalność dr. Henryka Jordana w tym zakresie jak najbardziej jest kontynuowana - są różne boiska, skatepark, place zabaw… Roślinność ukształtowano na wzór angielskich ogrodów, w parku stoi kilkadziesiąt pięknych pomników - głównie popiersi.

1.3 km od centrum

Zielona kraina w bezpośrednim sąsiedztwie ścisłego centrum metropolii. Krakowskie Błonia to rozległa łąka o powierzchni 48 ha - bez drzew, krzewów, barów czy typowych atrakcji. Tylko miękka zielona trawa, zapraszająca do odpoczynku, spacerów, jazdy na rowerze i innych aktywności. Błonia są także słynną areną imprez masowych - od koncertów po wizyty papieża.

Nasi partnerzy