Kościół św. Anny w Zalesiu

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeden z najciekawszych kościołów Ziemi Kłodzkiej. Drewniana, zrębowa konstrukcja oraz kryte gontem dach i wieża sprawiają, że może wywoływać skojarzenia z tradycyjnymi góralskimi świątyniami na Podhalu. Jednak to nie oryginalna dla regionu budowa stanowi jej największy atut.

Pierwsze, co zwraca uwagę po wejściu do środka, to szczelnie pokrywające sufit oraz balustrady chóru malowidła, przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W całym kościele jest łącznie 56 takich obrazów – każdy z krótkim podpisem i odsyłaczem do odpowiednich stron biblii. Autor pozostaje nieznany. Napisy wykonane są klasycznym, niemieckim gotykiem. Świątynię pod wezwaniem świętej Anny wybudowano ok. 1717 roku, prawdopodobnie początkowo służyła wyłącznie jako cmentarna kaplica.

Bogata polichromia to nie jedyna atrakcja zaleskiego kościoła. Większa część późnorenesansowego ołtarza głównego pochodzi z 1720 roku, choć posiada też fragmenty dodane w późniejszych wiekach – np. barokowe zdobienia i obraz patronki uczącej swoją córkę pędzla Leo Richtera, który nadzorował konserwację świątyni w 1920 roku. Warto przyjrzeć się bliżej czterem miniaturom ilustrującym kolejno zwiastowanie, pokłon złożony Chrystusowi przez pasterzy, chrzest Jezusa w Jordanie i ukrzyżowanie. Piękne jest również zwieńczenie, z figurkami Maryi i wyobrażeniami Trójcy Świętej. Podobnie jak ołtarz główny, z pierwszej połowy XVIII stulecia pochodzi również kamienna ambona z wizerunkami 4 ewangelistów i Jezusa.

Sporą niedogodnością dla turystów może być fakt, że kościół rzadko bywa otwarty na czas inny niż niedzielna msza święta o 9:30. Kościół pod wezwaniem świętej Anny w Zalesi stanowi świątynię filialną dla parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej.

Mini przewodnik

Niepozorny, za to bardzo bogaty “góralski” kościółek. Pierwsze, co zwraca uwagę wewnątrz drewnianego zabytku, to wspaniałe polichromie na suficie i balustradach. 56 obrazów przedstawia biblijne sceny. Intrygujących dzieł sakralnej sztuki jest dużo więcej, jak np. kamienna ambona czy eklektyczny ołtarz główny. Kościół św. Anny w Zalesiu wybudowano w 1717 roku.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja