Zamek Krzyżacki

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W średniowieczu zapewne potężna twierdza, z której do naszych czasów ostało się tylko jedno, wielokrotnie już modernizowane i przebudowywane skrzydło nad Kanałem Łuczańskim - nieopodal Mostu Obrotowego.

Zamek krzyżacki w Giżycku został wybudowany ok. 1341 r. i razem z zamkami w Rynie, Piszu, Węgorzewie i Ełku był jedną z pogranicznych strażnic, z których kierowano inwazję na Litwę. Litwini spalili go w 1365 r. a 30 lat później krzyżacy skrzętnie odbudowali. To właśnie przy nim w XV w. zaczęła kształtować się osada Nowa Wieś, która dała początek Giżycku. W XVI stuleciu, po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego, zamek stał się siedzibą starostów książęcych. W tym samym wieku nadano mu kształt renesansowej siedziby.

Pożar zamku w 1749 r. poważnie go uszkodził. W XIX stuleciu obiekt został rozebrany z pominięciem zachowanego do dziś skrzydła mieszkalnego. Pochodzi ono z XV w., wzniesione jest na planie prostokąta, w narożach wzmocnione przyporami. Budowla ma 4 kondygnacje, 2 renesansowe szczyty z XVI stulecia i nakryta jest dwuspadowym dachem.

Obecnie, w odremontowanym zamku mieści się luksusowy hotel - o niezobowiązującym zwiedzaniu zamku czy jakiejś intrygującej wystawie (na razie?) nie ma co marzyć.

Mini przewodnik

Pozostałości po zakonnej twierdzy, wybudowanej w 1341 roku. Jak to ze średniowiecznymi fortyfikacjami bywa, na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie modernizowano oraz niszczono. Do czasów współczesnych przetrwało skrzydło mieszkalne z XV w., posiadające 4 kondygnacje i renesansowe dekoracje. Aktualnie zamkowe mury przystosowano do roli hotelu.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja