Wiatrak koźlak w Drewnicy

Unikat budownictwa żuławskiego, pochodzący z 1718 roku, praktycznie w całości zbudowany z drewna. Jak na swój sędziwy wiek, wiatrak zachował się w bardzo dobrym stanie, także dzięki drobnym pracom konserwatorskim.

Absolutnie wyjątkowa jest bryła dachu, zbudowana na kształt odwróconej do góry dnem łodzi. Dodatkowo jego część wystaje poza ściany konstrukcji, tworząc nietypowy baldachim nad drzwiami i schodami.

Wiatrak już od wielu, wielu lat nie pełni swojej pierwotnej funkcji młyna, warto jednak wspomnieć o tym, jak działał. Otóż jest to koźlak - w konstrukcjach tego typu oś obrotu stanowił słup umieszczony na solidnej, wzmocnionej podstawie. Mechanizm podczas nastawiania pod wiatr - czyli tak, by młyn pracował jak najbardziej wydajnie - wymagał bowiem obracania całą główną bryłą.

W Drewnicy do 1989 stał jeszcze wiatrak typu holenderskiego z XIX wieku - niestety cenny zabytek spłonął w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Koźlak wzniesiony z drewna w 1718 r. Już od dawna nie mieli zboża i nie obraca się pod wiatr - a w konstrukcjach tego typu nastawiało się całą bryłę budynku, więc byłby to niesamowity widok. Taki wiatrak to rzadki unikat, jeden z ostatnich tego rodzaju na całych Żuławach. Zabytek z Drewnicy zwraca uwagę nietypowym dachem, zbudowanym na kształt odwróconej łodzi.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy